WSL coaches fete Goessel, Centre, Canton-Galva

The coaches of the Wheat State League have released their all-league basketball teams for the 2017-18 season.

Two schools in the Free Press coverage area were represented on the boys’ team, with two athletes from both Centre and Goessel.

Cole Srajer and Cody Svoboda, both seniors from Centre, were selected for the first team. The Cou­gars tied for first place in the league with an 8-1 record and finished 17-5 for the season.

For Goessel, who placed eighth in the league at 2-7 and went 3-17 for the season, two players received honorable mention: Dylan Linde­man, a sophomore, and Jordan Griffin, a senior.

Three schools in the Free Press coverage area were represented on the girls’ all-league team, including the coach of the year award.

Bluebird coach Ryan Hoopes was named “Coach of the Year” as he led his team to the WSL title with a 9-0 record and finished the season at 16-5.

Goessel’s Eden Hiebert and Brittney Hiebert, both seniors, were named to the first team, and Abby Han­non, a senior, received honorable mention.

Centre, who placed sixth in the 10-school league with a 4-5 record and a 9-9 season mark, had two players named all-league: sophomore Kelsey Hett, who was named to the first team, and senior Kate Basore, who received honorable mention.

Canton-Galva sophomore Tia Moddlemog was a first-team selection for the Eagles, who placed fifth in the league at 4-4 and completed a 9-11 season record.

2018 All-WSL Basket­ball

Boys

First team: Tyler Thiessen, sr., Elyria Christian; Jayden Garrison, fr., Little River; Cole Srajer, sr., Centre; Braden Nielsen. jr., Solomon; Daw­son Worrell, sr., Rural Vista; Aiden Fields, jr., Elyria Christian; Nathan Jackson, sr., Wake­field; Cody Svo­boda, sr., Centre; Jacob Burdine, sr., Solomon; Jace Garrison, jr., Little River.

Honorable mention: Cameron Campuzano, fr., Rural Vista; Caleb Froese, jr., Elyria Christian; Dylan Lindeman, so., Goessel; Jordan Griffin, sr., Goessel; Levi Swenson, sr., Little River.

Coach of the year: Zach Goodrich, Elyria Christian.

Girls

First team: Eden Hiebert, sr., Goes­sel; Lauren Campuzano, jr., Rural Vista; Brittney Hiebert, sr., Goessel; Melanie Renken, sr., Little River; Kelsey Hett, so., Centre; Kayla Webb, jr., Solomon; McKenzie Shippy, jr., Herington; Han­nah Riedy, so., Rural Vista; Tia Moddle­mog, so., Canton-Galva; Bailey Unruh, sr., Elyria Christian.

Honorable mention: Emma McBride, so., Little River; Holly Brock­meier, so. Rural Vista; Kate Basore, sr., Centre; Gabi Nelms, jr., Wakefield; Abby Hannon, sr., Goes­sel.

Coach of the year: Ryan Hoopes, Goessel.