Hillsboro swimmers win season-opener at home

Camden Padgett swims in Hillsboro’s first meet of the 2016 season. Competing in the 11-12 age group, Padgett placed fourth in the 50 backstroke, fifth in the breaststroke and 14th in the freestyle. He was also a member of two fourth-place relays. As a team, Hillsboro won the meet with 635 points.The Hillsboro swim team kicked off the 2016 season with a victory at home Saturday. Hillsboro scored 635 points to finish ahead of Lindsborg (550) and Peabody (303).

Hillsboro coach Stephanie Moss said she has 72 swimmers this year.

“To characterize their efforts at the first meet, I would choose the word ‘brave,’” Moss said. “This team is already exceeding my expectations, both in their performances in the water but also in how they choose to support each other out of the water.”

Results for Hillsboro and Peabody follow.

Coming—Hillsboro will travel to Lindsborg Saturday, while Peabody will compete at Marion.

Hillsboro Meet

Saturday, June 4

100-meter freestyle

Girls 9-10: 1. Trudy Hein (H) 1:53.32, 2. Sophia Dye (H) 2:06.68.

Boys 9-10: 1. Colton Rempel (H) 1:50.42, 2. Jefferson Glover (P) 1:51.05, 3. Landon Dye (H) 1:55.83, 6. Christopher Spencer (P) 2:22.74, 7. Thomas Craig (P) 2:28.32, 8. Seth Driggers (H) 2:35.47.

Girls 11-12: 2. Emersyn Funk (H) 1:26.80, 3. Emily Paulus (H) 1:31.63, 4. Hannah Utecht (H) 1:45.21, 6. Sarah Spencer (P) 2:24.00, 7. Madyson Goossen (P) 2:37.12.

Boys 11-12: 2. Tristan Rathbone (H) 1:18.63, 3. Frank Wichert (H) 1:22.53, 4. Duncan Duell (H) 1:25.70, 5. Alex Caldwell (P) 1:38.73, 7. Corbin Marple (P) 1:49.93, 8. Tanner Parks (P) 2:09.25.

Girls 13-14: 3. Ainsley Duell (H) 1:44.34, 4. Lexi Schreiber (P) 1:44.82, 5. Katie Rempel (H) 1:46.83, 6. Kaete Johnson (P) 1:47.78.

Boys 13-14: 3. Caleb Diener (H) 1:24.83, 4. Charlie Major (H) 1:35.29, 5. Tristen Dye (H) 1:45.84, 6. Jack Parks (P) 1:59.10.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost (H) 1:18.89, 3. Madison Sheppard (H) 1:19.04, 4. Tori Pickens (P) 1:21.69, 5. Jenna Hinerman (H) 1:23.35, 6. Anna Lubbers (P) 1:29.69, 7. Kayla Page (P) 1:31.79.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman (H) 1:05.26, 2. Shepard Stang (H) 1:08.31, 4. Braden Vogt (H) 1:09.83, 6. Austin Reynolds (P) 1:17.89, 7. Zach Stephey (P) 1:18.41, 8. Jordan Anderson (P) 1:40.16.

100-meter medley relay

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt, Sophia Utecht, Talia Jost, Sophia Dye (H) 1:54.60, 2. Maddie Hutchison, Adyson Winter, Addison Gann, Payton Smith (P) 2:46.76, 3. Quinlyn Funk, Rylie Hein, Ruthie Paulus, Nora Hein (H) 3:13.94.

Boys 8 & under: 1. Luke Partridge, Andrew Reynolds, Kaiden Newman, Aiden Hurst (P) 2:20.83.

Girls 9-10: 2. Trudy Hein, Gabi Sibayan, Melonie Galvan (H) 2:00.21.

Boys 9-10: 1. Landon Dye, Gavin Priest, Colton Rempel, Lincoln Wichert (H) 1:43.65, 2. Kael Hutchison, Christopher Spencer, Jefferson Glover, Thomas Craig (P) 2:00.03, 4. Seth Driggers, Owen Dalke, Logan Rogers, Aaron Paulus (H) 2:37.77.

