Hillsboro, Peabody swimmers compete at Lindsborg

Hillsboro?s Jenna Hinerman won the  13- and 14-year-old girls? 50-yard freestyle at Lindsborg Saturday with a time of 31.83 seconds. Hinerman also won the 100 freestyle (1:10.65), the 100 individual medley (1:23.60) and the 200 freestyle (2:45.19).  She anchored the first-place 200 freestyle relay with teammates Millie Sechrist, Sarah Diener and Katie Evans (2:16.94). Janae Rempel / Free PressPeabody?s Lexi Schreiber swims in the 11- and 12-year old girls? 50-yard freestyle Saturday at Lindsborg. Schreiber finished 15th with a time of 48.86 seconds. She also placed sixth in the 50 backstroke (54.08), the 50 breaststroke (55.87) and the 100 individual medley (2:08.06). Janae Rempel / Free PressThe Hillsboro and Peabody swim teams competed at Lindsborg Saturday. Hillsboro won the meet with 731 points ahead of the host team (627) and Peabody (212).

?We were missing a lot of swimmers this past?Saturday?because of camp, but those swimmers present once again proved to exceed my expectations,? Hillsboro coach Stephanie Moss said. ?Sonja Jost and Emily Sechrist continue to challenge and push each other toward exceptional results.?These two young ladies lead our team by example.?They commit to hard work and are seeing that pay off both in and out of the water.?

Coming?Hillsboro will swim at Council Grove Saturday. Peabody will travel to Abilene.

Lindsborg Meet

Saturday, June 20

100-yard freestyle

Girls 9-10:?1. Ainsley Duell (H)?1:40.70, 2. Hannah Utecht (H) 1:44.23, 4. Emma Noble (H) 1:55.06.

Boys 9-10:?3. Tristen Dye (H) 1:33.51, 4. Jefferson Glover (P) 1:35.85, 5. Landon Dye (H) 1:55.37, 6. Lukas Spencer (P) 2:46.92.

Girls 11-12: 2. Kallie Hutchison (P) 1:16.46, 5. Megan Bechtold (H)?1:20.53, 6. Kaete Johnson (P) 1:45.67, 7. Mya Winter (P)?1:47.95, 8. Jerusalem Driggers (H) 1:47.96, 9. Ellie Noble (H)?1:48.88.

Boys 11-12:?2. Tristen Rathbone (H) 1:15.83, 3. Caleb Diener (H)?1:17.76, 4. Frank Wichert (H)?1:19.17, 6. Julian Craig (P) 1:52.32.

Girls 13-14:?1. Jenna Hinerman (H) 1:10.65, 2. Eva Noble (H)?1:12.35, 3. Katie Evans (H)?1:19.40, 7. Kayla Page (P) 1:29.17, 8. Breanna Lett (P) 1:29.34, 9. Shannan Clover (P) 1:55.00.

Boys 13-14:?1. Shepard Stang (H) 1:02.63, 4. Zach Stephey (P) 1:07.34, 5. Caleb Rempel (H)?1:09.18, 7. Josiah Driggers (H)?1:28.62, 8. Max Caldwell (P)?1:36.91.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost (H)?1:06.19, 2. Emily Sechrist (H) 1:08.50, 5. Kianna Hinerman (H)?1:11.39, 7. Mackenzie Young (P) 1:18.55, 8. Mallory Harris (P) 1:23.45, 9. Anna Lubbers (P) 1:27.41.

Boys 15-18:?2. Franklin Jost (H) 1:00.48, 4. Braden Vogt (H)?1:02.47, 5. Nicholas Preheim (P) 1:02.91, 6. Jonathan Hinerman (H)?1:03.00, 8. Austin Reynolds (P) 1:08.95.

100-yard medley relay

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt, Talia Jost, Sophia Utecht (H) 1:54.57, 3. Gabi Sibayan, Quinlyn Funk, Daisy Klein (H) 2:27.75.

Boys 8 & under: 1. Colton Rempel, Lincoln Wichert, Gavin Priest (H)?1:43.12, 3. Luke Partridge, Christopher Spencer, Aiden Hurst (P)?2:16.66.

Girls 9-10:?1. Savannah Shahan, Emma Noble, Ainsley Duell, Trudy Hein (H)?1:38.25, 3. Hannah Utecht, Jerusalem Driggers, Melonie Galvan (H)?1:51.79.

Boys 9-10:?1. Landon Dye, Adrian Unruh, Joshua Diener, Tristen Dye (H) 1:40.09, 2. Thomas Craig, Alex Young, Lukas Spencer, Jefferson Glover (P) 1:57.01.

