Scorecard (November 15, 2017)

KCAC FOOTBALL

KCAC Overall

W L W L

#*Sterling (16) 8 1 9 2

#Tabor (17) 8 1 8 2

Ks Wesleyan (21) 7 2 8 3

Southwestern 5 4 5 6

Friends 4 5 4 7

Bethany 4 5 5 5

Ottawa 3 6 3 8

Saint Mary 3 6 4 7

McPherson 2 7 3 7

Bethel 1 8 1 9

# Regular season champion

*NAIA postseason qualifier

Results for Nov. 11

Tabor 65, Bethany 21

Sterling 50, McPherson 34

Kansas Wesleyan 50, Ottawa 24

Southwestern 38, Saint Mary 18

Bethel 13, Friends 0

Tabor 65, Bethany 21

Nov. 11 at Joel H. Wiens Stadium

Bethany (4-5, 5-5) 0 0 14 7—21

Tabor (8-1, 8-2) 6 25 20 14—65

T—Johnson 39-yd pass from Parham (kick blocked)

T—Valencia 22-yd pass from Parham (Smith kick)

T—Parham 3-yd run (Smith kick)

T—Cooper 27-yd run (Johnson run)

T—Smith 41-yd field goal

B—Milbourne 34-yd pass from Salazarr Augusta kick)

T—Cooper 34-yd run (Smith kick)

B—Milbourne 24-yd pass from Salazarr (Augusta kick)

T—Cooper 5-yd run ((Smith kick)

T—Kelley 43-yd interception return (kick failed)

T—Valencia 9-yd run (Smith kick)

T—Parham 9-yd run (Smith kick)

B—Molette 7-yd pass from Banks (Augusta kick)

BC TC

Total offense 249 633

First downs 17 27

Rushes/yards 29/100 49/446

Passing yards 245 190

Comp/Att/Int 17/36/1 14/32/1

Punts/Yards avg. 9/40.1 2/18

Fumbles/Yds lost 3/0 2/1

Penalties/Yards 5/40 6/55

TC INDIVIDUAL STATS

PASS: C. Parham 18-26-379-0.

RUSH: D. Cooper 23-324, C. Parham 8-65, J. Logologo 9-34, B. Smith 3-11, S. Valencia 2-8, T. Schmidt 1-2, S. Kelley 1-1, L. Vach 1-(-2).

RECEIVING: C. Beale 6-55, Z. Johnson 3-62, S. Valencia 3-35, D. Cooper 1-13, T. Hill 1-13, L. Luetters 1-12.

FUMBLE RECOVERY: ). Scott

INTERCEPTION: S. Kelley, D. Roberts.

TACKLES/Assists (2 or more): AE. Sprayberry 5/4, A, Rodriguez 4/3, B. Kistner 1/5, B. Trapp 4/1, D. Bowie 1/4, K. Perez 3/1, K. Golden 4/0, S. Kelley 3/1, J. Salazar 1/1, C. Beale 1/1, S. Valencia 1/1.