200-meter medley relay

Girls 11-12: 1. Emersyn Funk, Ainsley Duell, Macy Priest, Emily Paulus (H) 3:07.15, 3. Lexi Davis, Mya Winter, Madyson Goossen (P) 3:54.75, 4. Malorie Hein, Hannah Utecht, Katie Rempel, Jerusalem Driggers (H) 4:00.37.

Boys 11-12: 1. Duncan Duell, Connor Padgett, Tristan Rathbone, Frank Wichert (H) 3:12.08, 3. Philip Young, Alex Caldwell, Tanner Parks (P) 3:44.57, 4. Tristen Dye, Camden Padgett, Bryant Dalke, Filow Cruz (H) 3:46.40.Hadlye Clark competes in Peabody’s first meet of the season at Hillsboro Saturday. Competing in the 13-14 age group, Clark placed sixth in the 50 butterfly, seventh in the backstroke, seventh in the freestyle and sixth in the individual medley. She was also part of the second-place 200 freestyle relay and third-place 200 medley relay.

Girls 13-14: 2. Kallie Hutchison, Sarah Spencer, Kaete Johnson (P) 3:22.88, 3. Sydney Hodges, Lexi Schreiber, Hadlye Clark (P) 3:28.18.

Boys 13-14: 2. Caleb Diener, Carson Linnens, Charlie Major (H) 3:03.52, 3. Julian Craig, Jack Parks, Corbin Marple (P) 3:51.81.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost, Jenna Hinerman, Madison Sheppard, Callie Linnens (H) 2:43.08, 2. Katy Benson, Raegan Schreiber, Mallory Harris, Tori Pickens (P) 2:48.49, 4. Katie Evans, Sarah Diener, Sarah Paulus (H) 3:18.83, 5. Kayla Page, Anna Lubbers, Shannan Clover, Breanna Lett (P) 3:30.66.

Boys 15-18: 1. Brodie Rathbone, Braden Vogt, Jaden Priest, Jonathan Hinerman (H) 2:16.66, 2. Tucker Moss, Shepard Stang, Caleb Rempel, Evan Calhoun (H) 2:36.75, 4. Jordan Anderson, Max Caldwell, Zach Stephey, Austin Reynolds (P) 2:46.64.

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 27.19, 2. Sophia Utecht (H) 29.20, 3. Maddie Hutchison (P) 29.51, 4. Talia Jost (H) 37.82, 5. Addison Gann (P) 43.13, 6. Adyson Winter (P) 1:10.68.

Boys 8 & under: 3. Kaiden Newman (P) 34.31, 4. Aiden Hurst (P) 37.47, 5. Jake Sibayan (H) 38.73, 6. Luke Partridge (P) 39.35, 7. Hudson Rogers (H) 54.23.

Girls 9-10: 2. Sophia Dye (H) 32.58, 3. Melonia Galvan (H) 33.48, 4. Gabi Sibayan (H) 37.46.

Boys 9-10: 1. Gavin Priest (H) 24.41, 2. Jefferson Glover (P) 28.09, 3. Colton Rempel (H) 30.74, 4. Lincoln Wichert (H) 31.93, 5. Kael Hutchison (P) 34.27, 6. Thomas Craig (P) 34.65.

50-meter butterfly

Girls 11-12: 3. Macy Priest (H) 47.71, 4. Lexi Davis (P) 50.08, 5. Emily Paulus (H) 51.77, 6. Malorie Hein (H) 54.98, 7. Mya Winter (P) 57.92.

Boys 11-12: 1. Connor Padgett (H) 50.13, 3. Tristen Dye (H) 52.29, 4. Philip Young (P) 53.39, 5. Tristan Rathbone (H) 53.89, 7. Josh Bergman (P) 1:12.57, 8. Lukas Spencer (P) 1:22.79.

Girls 13-14: 4. Kallie Hutchison (P) 46.27, 5. Hannah Utecht (H) 53.51, 6. Hadlye Clark (P) 54.02, 7. Katie Rempel (H) 55.57, 8. Kaete Johnson (P) 57.45, 9. Sarah Paulus (H) 58.56.