200-yard medley relay

Girls 11-12:?2. Emersyn Funk, Ellie Noble, Megan Bechtold (H) 3:03.30, 3. Kallie Hutchison, Lexi Schreiber, Mya Winter (P) 3:16.67, 5. Kaete Johnson, Sarah Spencer, Madyson Foth, Lexi Davis (P) 3:36.40.

Boys 11-12:?1. Duncan Duell, Caleb Diener, Frank Wichert, Carson Linnens (H) 2:48.37, 2. Tristen Rathbone, Deon Weeks, Filow Cruz, Charlie Major (H) 3:19.00, 3. Philip Young, Julian Craig, Josh Bergman, Noal Reynolds (P) 3:36.51.

Girls 13-14:?2. Millie Sechrist, Jenna Hinerman, Eva Noble, Katie Evans (H) 2:34.35, 4. Sydney Hodges, Breanna Lett, Adriana Newman, Kayla Page (P)?3:04.85.

Boys 13-14:?2. Tucker Moss, Shepard Stang, Caleb Rempel, Josiah Driggers (H) 2:29.87, 3. Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson (P)?2:38.67.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost, Kianna Hinerman, Emily Sechrist, Abby Sechrist (H)?2:21.97, 3. Anna Lubbers, Mackenzie Young, Mallory Harris, Raegan Schreiber (P) 2:40.62.

Boys 15-18:? 1. Franklin Jost, Braden Vogt, Jaden Priest, Jonathan Hinerman (H)?2:06.69.

25-yard butterfly

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H)?26.78, 2. Sophia Utecht (H) 28.43, 5. Madelynn Hutchison (P)?32.84, 6. Talia Jost (H) 33.02, 8. Addy Gann (P) 36.24.

Boys 8 & under: 1. Gavin Priest (H)?23.50, 2. Colton Rempel (H) 26.75, 3. Christopher Spencer (P) 28.24.

Girls 9-10:?2. hannah Utecht (H)?23.15, 3. Lexi Davis (P)?23.25, 4. Savannah Shahan (H)?26.50, 5. Emma Noble (H)?28.25.

Boys 9-10:?3. Jefferson Glover (P) 23.00, 4. Joshua Diener (H)?23.34, 5. Adrian Unruh (H)?29.50, 6. Lukas Spencer (P)?34.57.

50-yard butterfly

Girls 11-12:?4. Ellie Noble (H) 53.82, 5. Madyson Foth (P)?57.26, 6. Mya Winter (P) 1:02.32.

Boys 11-12:?1. Frank Wichert (H)?40.50, 4. Philip Young (P) 50.54, 5. Duncan Duell (H) 1:02.69, 6. Josh Bergman (P) 1:17.37.

Girls 13-14:?3. Eva Noble (H)?35.84, 4. Katie Evans (H)?38.91, 6. Sarah Diener (H)?43.39, 7. Kayla Page (P)?47.78, 8. Sydney Hodges (P)?48.87, 9. Adriana Newman (P) 54.85.

Boys 13-14:?3. Caleb Rempel (H)?35.50, 4. Shepard Stang (H)?37.10, 5. Jordan Anderson (P)?37.71, 6. Tucker Moss (H)?43.98, 7. Zach Stephey (P)?45.07.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost (H)?32.14, 2. Emily Sechrist (H)?32.40, 4. Callie Linnens (H)?37.15, 6. Mallory Harris (P) 38.84, 8. Raegan Schreiber (P) 43.41, 9. Anna Lubbers (P) 44.55.

Boys 15-18:?2. Braden Vogt (H) 29.60, 3. Nicholas Preheim (P)?29.79, 4. Franklin Jost (H)?30.33, 6. Jaden Priest (H)?31.58, 7. Austin Reynolds (P) 33.06.

25-yard backstroke

Girls 8 & under: 2. Talia Jost (H)?26.09, 3. Lauryn Vogt (H)?26.50, 4. Madelynn Hutchison (P) 29.33, 5. Sophia Utecht (H)?30.43, 6. Addy Gann (P) 35.31, 9. Fancy Reynolds (P)?42.31.

Boys 8 & under: 1. Gavin Priest (H)?25.62, 2. Christopher Spencer (P)?26.26, 4. Colton Rempel (H)?27.73, 5. Lincoln Wichert (H)?31.68, 8. Luke Partridge (P)?37.65.

Girls 9-10:?1. Ainsley Duell (H) 23.22, 4. Trudy Hein (H)?24.91, 5. Savannah Shahan (H)?25.00.