KCAC VOLLEYBALL

FINAL KCAC Overall

W L W L

#* Ottawa 19 3 29 11

# Ks Wesleyan 19 3 26 10

* Tabor 18 5 28 9

Okla. Wesleyan 15 7 20 13

McPherson 15 8 22 12

Saint Mary 11 11 18 18

Sterling 10 12 14 18

Bethany 10 12 11 23

Friends 8 14 9 27

York 4 18 6 29

Bethel 3 19 6 22

Southwestern 1 21 3 25

# Regular season champion

*NAIA postseason qualifier

KCAC SOCCER

MEN – FINAL KCAC Overall

W L T W L T

#* Ok. Wesl. (2) 11 0 0 19 1 1

– Friends 9 2 0 10 7 0

McPherson 9 2 0 12 7 0

Ottawa 7 3 1 9 8 2

Kansas Wesleyan 7 4 0 10 10 0

Bethany 5 6 0 6 12 1

Tabor 4 6 1 8 9 1

York 3 7 1 5 12 1

Sterling 3 6 1 4 13 2

Bethel 3 8 0 7 11 0

Southwestern 2 9 0 2 16 0

Saint Mary 1 10 0 5 13 0

# Regular season champion

*NAIA postseason qualifier

– Not postseason eligible

WOMEN – FINAL KCAC Overall

W L T W L T

#* Ok. Wesl. (12) 11 0 0 19 1 1

*Ottawa (13) 10 1 0 16 3 1

Ks Wesleyan 7 3 1 10 8 2

Friends 6 4 1 8 8 2

York 6 4 1 10 8 2

Southwestern 4 4 3 7 9 3

Saint Mary 3 5 3 7 8 4

McPherson 4 7 0 7 10 0

Bethany 3 7 1 6 10 1

Tabor 2 7 2 5 10 2

Sterling 2 7 2 5 11 2

Bethel 1 10 0 4 13 0

# Regular season champion

*NAIA postseason qualifier

KCAC BASKETBALL

MEN KCAC Overall

W L W L

Southw’ern (13) 0 4 6 0

Ok. Wesleyan 0 0 2 0

York 0 0 3 2

Ks Wesleyan 0 0 2 2

Bethany 0 0 3 4

Friends 0 0 2 3

Saint Mary 0 0 2 3

Sterling (18) 0 0 2 3

McPherson 0 0 1 3

Tabor (19) 0 0 1 3

Bethel 0 0 1 4

Ottawa 0 0 9 4

WOMEN KCAC Overall

W L W L

Ok. Wesleyan 0 0 1 0

McPherson 0 0 4 1

Bethel 0 0 4 2

Bethany 0 0 3 3

Saint Mary 0 0 2 2

Tabor (19) 0 0 2 2

Friends 0 0 2 3

York 0 0 2 3

Ks Wesleyan 0 0 2 4

Ottawa 0 0 2 4

Sterling 0 0 1 2

Southwestern 0 0 0 3

CKL FOOTBALL

FINAL League District Overall

W L W L W L

Pratt 6 1 1 2 7 2

Smoky Valley 5 1 3 0 9 2

Nickerson 4 2 3 0 7 2

Hesston 4 2 3 0 8 4

Hoisington 4 2 2 1 7 4

Larned 4 3 3 0 6 5

Halstead 4 3 2 1 5 4

Kingman 3 3 2 1 5 4

Haven 2 5 0 3 2 7

Hillsboro 1 6 0 3 1 8

Lyons 0 8 0 3 0 9

State results (Nov. 10)

Class 3A

Phillipsburg 47, Hesston 7

Class 4A-Div. II

Holcomb 26,Smoky Valley 6

HOA FOOTBALL

FINAL League District Overall

W L W L W L

Ell-Saline 5 0 2 1 8 2

Marion 5 1 2 1 7 3

Hutch Trinity 5 2 2 1 6 3

Sedgwick 4 3 4 0 5 5

Sterling 3 3 2 1 5 3

Moundridge 2 5 2 2 2 7

Remington 2 5 1 3 1 8

Inman 0 6 0 4 0 9

Bennington (8-man) 2 3 6 3

State results

Class 2-1A (Nov. 10)

Plainville 27, Ell-Saline 20 (2 0T)

WSL FOOTBALL

FINAL League District Overall

W L W L W L

Little River 4 0 4 1 7 3

Wakefield 3 1 3 2 6 3

Centre 3 1 4 2 5 3

Solomon 3 1 2 3 5 4

Rural Vista 2 2 3 3 4 5

Canton-Galva 2 3 2 3 4 5

Peabody-Burns 1 3 1 4 2 7

Herington 0 3 2 4 3 6

Goessel 0 4 2 3 2 7

*Hope/White City

BOWLING

MONDAY NIGHT BOWLING (Nov. 6)