Boys 13-14: 4. Carson Linnens (H) 47.23, 5. Charlie Major (H) 52.15, 6. Deon Weeks (H) 1:03.98, 7. Julian Craig (P) 1:06.60.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost (H) 39.15, 3. Katy Benson (P) 39.32, 4. Madison Sheppard (H) 39.67, 5. Katie Evans (H) 41.43, 6. Mallory Harris (P) 41.66, 7. Tori Pickens (P) 43.06.

Boys 15-18: 2. Braden Vogt (H) 32.99, 3. Jaden Priest (H) 33.10, 4. Brodie Rathbone (H) 34.53, 7. Zach Stephey (P) 43.61, 8. Jordan Anderson (P) 44.95.

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 26.88, 2. Sophia Utecht (H) 31.62, Talia Jost (H) 34.29, 4. Addison Gann (P) 34.41, 5. Payton Smith (P) 38.05, 6. Adyson Winter (P) 41.42.

Boys 8 & under: 1. Luke Partridge (P) 29.81, 5. Jake Sibayan (H) 42.80, 6. Kaiden Newman (P) 53.60, 7. Hudson Rogers (H) 1:03.01, 8. Andrew Reynolds (P) 1:10.00.

Girls 9-10: 2. Sophia Dye (H) 28.59, 5. Melonie Galvan (H) 32.65, 6. Gabi Sibayan (H) 34.25.

Boys 9-10: 1. Landon Dye (H) 26.45, 2. Lincoln Wichert (H) 27.43, 4. Colton Rempel (H) 30.55, 5. Christopher Spencer (P) 33.17, 6. Kael Hutchison (P) 34.59, 8. Thomas Craig (P) 35.13.

50-meter backstroke

Girls 11-12: 2. Emersyn Funk (H) 46.90, 3. Lexi Davis (P) 50.29, 4. Emily Paulus (H) 53.28, 5. Mya Winter (P) 53.97, 7. Malorie Hein (H) 59.52, 9. Madyson Goossen (P) 1:08.71.

Boys 11-12: 2. Alex Caldwell (P) 51.58, 4. Camden Padgett (H) 1:00.94, 5. Lane Roers (H) 1:08.01, 6. Bryant Dalke (H) 1:10.98.

Girls 13-14: 4. Sydney Hodges (P) 47.74, 5. Kallie Hutchison (P) 48.56, 6. Ainsley Duell (H) 53.95, 7. Hadlye Clark (P) 58.28, 8. Hannah Utecht (H) 58.51, 9. Sarah Paulus (H) 1:01.50.

Boys 13-14: 4. Caleb Diener (H) 48.83, 5. Carson Linnens (H) 49.34, 6. Charlie Major (H) 53.60, 7. Julian Craig (P) 58.56.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost (H) 39.22, 3. Katy Benson (P) 45.09, 5. Madison Sheppard (H) 46.03, 6. Jenna Hinerman (H) 46.42, 7. Breanna Lett (P) 49.56, 9. Raegan Schreiber (P) 54.90.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman (H) 37.14, 2. Braden Vogt (H) 37.45, 3. Brodie Rathbone (H) 37.76, 4. Austin Reynolds (P) 37.84, 7. Zach Stephey (P) 46.14, 9. Max Caldwell (P) 51.47.

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 20.63, 2. Sophia Utecht (H) 22.26, 3. Talia Jost (H) 25.93, 4. Sophia Dye (H) 26.76, 6. Maddie Hutchison (P) 26.87, 6. Addison Gann (P) 29.86, 7. Quinlyn Funk (H) 30.40, 8. Ruthie Paulus (H) 35.05, 9. Adyson Winter (P) 41.67, 10. Georgia Madgwick (H) 43.67, 11. Payton Smith (P) 46.30, 12. Rylie Hein (H) 55.65, 13. Anne Myers (P) 1:05.91, 14. Nora Hein (H) 1:07.22.

