Peabody wins home swim meet, Marion finishes third

Peabody swimmers stroked past teams from Herington and Marion at Peabody’s home meet Satur­day, June 25.

The Peabody Super Swim­mers set the pace with 618 team points, the Hering­ton Whalers followed with 408 and Marion Swim Team finished with 266.

Below are the individual results for the two Marion County teams.

Peabody will take this weekend off from competition, while Marion will compete at Hillsboro along with Abilene and Council Grove.

Peabody Triangular

Saturday, June 25

100-yard freestyle

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 2. Christopher Spencer (P) 1:52.86.

Girls 11-12: 1. Kalea Craig (M) 1:30.29, 2. Emily Hake (M) 1:32.67, 3. Maddy Goossen (P) 1:52.88, 5. Kiana Brundage (P) 2:05.88, 6. Hayli Newman (P) 3:08.53.

Boys 11-12: 1. Alex Caldwell (P) 1:30.58, 2. Corbin Marple (P) 1:44.06, 3. Lukas Spencer (P) 2:16.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison (P) 1:19.86, 2. Hadlye Clark (P) 1:29.22, 3. Cameron White (M) 1:34.15, 4. Kaete Johnson (P) 1:44.94.

Boys 13-14: 2. Jack Parks 1:44.63 (P), 3. Julian Craig (P) 149.01.

Girls 15-18: 1. Tori Pickens (P) 1:19.57, 3. Krisde Robinson (M) 1:25.65, 4. Anna Lubbers (P) 1:29.96, 5. Breanna Lett (P) 1:37.89.

Boys 15-18: 1. Logan Waner (M) 1:09.50, 2. Zach Stephey (P) 1:10.12, 4. Austin Reynolds (P) 1:16.01, 6. Max Caldwell (P) 1:35.60.

100-yard medley relay

Girls 8 & under: 1. (P) Payton Smith, Addison Gann, Maddie Hutchison 2:04.08; 3. (P) Winter Adyson, Fancy Reynolds, Anne Myers 3:04.40.

Boys 8 & under: 1. (P) Luke Partridge, Dominic Bergman, Kaden Newman, Aiden Hurst 2:09.67

Girls 9-10: 1. (M) Paige Ensey, Erin Regnier, Cadence Craig, Caitlin Thornhill 1:43.13.

Boys 9-10: 1. (P) Christopher Spencer, Thomas Craig, Kael Hutchison 1:52.15.

200-yard medley relay

Girls 11-12: 2. (P) Maddy Goossen, Sarah Spencer, Mya Winter, Kiana Brundage 3:39.65.

Boys 11-12: 1. (P) Corbin Marple, Philip Young, Alex Caldwell 3:16.84.

Girls 13-14: 1. (P) Kallie Hutchison, Sydney Hodges, Adriana Newman 2:59.54; 2. (M) Emily Hake, Amy Gayle, Kalea Craig, Cameron White 3:28.96; 3. (P) Hadlye Clark, Lexi Schreiber, Kaete Johnson 3:28.96.

Boys 13-14: 1. (P) Julian Craig, Tanner Parks, Jack Parks, Lukas Spencer 4:05.61.

Girls 15-18: 1. (P) Tori Pickens, Katy Benson, Mallory Harris, Raegan Schreiber 2:42.16; 2. (M) Kristen Herzet, Krisde Robin­son, Courtney Herzet 2:44.70; 3. (P) Breanna Lett, Anna Lubbers, Kayla Page 3:20.47.

Boys 15-18: 2. (P) Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson, Austin Retolds 2:41.50.

25-yard butterfly

Girls 8 & under: 1. Maddie Hutchison (P) 29.33, 2. Abree Ensey (M) 30.55, 3. Shaliah Ensley (M) 32.24, 4. Payton Smith (P) 33.79.

Boys 8 & under: 1. Kaiden Newman (P) 30.53, 2. Aiden Hurst (P) 33.75, Luke Partridge (P) 34.65.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig (M) 21.08, 3. Caitlin Thornhill (M) 27.14, 5. Paige Ensey (M) 27.73.

Boys 9-10: 1. Thomas Craig (P) 25.27, 2. Kael Hutchison (P) 26.66.