Team results

Central National Bank, 0-4

High game: Pat Kinning 168

High series: Pat Kinning 392

CSI, 4-1

High game: Clint Seibel 205

High series: Clint Seibel 558

Grace Label, 4-0

High game: Krista Richert 179

High series: Stan Ens 423

Bernhardt Trucking, 0-4

High game: Karen Benda 160

High series: Karen Benda 409

Hillsboro State Bank, 4-0

High game: Cynthia Fleming 185

High series: Cynthia Fleming 460

Vacant, 0-4

High game 0

High series 0

ASAP, 2-2

High game: Kathy Woelk 166

High series: Kathy Woelk 489

Ampride, 2-2

High game: Ken Johnson 200

High series: Dan Schaeffer 475

Team standings W L

CSI 30 10

Grace Label 25.5 14.5

Hillsboro State Bank 22 18

Bernhardt Trucking 22 18

Ampride 20 20

ASAP 18 22

Central National Bank 17.5 22.5

Vacant 5 35

Top scores – women

Individ. hi game (scratch), C. Fleming 185

Individ. hi series (scratch), Kathy Woelk 489

Top scores – men

Individ. hi game (scratch), Clint Seibel 205

Individ. hi series (scratch), Clint Seibel 558

MARION GUTTER-DUSTERS (Nov. 8)

Team standings W L

Gutter Gang 23 9

Robinson Trucking 21.5 10.5

Central National Bank 19 13

Pita 1 18.5 13.5

Marion National Bank 17 15

SherBowl Lanes 14 18

Carlson’s Grocery 13 19

Team results

Gutter Gang 2, Robinson Trucking 2

Pita 1 1, Central National Bank 3

Marion Nation’l Bank 2, Carlson’s Grocery 2

SherBowl Lanes 4, Bye 0

Top scores

Team 10 scratch, Robinson Trucking 618

Team 10 handicap, Carlson’s Grocery. 868

Team 30 scratch, Robinson Trucking 1714

Team 30 handicap, Carlson’s Grocery 2443

Men’s 10 scratch, Tyler Stejskal 190

Men’s 10 handicap, Tyler Stejskal 238

Men’s 30 scratch, Martin Holler 500

Men’s 30 handicap, TMartin Holler 662

Women’s 10 scratch, Yvonne Burhoop 216

Women’s 10 handicap, Yvonne Burhoop 260

Women’s 30 scratch, Yvonne Burhoop 504

Women’s 30 handicap, Pat Kinning 647

MONDAY NIGHT LEAGUE (Oct. 30)

Team standings W L

Dutton Tree Service 25 11

Tampa State Bank 22 14

Willy J’s 9th Lane 20 16

Marion Mfg. 16 20

D&J Liquor 14 222

Central National Bank 11 25

Team results

Willy J’s 9th Lane 2, D&J Liquor 2

Dutton Tree Service 1, Marion Mfg. 3

Tampa State Bank 4, Central Nat’l Bank 0

Top scores

Team 10 scratch, Willy J’s 9th Lane 813

Team 10 handicap, Marion Mfg. 1012

Team 30 scratch, Willy J’s 9th Lane 2322

Team 30 handicap, Tampa State Bank 2972

Men’s 10 scratch, Doug Marler 197

Men’s 10 handicap, Robert Echola 238

Men’s 30 scratch, Doug Marler 532

Men’s 30 handicap, Robert Echola 648

Women’s 10 scratch, Greta Smith 174

Women’s 30 handicap, Kathy Bernhardt 238

Women’s 30 scratch, Kathy Bernhardt 487

Women’s 30 handicap, Kathy Bernhardt 676

More from Hillsboro Free Press
Centre FFA Chapter hosts James Weber Memorial Fishing Derby
The Centre FFA Chapter hosted the James Weber Memorial Fishing Derby on...
Read More