Hillsboro swimmers win home meet with 5 teams

Eva Noble swims the breaststroke for the girls? 13- and 14-year-old 200-meter medley relay Saturday. Noble and teammates Sarah Paulus, Katie Evans and Emily Paulus won with a time of 3 minutes, 16.88 seconds. Noble won every event she swam, including the 100 freestyle (1:19.51), the 50 butterfly (40.51), the 50 backstroke (45.48), the 50 freestyle (35.86) and the 100 individual medley (1:34.55). She also anchored the winning 200 free relay (3:03.18). Janae Rempel / Free Press

The Hillsboro swim team won its home meet Saturday with 850 points ahead of Abilene (2231?2), Council Grove (2171?2), Marion (32) and Hesston (8).

?My shout-out this week is not only for some amazing swimmers that I get to work with but some amazing parents as well,? coach Stephanie Moss said. ?I owe a huge debt of gratitude to the hard work that our swimmers do in the water, both during practice and competition.

?Equally so, I owe a huge debt of gratitude for an amazing group of swim team parents who volunteered their time to make our last regular season meet an exceptional one.?

Coming?Hillsboro (5-0) will travel to Council Grove Saturday for the Mid-Kansas league meet.

*Marion swimmers are indicated by an ?M?

Hillsboro Meet

Saturday, July 4

100-meter freestyle

Girls 9-10:?1. Ainsley Duell 1:48.55, 2. Hannah Utecht 1:53.93, 4. Jerusalem Driggers 2:03.09.

Boys 9-10:?1. Connor Padgett 1:37.52, 2. Tristen Dye 1:52.13, 3. Landon Dye 2:04.57.

Girls 11-12: 1. Macy Priest 1:28.08, 2. Emily Paulus 1:46.72, 3. Malorie Hein 1:58.93.

Boys 11-12:?1. Caleb Diener 1:21.81, 2. Tristan Rathbone 1:23.67, 3. AJ Driggers 1:24.61.

Girls 13-14:?1. Eva Noble 1:19.51, 2. Katie Evans 1:25.35.

Boys 13-14:?1. Shepard Stang 1:08.05, 4. Duncan Duell 1:30.56, 7. Grayson Ratzlaff 1:46.67.

Girls 15-18:?2. Sonja Jost 1:13.17, 3. Madison Sheppard 1:20.26, 4. Courtney Herzet (M) 1:21.80, 5. Kristen Herzet (M) 1:23.12.

Boys 15-18:?1. Franklin Jost 1:09.32, 2. Travis King 1:09.57, 3. Brodie Rathbone 1:10.46, 4. Braden Vogt 1:10.78, 5. Jaden Priest 1:12.48.

100-meter medley relay

Girls 8 & under: 1. Talia Jost, Lauryn Vogt, Sophia Utecht, Sophia Dye 2:04.07, 2. Gabi Sibayan, Quinlyn Funk, Daisy Klein, Ruthie Paulus 2:43.84.

Boys 8 & under:?1. Colton Rempel, Lincoln Wichert, Gavin Priest 1:55.74, 3. Easton Shahan, Seth Driggers, Jake Sibayan 2:36.51.

Girls 9-10: 1. Ainsley Duell, Emma Noble, Hannah Utecht, Savannah Shahan 1:39.55, 2. Trudy Hein, Jerusalem Driggers, Katie Rempel, Melonie Galvan 1:59.11.

Boys 9-10:?1. Tristen Dye, Connor Padgett, Joshua Diener 1:44.08, 2. Landon Dye, Camden Padgett, Adrian Unruh, Romero Cruz 1:52.01.

200-meter medley relay

Girls 11-12: 1. Macy Priest, Ellie Noble, Malorie Hein 3:26.50.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Carson Linnens, AJ Driggers, Caleb Diener 2:58.47. 2. Tristan Rathbone, Duncan Duell, Charlie Major, Grayson Ratzlaff 3:34.07.

Girls 13-14: 1. Sarah Paulus, Eva Noble, katie Evans, Emily Paulus 3:16.88.

Boys 13-14: None.

Girls 15-18: None.

Boys 15-18: 1. Brodie Rathbone, Braden Vogt, Jaden Priest, Jonathan Hinerman 2:22.12.

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 26.41, 2. Sophia Utecht 31.51.

Boys 8 & under:?1. Gavin Priest 25.64, 4. Colton Rempel 30.61, 6. Lincoln Wichert 37.76.

Girls 9-10: 2. Hannah Utecht 26.24, 3. Savannah Shahan 28.44.

