Swim Team competes well at Hesston meet

The Hillsboro swim team was short multiple swimmers on their second meet of the season, but they still managed to come in second by only 20 points. Hesston, Hillsboro and Council Grove all competed at the meet held in Hesston.

Hillsboro will travel to Marion on Saturday.

Hillsboro Swim Meet Saturday, June 15

100-meter freestyle

Girls 9-10:  3. Austyn Driggers 1:40.61 4. Ruthie Paulus 1:48.78 6. Aimee Kelley 1:49.18

Boys 9-10: 2. Hudson Rogers 1:28.15 4. Braxton Hiebert 1:39.57 5. Hudson Schmidt 1:41.64

Girls 11-12: 3 Sophia Dye 1:17.22 5. Talia Jost 1:25.70 6. June Schmidt 1:25.85

Boys 11-12: 1. Anders Weisbeck 1:09.64 2. Gavin Priest 1:11.68 3. Lincoln Wichert 1:17.85

Girls 13-14: 2. Ainsley Duell 1:12.82 4. Trudy Hein 1:15.70 6. Tanner Plett 1:21.40

Boys 13-14: 2. Tristen Dye 1:04.19 3. Landon Dye 1:06.61 5. Zachary Denholm 1:14.45

Girls 15-18: 1. Macy Priest 1:05.03 4. Emily Paulus 1:12.15 6. Sarah Paulus 1:32.83

Boys 15-18: 4. Tristan Rathbone 1:00.59 5. Frank Wichert 1:00.62 6. Dillon Boldt 1:03.46

100-meter medley relay Girls 8 & under: 3. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:27.20 1) Lundyn Hiebert 2) Khloe DeFiesta 3) Kathy Hein 4) Pearl Schmidt 4. Hillsboro Swim Team ‘B’ 2:32.24 1) Brianna Driggers 2) Ansley Wichert 3) Alexandria Lee 4) Quin Janzen

Boys 8 & under: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:52.24 1) Koehn Janzen 2) Kolten Fenske 3) Hudson Sibayan 3. Hillsboro Swim Team ‘B’ 3:05.02 1) Ethan Rempel 2) Malik Nickel 3) Bo Hein 4) Joseph Kelley

Girls 9-10: 2 Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:31.80 1) Austyn Driggers 2) Ruthie Paulus 3) Riley Richert 4) Daisy Klein 5 Hillsboro Swim Team ‘B’ 1:59.95 1) Rylie Hein 2) Jorja Weeks 3) Aimee Kelley

Boys 9-10: 2 Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:28.00 1) Hudson Schmidt 2) Jake Sibayan 3) Hudson Rogers 4) Braxton Hiebert

200-meter medley relay

Girls 11-12: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:57.80 1) Gracelyn Just 2) June Schmidt 3) Sophia Dye 4) Talia Jost 3. Hillsboro Swim Team ‘B’ 3:11.01 1) Addison Jost 2) Quinlyn Funk 3) Rylie Driggers 4) Gabi Sibayan

Boys 11-12: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:45.58 1) Logan Rogers 2) Lincoln Wichert 3) Anders Weisbeck 4) Gavin Priest 2. Hillsboro Swim Team ‘B’ 3:21.61 ) Colton Rempel 2) Owen Dalke 3) Kainoa DeFiesta 4) Jace VanWart

Girls 13-14: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:37.36 1) Tanner Plett 2) Ainsley Duell 3) Katie Rempel 4) Trudy Hein 3. Hillsboro Swim Team ‘B’ 3:13.65 1) Cheyenne Funk 2) Violet Klein 3) Claudia SooHoo 4) Nora Hein

Boys 13-14: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:20.13 1) Zachary Denholm 2) Lane Rogers 3) Tristen Dye 4) Landon Dye 2. Hillsboro Swim Team ‘B’ 2:43.46 1) Bryant Dalke 2) Adrian Unruh 3) Joshua Diener 4) Romero Cruz

Girls 15-18: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:38.85 1) Macy Priest 2) Sarah Paulus 3) Emily Paulus 4) Malorie Hein

Boys 15-18: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:08.28 1) Dillon Boldt 2) Deon Weeks 3) Frank Wichert 4) Tristan Rathbone

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 4. Kathy Hein 32.57 6. Khloe DeFiesta 35.57 7. Lundyn Hiebert 39.96

Boys 8 & under: 2. Koehn Janzen 28.96 3. Malik Nickel 29.68 4. Hudson Sibayan 34.60