Boys 8 & under: 4. Jake Sibayan (H) 33.01, 5. Luke Partridge (P) 33.63, 6. Aiden Hurst (P) 33.73, 7. Kaiden Newman (P) 36.75, 8. Andrew Reynolds (P) 37.53, 9. Dominic Bergman (P) 48.14, 10. Hudson Rogers (H) 1:01.83.

Girls 9-10: 2. Trudy Hein (H) 20.32, 8. Melonie Galvan (H) 30.63, 9. Gabi Sibayan (H) 33.15.

Boys 9-10: 2. Lincoln Wichert (H) 21.73, 3. Gavin Priest (H) 21.87, 4. Jefferson Glover (P) 22.24, 6. Landon Dye (H) 23.38, 7. Logan Rogers (H) 24.89, 8. Colton Rempel (H) 24.91, 10. Thomas Craig (P) 25.34, 11. Kael Hutchison (P) 25.40, 13. Christopher Spencer (P) 27.33, 14. Seth Driggers (H) 28.44, 15. Owen Dalke (H) 32.79, 16. Aaron Paulus (H) 40.26.

50-meter freestyle

Girls 11-12: 2. Macy Priest (H) 36.98, 3. Lexi Davis (P) 41.27, 5. Emily Paulus (H) 41.82, 7. Mya Winter (P) 44.57, 8. Hannah Utecht (H) 46.94, 9. Ainsley Duell (H) 47.16, 10. Malorie Hein (H) 49.55, 11. Katie Rempel (H) 49.63, 12. Jerusalem Driggers (H) 51.77, 15. Tanner Plett (H) 1:01.95, 16. Sarah Spencer (P) 1:02.23, 17. Madyson Goossen (P) 1:03.35, 18. Shaylinn Vogt (H) 1:13.44, 20. Hayli Newman (P) 1:29.13.

Boys 11-12: 1. Tristan Rathbone (H) 34.73, 2. Frank Wichert (H) 35.18, 4. Duncan Duell (H) 37.97, 5. Alex Caldwell (P) 39.38, 6. Philip Young (P) 39.60, 7. Connor Padgett (H) 39.84, 10. Tristen Dye (H) 46.64, 11. Filow Cruz (H) 48.19, 12. Deon Weeks (H) 48.61, 13. Bryant Dalke (H) 49.34, 14. Camden Padgett (H) 49.70), 15. Josh Bergman (P) 53.87, 16. Tanner Parks (P) 54.99, 17. Lane Rogers (H) 57.58, 18. Alex Young (P) 59.74, 19. Joshua Diener (H) 1:01.14, 20. Lukas Spencer (P) 1:08.06, 23. Sam Herrel (H) 1:11.93.

Girls 13-14: 2. Kallie Hutchison (P) 35.10, 7. Hadlye Clark (P) 39.46, 8. Sydney Hodges (P) 41.71, 9. Lexi Schreiber (P) 47.04, 10. Sarah Paulus (H) 49.78, 11. Kaete Johnson (P) 51.03.

Boys 13-14: 5. Carson Linnens (H) 37.90, 6. Charlie Major (H) 38.12, 7. Caleb Diener (H) 38.19, 8. Julian Craig (P) 49.59, 9. Jack Parks (P) 49.73.

Girls 15-18: 2. Katy Benson (P) 34.25, 3. Madison Sheppard (H) 34.31, 4. Tori Pickens (P) 34.65, 6. Sonja Jost (H) 35.39, 7. Jenna Hinerman (H) 36.56, 8. Raegan Schreiber (P) 38.49, 9. Mallory Harris (P) 38.79, 10. Katie Evans (H) 38.81, 11. Anna Lubbers (P) 39.75, 12. Callie Linnens (H) 40.07, 13. Breanna Lett (P) 40.43, 14. Sarah Diener (H) 42.36, 15. Kayla Page (P) 46.29, 16. Shannan Clover (P) 52.33.