Boys 9-10:?1. Tristen Dye 24.33, 2. Connor Padgett 26.00, 3. Joshua Diener 31.61.

50-meter butterfly

Girls 11-12: 1. Macy Priest 51.98, 2. Malorie Hein 1:02.27, 3. Ellie Noble 1:03.62.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert 43.52, 2. AJ Driggers 46.36, 3. Tristan Rathbone 56.31.

Girls 13-14: 1. Eva Noble 40.51, 2. Katie Evans 43.17, 6. Sarah Paulus 1:03.17.

Boys 13-14: 2. Shepard Stang 41.43, 4. Charlie Major 58.07.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost 36.01, 3. Madison Sheppard 38.75, 4. Kristen Herzet (M) 39.77.

Boys 15-18: 2. Braden Vogt 32.34, 3. Franklin Jost 33.63, 4. Jaden Priest 34.74.

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 29.91, 2. Talia Jost 31.51, 3. Sophia Utecht 32.64.

Boys 8 & under:?3. Gavin Priest 29.32, 4. Colton Rempel 31.79, 5. Lincoln Wichert 34.67.

Girls 9-10: 3. Ainsley Duell 27.50, 4. Trudy Hein 29.45, 5. Savannah Shahan 30.48.

Boys 9-10:?1. Tristen Dye 27.41, 2. Camden Padgett 27.60, 3. Landon Dye 28.95.

50-meter backstroke

Girls 11-12: 1. Emily Paulus 56.05, 2. Sarah Paulus 1:11.80, 4. Shaylinn Vogt 1:19.98.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert 45.14, 2. Duncan Duell 51.79, 3. Tristan Rathbone 51.86.

Girls 13-14: 1. Eva Noble 45.48, 2. Katie Evans 47.11, 7. Ellie Noble 1:11.33.

Boys 13-14: 4. Carson Linnens 54.38, 6. Charlie Major 57.33, 7. Grayson Ratzlaff 1:01.00.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost 37.93, 2. Kristen Herzet (M) 39.66, 3. Courtney Herzet (M) 43.69, 4. Madison Sheppard 46.15.

Boys 15-18: 1. Franklin Jost 38.90, 2. Braden Vogt 38.99, 3. Brodie Rathbone 40.62.

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 24.04, 2. Sophia Utecht 26.69, 3. Talia Jost 28.24, 4. Sophia Dye 31.70, 6. Daisy Klein 37.03, 7. Gabi Sibayan 41.07, 8. Ruthie Paulus 41.23, 9. Quinlyn Funk 41.90.

Boys 8 & under:?2. Gavin Priest 20.49, 3. Lincoln Wichert 23.60, 5. Colton Rempel 25.53, 8. Easton Shahan 31.86, 9. Seth Driggers 33.81, 11. Jake Sibayan 36.75.

Girls 9-10: 2. Trudy Hein 22.07, 3. Savannah Shahan 22.29, 4. Ainsley Duell 22.78, 5. Jerusalem Driggers 23.13, 8. Hannah Utecht 26.10, 9. Emma Noble 27.36, 13. Melonie Galvan 35.66.

Boys 9-10: 1. Connor Padgett 18.92, 2. Tristen Dye 22.75, 3. Camden Padgett 23.17, 4. Joshua Diener 24.73, 5. Landon Dye 25.76, 6. Adrian Unruh 27.32.

50-meter freestyle

Girls 11-12: 1. Macy Priest 40.25, 2. Emily Paulus 46.11, 3. Malorie Hein 52.16, 5. Sarah Paulus 55.00, 6. Ellie Noble 58.54, 7. Shaylinn Vogt 1:08.05.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert 35.95, 2. Caleb Diener 36.07, 3. AJ Driggers 37.47, 4. Tristan Rathbone 38.46, 5. Duncan Duell 42.32, 6. Carson Linnens 42.69, 8. Grayson Ratzlaff 47.60.

Girls 13-14: 1. Eva Noble 35.86, 2. Katie Evans 36.70.

Boys 13-14: 1. Shepard Stang 30.68.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost 33.23, 3. Courtney Herzet (M) 33.81, 4. Madison Sheppard 34.03, 5. Kristen Herzet (M) 36.11.

Boys 15-18: 1. Travis King 29.37, 2. Franklin Jost 30.21, T3. Brodie Rathbone 30.48, 5. Jaden Priest 30.90, 6. Jonathan Hinerman 30.93, 7. Braden Vogt 32.04.

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 31.45, 2. Sophia Utecht 33.49, 3. Talia Jost 40.64.