Girls 9-10: 2. Daisy Klein 21.62 4. Austyn Driggers 24.07 6. Riley Richert 25.19

Boys 9-10: 1. Hudson Rogers 19.62 3. Jake Sibayan 24.99 5. Braxton Hiebert 28.22 50-meter butterfly

Girls 11-12: 4. Claudia SooHoo 46.26 5. Sophia Dye 47.15 7. Rylie Driggers 50.63

Boys 11-12: 1. Anders Weisbeck 38.34 2. Gavin Priest 39.42 3. Owen Dalke 53.86

Girls 13-14: 1. Katie Rempel 38.39 3. Cheyenne Funk 41.14 5. Violet Klein 43.55

Boys 13-14: 1. Tristen Dye 32.51 3. Lane Rogers 34.70 4. Zachary Denholm 35.66

Girls 15-18: 1. Macy Priest 34.88 2. Emily Paulus 36.36 4. Malorie Hein 43.59

Boys 15-18: 1 Frank Wichert 27.96 5. Dillon Boldt 32.39 6. Charlie Major 33.70

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 5. Lundyn Hiebert 35.94 6. Khloe DeFiesta 39.23 7. Kathy Hein 39.5

Boys 8 & under: 2. Koehn Janzen 24.48 5. Malik Nickel 33.40 6. Hudson Sibayan 38.16 Girls 9-10: 3. Daisy Klein 25.23 4. Austyn Driggers 25.61 5. Riley Richert 25.99

Boys 9-10: 3. Hudson Schmidt 23.35 4. Jake Sibayan 29.3

50-meter backstroke

Girls 11-12: 5. Talia Jost 43.35 7. Addison Jost 46.71 8. Gracelyn Just 52.70

Boys 11-12: 1. Anders Weisbeck 2. Logan Rogers 3. Colton Rempel

Girls 13-14: 1. Ainsley Duell 39.38 4. Tanner Plett 45.10 6. Trudy Hein 45.31

Boys 13-14: 2. Zachary Denholm 37.02 3. Landon Dye 40.90 4. Romero Cruz 46.20

Girls 15-18: 1. Macy Priest 36:45 2. Emily Paulus 37.04 6. Sarah Paulus 47.21

Boys 15-18: 3. Frank Wichert 35.43 4. Dillon Boldt 35.72 6. Tristan Rathbone 39.24

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 7. Khloe DeFiesta 26.74 8. Lundyn Hiebert 31.69 11. Kathy Hein 33.04 12. Alexandria Lee 35.29 13. Ansley Wichert 39.17 14. Brianna Driggers 48.11 15. Quin Janzen 48.49 16. Pearl Schmidt 52.42 17. Madelynne Olson 1:11.34 Boys 8 & under: 1. Koehn Janzen 17.43 3. Malik Nickel 25.91 5. Hudson Sibayan 29.81 8. Kolten Fenske 36.73 11. Bo Hein 47.91 12. Joseph Kelley 55.87

Girls 9-10: 3. Daisy Klein 19.53 5. Austyn Driggers 20.33 8. Ruthie Paulus 20.98 9. Aimee Kelley 21.33 13. Rylie Hein 22.81 22. Jorja Weeks 35.47

Boys 9-10: 2. Hudson Rogers 17.22 3. Braxton Hiebert 19.51 6. Jake Sibayan 21.24

50-meter freestyle

Girls 11-12: 4. Sophia Dye 34.23 7. Talia Jost 37.59 8. June Schmidt 38.10 11. Rylie Driggers 41.58 12. Claudia SooHoo 42.57 16. Addison Jost 44.45 17. Gracelyn Just 44.85 18. Gabi Sibayan 45.35 19. Quinlyn Funk 46.48 20. Nora Hein 47.05 24. Lindsey Richert 1:02.69

Boys 11-12: 1. Gavin Priest 33.64 2. Lincoln Wichert 34.98 3. Logan Rogers 37.48 4. Owen Dalke 40.89 5. Kainoa DeFiesta 41.17 6. Jace VanWart 45.06 7. Emery Dalke 56.93

Girls 13-14: 1. Ainsley Duell 32.14 3. Trudy Hein 33.98 5. Violet Klein 35.45 7. Tanner Plett 37.42 8. Cheyenne Funk 37.63

Boys 13-14: 1. Tristen Dye 28.97 3. Landon Dye 31.69 4. Zachary Denholm 31.83 5. Lane Rogers 32.17 6. Bryant Dalke 32.29 8. Joshua Diener 34.93 9. Romero Cruz 35.09 10. Adrian Unruh 35.15