50-yard butterfly

Girls 11-12: 3. Mya Winter (P) 54.42, 4. Maddy Goossen (P) 1:11.75, 5. Kiana Brun­dage (P) 1:12.04.

Boys 11-12: 1. Philip Young (P) 47.40, 3. Corbin Marple (P) 1:00.64, 4. Tanner Parks (P) 1:04.11.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison (P) 45.95, 2. Adriana Newman (P) 47.28, 3. Hadlye Clark (P) 48.42.

Boys 13-14: 2. Jack Parks (P) 55.13.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 39.10, 2. Kristen Herzet (M) 39.14, 3. Mallory Harris (P) 41.25, 4. Tori Pickens (P) 43.44.

Boys 15-18: 1. Logan Waner (M) 33.96, 3. Austin Reynolds (P) 37.76, 6. Jordan Anderson (P) 41.59, 7. Zach Stephey (P) 41.68.

25-yard backstroke

Girls 8 & under: 1. Maddie Hutchison (P) 26.94, 2. Abree Ensey (M) 30.26, 3. Shaliah Ensley (M) 30.66, 4. Addison Gann (P) 31.61.

Boys 8 & under: 1. Luke Partridge (P) 29.13, 2. Auden Hurst (P) 32.44, 3. Arthur Thornhill (M) 33.00, 4. Kaiden Newman (P) 34.55.

Girls 9-10: 1. Cadence Craid (M) 21.16, 2. Caitlin Thornhill 26.20, 6. Paige Ensey (M) 33.66.

Boys 9-10: 1. Christopher Spencer (P) 24.38, 3. Cole Smith (M) 27.73, 5. Kael Hutchi­son (P) 29.01.

50-yard backstroke

Girls 11-12: Amy Gayle (M) 42.76, 2. Emily Hake (M) 48.95, 3. Kalea Craig (M) 50.34, 5. Mya Winter (P) 52.77, 7. Kiana Brundage (P) 1:07.62, 9. Sarah Spencer (P) 1:13.66.

Boys 11-12: 1. Alex Caldwell (P) 53.84, 3. Corbin Marple (P) 58:01, 4. Tanner Parks (P) 1:03.50.

Girls 13-14: 1. Sydney Hodges (P) 45.10, 2. Adriana Newman (P) 48.40, 3. Lexi Schreiber (P) 58.47.

Boys 13-14: 1. Julian Craig (P) 1:00.13.

Girls 15-18: 1. Kristen Herzet (M) 39.36, 2. Tori Pickens (P) 42.11, 3. Krisde Robinson 43.28, 4. Mallory Harris (P) 45.40, 5. Courtney Herzet (M) 46.90, 7. Briana Lett (P) 48.69.

Boys 15-18: 1. Logan Waner (M) 35.73, 2. Austin Reynolds (P) 38.61, 4. Zach Stephey (P) 40.71, 7. Jordan Anderson (P) 48.52.

25-yard freestyle

Girls 8 & under: 2. Maddie Hutchison (P) 23.87, 3. Shaliah Ensley (M) 26.34, 4. Addison Gann (P) 27.12, 5. Abree Ensey (M) 27.98, 6. Adyson Winter (P) 29.43, 7. Payton Smith (P) 30.95, 10. Fancy Reynolds 35.75, 14. Anne Myers (P) 47.66.

Boys 8 & under: 1. Kaiden Newman (P) 25.53, 2. Luke Partridge (P) 26.87, 3. Aiden Hurst (P) 30.09, 4. Arthur Thornhill (M) 30.34, 6. Dominic Bergman (P) 46.03.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig (M) 19.0, 2. Caitlin Thornhill (M) 21.57, 5. Paige Ensey (M) 22.87, 13. Erin Regnier (M) 32.17.

Boys 9-10: 3. Kael Hutchison (P) 21.54, 4. Christopher Spencer (P) 21.72, 5. Thomas Craig (P) 23.53, 8. Cole Smith (M) 32.79.

50-yard freestyle

Girls 11-12: 1. Amy Gayle (M) 38.93, 3. Kalea Craig (M) 41.32, Emily Hake (M) 42.51, 8. Maddy Goossen (P) 52.39, 10. Kiana Brun­dage (P) 57.53, 13. Sarah Spencer (P) 1:03.38, 14. Hayli Newman (P) 1:24.66.

