Peabody second at home swim meet

The Peabody swim team hosted a triangular Saturday. Peabody placed second with 433 points behind Lindsborg (625) and ahead of Abilene (345).

Peabody will travel to Lindsborg Saturday.

Peabody Meet

Saturday, June 13

100-meter freestyle

Girls 9-10:?3. Janessa Sutton 2:09.78.

Boys 9-10:?1. Lukas Spencer 3:24.56.

Girls 11-12: 2. Kallie Hutchison 1:28.68, 5. Hadlye Clark 1:55.56, 6. Mya Winter 1:59.99.

Boys 11-12:?4. Julian Craig 2:05.72.

Girls 13-14:?2. Kayla Page 1:37.99, 3. Breanna Lett 1:41.60, 6. Shannan Clover 2:18.66.

Boys 13-14:?4. Zach Stephey 1:20.47, 8. Jordan Anderson 1:48.05, 9. Max Caldwell 1:56.05.

Girls 15-18:?5. Mallory Harris 1:30.58, 6. April Newfield 1:32.03, 7. Mackenzie Young 1:32.75.

Boys 15-18:?2. Nicholas Preheim 1:09.75.

100-meter medley relay

Girls 8 & under: 2. Fancy Reynolds, Addy Gann, Madelynn Hutchison, Adyson Winter 3:31.93.

Boys 8 & under:?2. Luke Partridge, Christopher Spencer, Andrew Reynolds 2:51.42.

Girls 9-10: 2. Lexi Davis, Janessa Sutton, Wylda Brown 2:00.93.

Boys 9-10:?1. Thomas Craig, Alex Young, Lukas Spencer 2:21.28.

200-meter medley relay

Girls 11-12: 2. Kallie Hutchison, Lexi Schreiber, Madyson Foth 3:32.48, 4. Mya Winter, Sarah Spencer, Kaete Johnson, Hadlye Clark 3:57.60.

Boys 11-12: 1. Josh Bergman, Julian Craig, Philip Young, Noal Reynolds 3:49.14.

Girls 13-14: 2. Sydney Hodges, Breanna Lett, Adriana Newman, Shannan Clover 3:41.72.

Boys 13-14: 2. Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson 2:59.16.

Girls 15-18: 2. Kayla Page, Mackenzie Young, Mallory Harris, April Newfield 3:03.25.

Boys 15-18: 3. Nicholas Preheim, Austin Reynolds, Jefferson Glover 2:39.53.

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 2. Madelyn Hutchison 43.18, 5. Addy Gann 47.95.

Boys 8 & under:?4. Christopher Spencer 37.19, 7. Luke Partridge 1:03.74.

Girls 9-10: 2. Lexi Davis 22.88, 4. Janessa Sutton 33.90, 7. Wylda Brown 46.79.

Boys 9-10:?1. Jefferson Glover 24.14, 3. Thomas Craig 37.86, 4. Lukas Spencer 41.65.

50-meter butterfly

Girls 11-12: 5. Kallie Hutchison 55.24, 6. Madyson Foth 1:02.69, 7. Kaete Johnson 1:10.63.

Boys 11-12: 2. Philip Young 55:46.

Girls 13-14: 4. Kayla Page 51.47, 5. Sydney Hodges 56.91, 6. Adriana Newman 1:00.10.

Boys 13-14: 5. Jordan Anderson 45.84, 6. Zach Stephey 53.26.

Girls 15-18: 3. Mallory Harris 43.56, 7. Mackenzie Young 48.56, 8. April Newfield 49.43.

Boys 15-18: 3. Nicholas Preheim 32.64, 5. Austin Reynolds 36.46.

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 4. Madelynn Hutchison 43.38, 5. Fancy Reynolds 43.43, 8. Addy Gann 47.82.

Boys 8 & under:?4. Christopher Spencer 37.38, 7. Luke Partridge 41.56.

Girls 9-10: 4. Janessa Sutton 31.80, 6. Wylda Brown 34.93.

Boys 9-10:?1. Jefferson Glover 26.30, 2. Alex Young 34.37, 3. Thomas Craig 38.61.

50-meter backstroke

Girls 11-12: 5. Kallie Hutchison 53.10, 6. Hadlye Clark 57.27, 7. Mya Winter 1:01.27.

Boys 11-12: 3. Julian Craig 1:03.70, 5. Noal Reynolds 1:05.27, 6. Josh Bergman 1:05.61.

Girls 13-14: 4. Sydney Hodges 49.34, 5. Kayla Page 52.92, 9. Shannah Clover 1:19.64.

Boys 13-14: 5. Zach Stephey 47.21, 7. Jordan Anderson 50.54, 8. Max Caldwell 58.53.

Girls 15-18: 5. April Newfield 48.17, 6. Mallory Harris 48.77, 7. Mackenzie Young 49.77.

Boys 15-18: 2. Nicholas Preheim 39.66.

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 4. Madelynn Hutchison 38.89, 6. Addy Gann 45.81, 8. Fancy Reynolds 53.84, 9. Adyson Winter 1:16.92.