Girls 15-18: 1. Macy Priest 29.04 4. Emily Paulus 32.15 7. Malorie Hein 39.40 8. Sarah Paulus 39.70

Boys 15-18: 2. Tristan Rathbone 26.04 5. Frank Wichert 27.50 6. Charlie Major 27.88 8. Dillon Boldt 29.35 10. Deon Weeks 31.07 11. Eli Dalke 32.80

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 2. Khloe DeFiesta 33.55 5. Pearl Schmidt 43.95 8. Lundyn Hiebert 50.61

Boys 8 & under: 1. Koehn Janzen 28.24 3. Hudson Sibayan 31.58 4. Kolten Fenske 35.92

Girls 9-10: 1. Ruthie Paulus 24.68 3. Aimee Kelley 28.41 8. Riley Richert 32.09

Boys 9-10: 1. Hudson Schmidt 24.01 2. Jake Sibayan 24.85

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 3. June Schmidt 49.27 4. Quinlyn Funk 49.74 5. Addison Jost 50.04

Boys 11-12: 1. Owen Dalke 52.08 2. Jace VanWart 57.58

Girls 13-14: 1. Ainsley Duell 39.40 3. Cheyenne Funk 48.19 6. Violet Klein 56.28

Boys 13-14: 1. Lane Rogers 37.52 2. Bryant Dalke 40.58 4. Adrian Unruh 47.12

Girls 15-18: 3. Emily Paulus 46.82

Boys 15-18: 2. Tristan Rathbone 37.86 5. Charlie Major 42.30

200-meter Freestyle

Girls 13-14: 4. Ainsley Duell 3:02.95

Boys 13-14: 4. Landon Dye 2:45.41 5. Bryant Dalke 2:50.89 6. Zachary Denholm 2:57.44

Boys 15-18: 4. Dillon Boldt 2:29.30 5. Tristan Rathbone 2:40.26 6. Deon Weeks 2:52.84

100-meter freestyle relay

Girls 8 & under: 3. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:20.13 1) Alexandria Lee 2) Lundyn Hiebert 3) Pearl Schmidt 4) Khloe DeFiesta

Boys 8 & under: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:46.03 1) Malik Nickel 2) Kolten Fenske 3) Hudson Sibayan 4) Koehn Janzen

Girls 9-10: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:23.31 1) Ruthie Paulus 2) Aimee Kelley 3) Rylie Hein 4) Daisy Klein

Boys 9-10: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:14.59 1) Braxton Hiebert 2) Jake Sibayan 3) Hudson Schmidt 4) Hudson Rogers

200-meter freestyle relay

Girls 11-12: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:38.10 1) Sophia Dye 2) Gabi Sibayan 3) June Schmidt 4) Claudia SooHoo

Boys 11-12: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:34.21 1) Owen Dalke 2) Logan Rogers 3) Kainoa DeFiesta 4) Anders Weisbeck

Girls 13-14: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:23.39 1) Cheyenne Funk 2) Tanner Plett 3) Violet Klein 4) Ainsley Duell

Boys 13-14: 1. Hillsboro Swim Team ‘A’ 2:04.74 1) Landon Dye 2) Lane Rogers 3) Bryant Dalke 4) Tristen Dye 2. Hillsboro Swim Team ‘B’ 2:12.24 1) Zachary Denholm 2) Joshua Diener 3) Adrian Unruh 4) Romero Cruz

Boys 15-18: 2. Hillsboro Swim Team ‘A’ 1:54.43 1) Tristan Rathbone 2) Charlie Major 3) Eli Dalke 4) Deon Weeks

100-meter IM

Girls 9-10: 2. Daisy Klein 2:03.83 5. Ruthie Paulus 2:10.94 6. Riley Richert 2:11.41

Boys 9-10: 2. Hudson Rogers 1:45.90 4. Hudson Schmidt 1:52.85 5. Braxton Hiebert 2:03.36

Girls 11-12: 4. Sophia Dye 1:38.00 6. June Schmidt 1:44.31 7. Addison Jost 1:48.40

Boys 11-12: 1. Anders Weisbeck 1:32.54 2. Owen Dalke 1:53.00

Girls 13-14: 1. Ainsley Duell 1:25.40 3. Cheyenne Funk 1:37.24 5. Tanner Plett 1:40.18

Boys 13-14: 2. Tristen Dye 1:18.93 3. Lane Rogers 1:20.14 4. Bryant Dalke 1:25.15

Girls 15-18: 3. Emily Paulus 1:22.94

Boys 15-18: 3. Tristan Rathbone 1:19.02 5. Deon Weeks 1:20.76 6. Charlie Major 1:22.90