Boys 15-18: 2. Brodie Rathbone (H) 29.93, 3. Jonathan Hinerman (H) 29.94, 4. Shepard Stang (H) 29.98, 5. Jaden Priest (H) 30.51, 6. Braden Vogt (H) 30.76, 7. Austin Reynolds (P) 31.43, 10. Evan Calhoun (H) 33.77, 11. Zach Stephey (P) 34.25, 12. Caleb Rempel (H) 34.82, 13. Tucker Moss (H) 36.33, 14. Caleb Kliewer (H) 40.28, 16. Max Caldwell (P) 45.56.

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 19.07, 2. Sophia Utecht (H) 29.20, 3. Quinlyn Funk (H) 34.97, 4. Addison Gann (P) 36.82, 5. Maddie Hutchison (P) 38.19, 6. Adyson Winter (P) 1:02.26.

Boys 8 & under: 1. Aiden Hurst (P) 37.79, 4. Luke Partridge (P) 40.47, 5. Jake Sibayan (H) 48.84, 6. Andrew Reynolds (P) 53.70, 7. Hudson Rogers (H) 56.26.

Girls 9-10: 1. Trudy Hein (H) 29.41, 3. Melonie Galvan (H) 34.96, 5. Gabi Sibayan (H) 39.51.

Boys 9-10: 1. Gavin Priest (H) 29.64, 2. Landon Dye (H) 33.28, 3. Christopher Spencer (P) 34.68, 4. Lincoln Wichert (H) 35.60, 6. Thomas Craig (P) 41.58.

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 2. Macy Priest (H) 50.23, 3. Emersyn Funk (H) 55.41, 4. Ainsley Duell (H) 55.60, 5. Sarah Spencer (P) 58.14.

Boys 11-12: 1. Philip Young (P) 49.78, 2. Duncan Duell (H) 50.14, 3. Connor Padgett (H) 51.25, 4. Alex Caldwell (P) 56.61, 5. Camden Padgett (H) 59.96, 7. Alex Young (P) 1:03.41.

Girls 13-14: 4. Sydney Hodges (P) 53.95, 5. Lexi Schreiber (P) 56.15, 6. Sarah Paulus (H) 1:02.52.

Boys 13-14: 2. Carson Linnens (H) 46.75, 3. Caleb Diener (H) 48.03, 5. Jack Parks (P) 54.60.

Girls 15-18: 2. Katy Benson (P) 46.47, 3. Anna Lubbers (P) 46.82, 4. Jenna Hinerman (H) 48.25, 5. Sonja Jost (H) 48.32, 6. Raegan Schreiber (P) 49.43, 8. Madison Sheppard (H) 51.18.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 38.74, 2. Austin Reynolds (P) 39.61, 4. Jonathan Hinerman (H) 40.14, 6. Jaden Priest (H) 43.67, 7. Max Caldwell (P) 49.08, 8. Zach Stephey (P) 49.63.

100-meter free relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Utecht, Talia Jost, Sophia Dye, Lauryn Vogt (H) 1:36.25, 2. Adyson Winter, Payton Smith, Maddie Hutchison, Addison Gann (P) 2:33.24, 3. Quinlyn Funk, Nora Hein, Georgia Madgwick, Ruthie Paulus (H) 3:17.91.

Boys 8 & under: 1. Aiden Hurst, Kaiden Newman, Andrew Reynolds, Luke Partridge (P) 2:27.76.

Girls 9-10: 3. Trudy Hein, Gabi Sibayan, Melonie Galvan (H) 1:52.84.

Boys 9-10: 1. Landon Dye, Gavin Priest, Colton Rempel, Lincoln Wichert (H) 1:31.50, 3. Christopher Spencer, Thomas Craig, Kael Hutchison, Jefferson Glover (P) 1:41.34, 4. Seth Driggers, Owen Dalke, Aaron Paulus, Logan Rogers (H) 2:10.83.

200-meter free relay

Girls 11-12: 2. Macy Priest, Hannah Utecht, Emily Paulus, Emersyn Funk (H) 2:43.97, 3. Ainsley Duell, Jerusalem Driggers, Katie Rempel, Malorie Hein (H) 3:16.91, 4. Lexi Davis, Madyson Goossen, Sarah Spencer (P) 3:33.00.