Boys 8 & under:?4. Christopher Spencer 29.50, 10. Luke Partridge 44.89, 11. Andrew Reynolds 50.79.

Girls 9-10: 1. Lexi Davis 19.38, 7. Janessa Sutton 25.10, 11. Wylda Brown 29.89.

Boys 9-10: 1. Jefferson Glover 20.50, 2. Thomas Craig 28.22, 3. Alex Young 29.27, 6. Lukas Spencer 42.71.

50-meter freestyle

Girls 11-12: 1. Kallie Hutchison 36.75, 8. Hadlye Clark 42.60, 10. Lexi Schreiber 52.45, 11. Mya Winter 52.50, 12. Kaete Johnson 53.56, 13. Madyson Foth 55.08, 16. Sarah Spencer 1:13.39.

Boys 11-12: 3. Philip Young 41.67, 6. Noal Reynolds 46.66, 8. Julian Craig 55.81, Josh Bergman 58.63.

Girls 13-14: 5. Kayla Page 41.66, 6. Sydney Hodges 42.99, 7. Adriana Newman 43.44, 8. Breanna Lett 43.89, 12. Shannan Clover 1:04.99.

Boys 13-14: 5. Zach Stephey 35.19, 10. Jordan Anderson 42.72, 12. Max Caldwell 52.61.

Girls 15-18: 6. Mallory Harris 39.24, 7. Mackenzie Young 40.78, 8. April Newfield 42.20.

Boys 15-18: 3. Nicholas Preheim 30.99, 7. Austin Reynolds 32.14.

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 2. Addy Gann 43.94, 3. Madelynn Hutchison 46.59, 7. Adyson Winter 1:35.83.

Boys 8 & under:?2. Christopher Spencer 35.41, 6. Luke Partridge 59.58.

Girls 9-10: 1. Lexi Davis 26.24, 7. Wylda Brown 44.39.

Boys 9-10:?1. Alex Young 31.41, 2. Lukas Spencer 38.88, 3. Thomas Craig 39.25.

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 5. Lexi Schreiber 59.13, 7. Madyson Foth 1:04.74, 8. Sarah Spencer 1:05.58.

Boys 11-12: 1. Philip Young 53.91, 2. Josh Bergman 1:03.53, 3. Julian Craig 1:04.00.

Girls 13-14: 3. Breanna Lett 52.41, 5. Adriana Newman 53.16.

Boys 13-14: 5. Max Caldwell 53.42.

Girls 15-18: 3. Mallory Harris 48.28, 4. Mackenzie Young 48.13, 7. April Newfield 57.28.

Boys 15-18: 3. Nicholas Preheim 42.39.

100-meter free relay

Girls 8 & under: 2. Addy Gann, Adyson Winter, Fancy Reynolds, Madelyn Hutchison 3:53.89.

Boys 8 & under:?3. Christopher Spencer, Andrew Reynolds, Luke Partridge 2:36.66.

Girls 9-10: 1. Lexi Davis, Wylda Brown, Janessa Sutton 1:35.00.

Boys 9-10: 1. Jefferson Glover, Lukas Spencer, Thomas Craig 2:01.72.

200-meter free relay

Girls 11-12: 2. Kallie Hutchison, Lexi Schreiber, Hadlye Clark 3:03.23, 4. Kaete Johnson, Sarah Spencer, Mya Winter, Madyson Foth 3:55.51.

Boys 11-12: 2. Noal Reynolds, Josh Bergman, Julian Craig, Philip Young 3:44.64.

Girls 13-14: 2. Sydney Hodges, Adriana Newman, Breanna Lett, Kayla Page 2:59.32.

Boys 13-14: 3. Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson 2:48.30.

Girls 15-18: 3. Mallory Harris, April Newfield, Mackenzie Young 2:46.40.

Boys 15-18: None.

100-meter individual medley

Girls 9-10:?1. Lexi Davis 1:59.55.

Boys 9-10:?1. Jefferson Glover 2:11.30, 2. Alex Young 2:56.45.

Girls 11-12:?3. Lexi Schreiber 2:17.17, 4. Kaete Johnson 2:20.17, 5. Sarah Spencer 2:58.59.

Boys 11-12. 1. Philip Young 1:59.57, 2. Josh Bergman 2:29.44.

Girls 13-14:?4. Breanna Lett 1:51.13, 5. Sydney Hodges 1:57.54, 6. Adriana Newman 1:57.97.

Boys 13-14:?5. Jordan Anderson 1:49.66, 7. Max Caldwell 2:04.39.

Girls 15-18:?3. Mallory Harris 1:40.52, 5. April Newfield 1:46.67, 6. Mackenzie Young 1:48.12.

Boys 15-18:?1. Nicholas Preheim 1:21.00.

Tags from the story
, , , , ,
Written By
More from Janae Rempel
Faber earns all-conference recognition
The 2014 All-KCAC tennis selections have been announced by conference tennis coaches....
Read More