Boys 9-10:?2. Jefferson Glover (P) 21.69, 4. Landon Dye (H) 25.90, 5. Joshua Diener (H) 30.05, 6. Adrian Unruh (H) 30.34, 7. Thomas Craig (P) 33.14.

50-yard backstroke

Girls 11-12:?4. Kallie Hutchison (P) 44.73, 5. Emersyn Funk (H) 45.58, 6. Lexi Schreiber (P) 54.08, 7. Mya Winter (P) 58.49, 8. Ellie Noble (H) 1:00.28.

Boys 11-12:?2. Frank Wichert (H)?43.35, 3. Tristen Rathbone (H)?47.26, 4. Duncan Duell (H)?51.00, 7. Julian Craig (P) 58.56, 8. Josh Bergman (P) 1:06.89.

Girls 13-14:?1. Millie Sechrist (H)?39.10, 2. Jenna Hinerman (H)?39.35, 6. Sydney Hodges (P) 45.24, 7. Kayla Page (P) 46.78, 8. Shannan Clover (P) 1:11.37.

Boys 13-14:?2. Tucker Moss (H) 39.20, 3. Zach Stephey (P) 39.30, 5. Josiah Driggers (H)?41.00, 6. Caleb Kliewer (H)?1:03.00.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost (H)?36.22, 2. Emily Sechrist (H)?37.69, 3. Abby Sechrist (H)?39.15, 6. Mackenzie Young (P) 43.28, 7. Mallory Harris (P) 43.32, 9. Anna Lubbers (P) 46.95.

Boys 15-18:?1. Franklin Jost (H)?33.48, 3. Braden Vogt (H)?34.40, 4. Austin Reynolds (P)?35.04, 5. Nicholas Preheim (P) 35.05, 7. Brodie Rathbone (H) 36.52.

25-yard freestyle

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 20.37, 3. Talia Jost (H)?24.98, 4. Sophia Utecht (H)?25.22, 7. Madelynn Hutchison (P) 29.24, 10. Daisy Klein (H)?31.38, 11. Addy Gann (P) 34.10, 12. Quinlyn Funk (H)?35.61, 13. Gabi Sibayan (H) 40.83, 14. Fancy Reynolds (P) 48.34, 15. Adyson Winter (P) 51.00.

Boys 8 & under: 1. Gavin Priest (H) 19.05, 3. Lincoln Wichert (H)?20.51, 5. Colton Rempel 21.81, 6. Christopher Spencer (P) 24.63, 10. Easton Shahan (H) 29.03, 11. Aiden Hurst (P) 32.58, 13. Seth Driggers (H)?33.89, 14. Luke Partridge (P)?33.90, 16. Andrew Reynolds (P)?36.60, 17. Jake Sibayan (H)?36.98.

Girls 9-10:?1. Lexi Davis (P) 16.85, 3. Savannah Shahan (H) 18.64, 4. Trudy Hein (H)?18.89, 5. Ainsley Duell (H)?18.97, 6. Jerusalem Driggers (H)?19.15, 7. Hannah Utecht (H) 19.75, 17. Melonie Galvan (H) 39.25.

Boys 9-10:?2. Tristen Dye (H)?17.09, 4. Jefferson Glover (P)?17.97, 5. Landon Dye (H)?20.73, 6. Joshua Diener (H)?21.60, 7. Thomas Craig (P)?22.91, 10. Adrian Unruh (H) 23.96, 12. Lukas Spencer (P) 31.35.

50-yard freestyle

Girls 11-12:?4. Kallie Hutchison (P)?33.59, 8. Megan Bechtold (H) 35.79, 11. Emersyn Funk (H)?37.95, 12. Madyson Foth (P) 44.97, 13. Kaete Johnson (P) 46.47, 15. Lexi Schreiber (P)?48.86, 16. Mya Winter (P) 51.17, 18. Sarah Spencer (P) 1:09.19.

Boys 11-12:?2. Tristen Rathbone (H) 34.70, 3. Caleb Diener (H) 34.65, 5. Carson Linnens (H)?36.56, 6. Philip Young (P) 39.29, 7. Duncan Duell (H)?39.78, 9. Charlie Major (H)?42.18, 11. Julian Craig (P)?47.89, 12. Josh Bergman (P) 48.55, 14. Deon Weeks (H) 55.25.

Girls 13-14:?Jenna Hinerman (H)?31.83, 6. Katie Evans (H) 35.87, 8. Millie Sechrist (H)?37.11, 9. Sarah Diener (H)?37.87, 10. Breanna Lett (P) 37.94, 12. Sydney Hodges (P) 39.70, 13. Adriana Newman (P)?41.02, 14. Kayla Page (P) 41.71, 15. Shannah Clover (P) 49.68.