Boys 8 & under:?2. Gavin Priest 28.50, 3. Lincoln Wichert 32.20, 4. Colton Rempel 33.59.

Girls 9-10: 1. Emma Noble 26.36, 3. Ainsley Duell 28.04, 4. Jerusalem Driggers 31.68.

Boys 9-10:?1. Camden Padgett 27.31, 2. Joshua Diener 36.15, 3. Adrian Unruh 36.81.

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 1. Emily Paulus 56.80, 2. Ellie Noble 56.87.

Boys 11-12: 1. Caleb Diener 46.40, 2. Carson Linnens 47.71, 3. Grayson Ratzlaff 55.09.

Girls 13-14: 5. Sarah Paulus 1:04.33, 6. Shaylinn Vogt 1:07.93.

Boys 13-14: 1. Shepard Stang 41.08, 5. Duncan Duell 55.02, T6. Charlie Major 1:04.52.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost 48.32, 4. Courtney Herzet (M) 49.96, 5. Madison Sheppard 49.97.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt 39.84, 2. Jaden Priest 40.82, 3. Jonathan Hinerman 43.45.

100-meter free relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Utecht, Sophia Dye, Talia Jost, Lauryn Vogt 1:55.71, 2. Gabi Sibayan, Ruthie Paulus, Quinlyn Funk, Daisy Klein 2:42.78.

Boys 8 & under:?1. Gavin Priest, Lincoln Wichert, Colton Rempel 1:32.73, 3. Easton Shahan, Jake Sibayan, Seth Driggers 2:11.39.

Girls 9-10: 1. Trudy Hein, Jerusalem Driggers, Ainsley Duell, Savannah Shahan 1:35.37, 2. Katie Rempel, Melonie Galvan, Emma Noble, Hannah Utecht 1:48.05.

Boys 9-10: 1. Connor Padgett, Camden Padgett, Tristen Dye 1:24.14, 2. Landon Dye, Adrian Unruh, Romero Cruz, Joshua Diener 1:47.23.

200-meter free relay

Girls 11-12: 1. Macy Priest, Emily Paulus, Malorie Hein 2:59.37.

Boys 11-12: 1. Caleb Diener, Carson Linnens, AJ Driggers, Frank Wichert 2:39.94, 2. Duncan Duell, Grayson Ratzlaff, Charlie Major, Tristan Rathbone 2:55.70.

Girls 13-14: 1. Sarah Paulus, Ellie Noble, Katie Evans, Eva Noble 3:03.18.

Boys 13-14: None.

Girls 15-18: None.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt, Jaden Priest, Jonathan Hinerman, Shepard Stang 2:01.90, 2. Franklin Jost, Brodie Rathbone, Travis King 2:02.19.

100-meter individual medley

Girls 9-10: 2. Trudy Hein 2:21.03, 3. Jerusalem Driggers 2:24.76, 4. Emma Noble 2:28.34.

Boys 9-10:?1. Connor Padgett 1:51.91, 2. Camden Padgett 2:16.97, 3. Joshua Diener 2:34.79.

Girls 11-12:?1. Macy Priest 1:43.15, 2. Malorie Hein 2:17.66.

Boys 11-12:?1. Frank Wichert 1:36.11, 2. Caleb Diener 1:40.19, 3. AJ Driggers 1:52.54.

Girls 13-14:?1. Eva Noble 1:34.55, 2. Katie Evans 1:39.51.

Boys 13-14:?1. Shepard Stang 1:24.21, 4. Carson Linnens 1:56.79, 6. Charlie Major 2:02.14.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost 1:22.88, 3. Kristen Herzet (M) 1:32.03, 4. Madison Sheppard 1:33.18, 5. Courtney Herzet (M) 1:35.39.

Boys 15-18:?1. Braden Vogt 1:21.36, 2. Travis King 1:22.23, 3. Jonathan Hinerman 1:22.48.

200-meter freestyle

Girls 15-18:?1. Sonja Jost 2:54.08, 2. Katie Evans 3:04.85, 3. Madison Sheppard 3:15.22.

Boys 15-18:?1. Franklin Jost 2:47.21, 2. Shepard Stang 2:47.56, 3. Jonathan Hinerman 2:53.98, 4. Travis King 2:55.97, 5. Braden Vogt 3:01.58, 6. Brodie Rathbone 3:06.21, 7. Jaden Priest 3:19.67.

Written By
More from Janae Rempel
Bluejay tennis takes two from Tigers
The Tabor College tennis teams swept Central Christian last week on a...
Read More