Boys 11-12: 1. Duncan Duell, Frank Wichert, Connor Padgett, Tristan Rathbone (H) 2:30.21, 3. Alex Caldwell, Tanner Parks, Corbin Marple (P) 3:04.18, 4. Camden Padgett, Deon Weeks, Tristen Dye, Bryant Dalke (H) 3:23.26, 5. Sam Herrel, Joshua Diener, Filow Cruz, Lane Rogers (H) 3:56.30, 6. Philip Young, Lukas Spencer, Alex Young (P) 4:06.28.

Girls 13-14: 2. Hadlye Clark, Sydney Hodges, Kallie Hutchison (P) 2:51.94, 3. Kaete Johnson, Mya Winter, Lexi Schreiber (P) 3:19.46.

Boys 13-14: 2. Carson Linnens, Charlie Major, Caleb Diener (H) 2:42.46.

Girls 15-18: 2. Anna Lubbers, Mallory Harris, Tori Pickens, Katy Benson (P) 2:23.89, 3. Sonja Jost, Jenna Hinerman, Callie Linnens, Madison Sheppard (H) 2:25.22, 4. Breanna Lett, Shannah Clover, Kayla Page, Raegan Schreiber (P) 2:52.01, 5. Katie Evans, Sarah Diener, Sarah Paulus (H) 2:54.37.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt, Brodie Rathbone, Jaden Priest, Jonathan Hinerman (H) 2:02.19, 2. Shepard Stang, Tucker Moss, Caleb Rempel, Evan Calhoun (H) 2:17.10, 4. Jordan Anderson, Zach Stephey, Max Caldwell, Austin Reynolds (P) 2:26.10.

100-meter individual medley

Girls 9-10: 2. Trudy Hein (H) 2:04.71.

Boys 9-10: 1. Gavin Priest (H) 2:05.03, 2. Jefferson Glover (P) 2:09.33, 3. Kael Hutchison (P) 2:53.54, 4. Seth Driggers (H) 3:08.85.

Girls 11-12: 2. Macy Priest (H) 1:40.64, 3. Emersyn Funk (H) 1:40.99, 4. Lexi Davis (P) 1:54.00, 5. Mya Winter (P) 1:57.48, 6. Malorie Hein (H) 2:04.35, 7. Sarah Spencer (P) 2:28.22.

Boys 11-12: 1. Tristan Rathbone (H) 1:42.05, 2. Duncan Duell (H) 1:42.13, 3. Connor Padgett (H) 1:50.11, 5. Philip Young (P) 1:52.92, 6. Josh Bergman (P) 2:28.41, 7. Alex Young (P) 2:29.04.

Girls 13-14: 3. Kallie Hutchison (P) 1:38.83, 5. Sydney Hodges (P) 1:49.69, 6. Hadlye Clark (P) 2:03.66, 7. Lexi Schreiber (P) 2:07.97, 8. Jerusalem Driggers (H) 2:23.64.

Boys 13-14: 3. Caleb Diener (H) 1:40.59, 4. Carson Linnens (H) 1:49.46, 5. Charlie Major (H) 1:55.87, 6. Julian Craig (P) 2:08.50.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost (H) 1:29.11, 2. Madison Sheppard (H) 1:33.94, 3. Katy Benson (P) 1:34.60, 5. Mallory Harris (P) 1:37.40, 6. Jenna Hinerman (H) 1:39.29, 8. Raegan Schreiber (P) 1:47.56.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 1:17.34, 2. Jonathan Hinerman (H) 1:19.08, 4. Austin Reynolds (P) 1:28.88, 5. Jaden Priest (H) 1:29.11, 6. Zach Stephey (P) 1:39.62.

Tags from the story
Written By
More from Janae Rempel
TC women clinch KCAC title
The 14th-ranked Tabor College women clinched the KCAC title by sweeping Oklahoma...
Read More