Boys 13-14:?2. Shepard Stang (H)?28.00, 5. Zach Stephey (P) 30.56, 6. Caleb Rempel (H)?31.08, 10. Tucker Moss (H)?34.69, 11. Jordan Anderson (P)?35.53, 13. Josiah Driggers (H)?38.03, 15. Caleb Kliewer (H)?45.14, 16. Max Caldwell (P) 45.47.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost (H)?29.49, 2. Emily Sechrist (H)?30.05, 4. Kianna Hinerman (H) 32.37, 6. Abby Sechrist (H)?32.23, 7. Callie Linnens (H)?32.97, 9. Mackenzie Young (P) 34.41, 10. Raegan Schreiber (P) 35.34, 11. Mallory Harris (P) 36.03, 12. Anna Lubbers (P) 37.75.

Boys 15-18:?2. Franklin Jost (H)?26.39, 4. Nicholas Preheim (P)?27.73, 5. Brodie Rathbone (H) 27.54, 5. Jonathan Hinerman (H) 27.55, 7. Braden Vogt (H)?28.29, 8. Austin Reynolds (P)?28.45, 9. Jaden Priest (H) 28.48.

25-yard breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 25.90, 2. Sophia Utecht (H)?32.22, 5. Talia Jost (H)?37.27, 6. Addy Gann (P) 39.11, 7. Madelynn Hutchison (P)?43.00.

Boys 8 & under: 1. Lincoln Wichert (H)?26.09, 2. Gavin Priest (H) 26.19, 3. Colton Rempel (H)?28.53, 4. Christopher Spencer (P)?28.31.

Girls 9-10:?1. Jerusalem Driggers (H)?27.14, 2. Trudy Hein (H)?27.53.

Boys 9-10:?1. Tristen Dye (H)?24.27, 2. Landon Dye (H)?29.14, 3. Lukas Spencer (P) 32.41, 4. Adrian Unruh (H) 32.79, 5. Thomas Craig (P) 34.39.

50-yard breaststroke

Girls 11-12:?3. Megan Bechtold (H)?42.47, 5. Emersyn Funk (H) 49.47, 6. Lexi Schreiber (P) 55.87, 7. Sarah Spencer (P) 59.42, 8. Madyson Foth (P) 1:00.15.

Boys 11-12:?1. Caleb Diener (H)?44.44, 2. Carson Linnens (H)?45.03, 3. Philip Young (P) 48.75, 4. Duncan Duell (H)?52.75, 5. Josh Bergman (P)?56.28, 6. Julian Craig (P) 56.75.

Girls 13-14:?2. Jenna Hinerman (H) 41.22, 5. Adrianna Newman (P)?48.63, 6. Breanna Lett (P)?48.78, 7. Millie Sechrist (H)?50.78.

Boys 13-14:?1. Shepard Stang (H) 39.01, 4. Caleb Rempel (H)?45.32, 5. Tucker Moss (H) 45.51, 6. Max Caldwell (P) 47.36, 7. Jordan Anderson (P) 49.32.

Girls 15-18:?3. Kianna Hinerman (H)?41.53, 4. Sonja Jost (H) 41.97, 5. Abby Sechrist (H) 41.73, 6. Mackenzie Young (P) 42.11, 7. Anna Lubbers (P)?43.83, 9. Raegan Schreiber (P)?47.72.

Boys 15-18:?1. Braden Vogt H)?34.70, 2. Austin Reynolds (P) 36.32, 4. Jaden Priest (H)?37.84, 7. Jonathan Hinerman (H) 39.03, 8. Nicholas Preheim (P) 39.78.

100-yard free relay

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt, Talia Jost, Sophia Utecht (H)?1:36.09, 3. Quinlyn Funk, Gabi Sibayan, Daisy Klein (H) 2:24.96, 4. Addy Gann, Ayame Marple, Fancy Reynolds, Madelynn Hutchison (P)?2:57.69.

Boys 8 & under: 1. Gavin Priest, Colton Rempel, Lincoln Wichert (H)?1:22.50, 3. Seth Driggers, Jake Sibayan, Easton Shahan (H) 2:13.16, 4. Luke Partridge, Aiden Hurst, Andrew Reynolds, Christopher Spencer (P) 2:23.68.

Girls 9-10:?1. Trudy Hein, Ainsley Duell, Hannah Utecht, Savannah Shahan (H)?1:24.30.

Boys 9-10:?2. Tristen Dye, Joshua Diener, Adrian Unruh, Landon Dye (H) 1:27.00, 3. Alex Young, Lukas Spencer, Thomas Craig, Jefferson Glover (P)?1:41.38.

200-yard free relay

Girls 11-12:?2. Kallie Hutchison, Mya Winter, Lexi Schreiber (P) 2:58.66, 4. Madyson Foth, Sarah Spencer, Kaete Johnson, Lexi Davis (P) 3:31.98.

Boys 11-12:?1. Caleb Diener, Carson Linnens, Tristen Rathbone, Frank Wichert (H)?2:19.80, 3. Charlie Major, Deon Weeks, Filow Cruz, Duncan Duell (H)?3:03.47, 4. Josh Bergman, Julian Craig, Philip Young, Noal Reynolds (P)?3:07.22.

Girls 13-14:?1. Millie Sechrist, Sarah Diener, Katie Evans, Jenna Hinerman (H)?2:16.94, 4. Kayla Page, Shannan Clover, Sydney Hodges, Breanna Lett (P) 2:50.75.

Boys 13-14:?2. Caleb Rempel, Josiah Driggers, Tucker Moss, Shepard Stang (H)?2:12.00, 4. Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson (P)?2:27.14.

Girls 15-18:?2. Emily Sechrist, Kianna Hinerman, Abby Sechrist, Sonja Jost (H)?2:05.69, 3. Raegan Schreiber, Anna Lubbers, Mackenzie Young, Mallory Harris (P) 2:21.98.

Boys 15-18:?1. Franklin Jost, Brodie Rathbone, Braden Vogt, Jonathan Hinerman (H)?1:51.53.

100-yard individual medley

Girls 9-10: 1. Lexi Davis (P) 1:49.08, 2. Trudy Hein (H)?2:15.34.

Boys 9-10:?1. Joshua Diener (H)?2:15.73, 2. Thomas Craig (P)?2:44.67.

Girls 11-12:?4. Megan Bechtold (H) 1:31.58, 5. Emersyn Funk (H)?1:39.81, 6. Lexi Schreiber (P) 2:08.06, 7. Kaete Johnson (P)?2:09.39, 8. Sarah Spencer (P)?2:37.09.

Boys 11-12:?1. Caleb Diener (H)?1:29.78, 2. Frank Wichert (H)?1:31.53, 3. Philip Young (P) 1:44.20, 4. Tristen Rathbone (H)?1:46.67.

Girls 13-14:?1. Jenna Hinerman (H)?1:23.60, 3. Millie Sechrist (H)?1:34.09, 4. Katie Evans (H)?1:33.83, 6. Breanna Lett (P) 1:39.47, 7. Sydney Hodges (P) 1:45.73, 8. Adriana Newman (P) 1:54.11.

Boys 13-14:?1. Shepard Stang (H) 1:15.00, 4. Caleb Rempel (H)?1:21.28, 5. Tucker Moss (H)?1:30.96, 6. Jordan Anderson (P) 1:34.73, 7. Max Caldwell (P) 1:53.64.

Girls 15-18:?1. Sonja Jost (H)?1:15.78, 2. Emily Sechrist (H)?1:17.17, 5. Abby Sechrist (H) 1:25.59, 6. Mallory Harris (P)?1:25.92, 7. Mackenzie Young (P) 1:30.53, 9. Raegan Schreiber (P) 1:37.86.

Boys 15-18:?1. Nicholas Preheim (P) 1:10.62, 2. Braden Vogt (H)?1:11.89, 3. Franklin Jost (H)?1:14.03, 4. Austin Reynolds (P) 1:15.41, 6. Brodie Rathbone (H) 1:19.60.

200-yard freestyle

Girls 13-14: 1. Jenna Hinerman (H)?2:45.19, 2. Katie Evans (H) 2:53.86, 4. Millie Sechrist (H)?2:56.03, 6. Sarah Diener (H) 3:00.08.

Boys 13-14: 1. Shepard Stang (H)?1:37.49, 3. Caleb Rempel (H)?2:45.79.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 2:30.50, 2. Sonja Jost (H)?2:33.03, 4. Abby Sechrist (H)?2:41.86, 5. Kianna Hinerman (H)?2:43.31, 6. Callie Linnens (H)?3:14.34.

Boys 15-18: 2. Franklin Jost (H)?2:23.97, 3. Jonathan Hinerman (H)?2:39.70, 4. Braden Vogt (H)?2:39.73, 5. Brodie Rathbone (H)?2:41.69, 6. Jaden Priest (H)?2:51.06.

Written By
More from Janae Rempel
MHS?softball loses two at Moundridge
The Marion softball team lost its first Heart of America games last...
Read More