Boys 11-12: 1. Alex Caldwell (P) 36.67, 2. Philip Young (P) 36.94, 3. Corbin Marple (P) 46.22, 7. Lukas Spencer (P) 1:02.17.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison (P) 34.82, 2. Hadlye Clark (P) 38.67, 3. Adriana Newman (P) 38.76, 4. Cameron White (M) 38.98, 6. Sydney Hodges, 40.70, 8. Lexi Schreiber (P) 47.62, 9. Kaete Johnson (P) 49.87.

Boys 13-14: 2. Jack Parks (P) 46.86, 3. Julian Craig (P) 49.79.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 34.03, 2. Kristen Herzet (M) 34.59, 3. Tori Pickens (P) 34.69, 4. Krisde Robinson (M) 35.25, 5. Courtney Herzet (M) 35.81, 7. Raegan Schreiber (P) 36.61, 8. Mallory Harris (P) 37.53, 9. Anna Lubbers (P) 38.03, 10. Breanna Lett (P) 41.26, 11. Kayla Paige (P) 43.03

Boys 15-18: 1. Logan Waner (M) 30.26, 3. Austin Reynolds (P) 31.68, 7. Jordan Anderson 38.09, 8. Max Caldwell (P) 42.31.

25-yard breaststroke

Girls 8 & under: 1. Addison Gann (P) 31.31, 2. Abree Ensey (M) 33.31, 4. Maddie Hutchison (P) 38.84, 5. Adyson Winter (P) 40.07, 6. Shaliah Ensley (M) 40.03.

Boys 8 & under: 1. Auden Hurst (P) 34.43, 2. Luke Partridge (P) 38.10.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig (M) 26.12, 3. Paige Ensey (M) 28.67, 5. Erin Regnier (M) 33.79.

Boys 9-10: 3. Cole Smith (M) 34.10.

50-yard breaststroke

Girls 11-12: 1. Amy Gayle (M) 49.48, 2. Mya Winter 51.72, 3. Kalea Craig (M) 54.86, 5. Sarah Spencer (P) 57.42, 6. Emily Hake (M) 1:04.46.

Boys 11-12: 1. Philip Young (P) 46.14, 3. Alex Caldwell (P) 55.29, 4. Tanner Parker (P) 1:07.88.

Girls 13-14: 1. Sydney Hodges (P) 49.04, 3. Cameron White (M) 54.0, 4. Lexi Schreiber (P) 57.69, 5. Hadlye Clark (P) 58.16

Boys 13-14: 2. Jack Parks (P) 48.58, 3. Julian Craig (P) 57.08.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 45.43, 2. Kristen Herzet (M) 47.30, 3. Raegan Schreiber (P) 47.63, 4. Anna Lubbers (P) 47.67, 5. Krisde Robinson (M) 50.22, 6. Courtney Herzet (M) 53.48.

Boys 15-18: 2. Austin Reynolds (P) 39.45, 3. Logan Waner (M) 43.04, 4. Jordan Anderson (P) 43.45, 6. Max Caldwell (P) 47.56.

100-yard free relay

Girls 8 & under: 1. (P) Maddie Hutchison, Addison Gann, Payton Smith 1:52.10; 3. (P) Adyson Winter, Anne Myers, Fancy Reynolds 2:42.17.

Boys 8 & under: 1. (P) Luke Partridge, Kai­den Newman, Aiden Hurst 1:55.11.

Girls 9-10: 3. (M) Ensey Paige, Erin Regnier, Cadence Craig, Caitlin Thornhill 1:28.09.

Boys 9-10: 2. (P) Thomas Craig, Christopher Spencer, Kael Hutchison 1:40.82.

200-yard free relay

Girls 11-12: 2. (P) Maddy Goossen, Sarah Spencer, Kiana Brundage, Mya Winter 3:34.93.

Boys 11-12: 1. (P) Alex Caldwell, Corbin Marple, Philip Young 2:45.94.

Girls 13-14: (P) Kallie Hutchison, Adriana Newman, Hadlye Clark 2:13.81; 2. (M) Kalea Craig, Amy Gayle, Cameron White, Emily Hake 2:42.68; 3. (P) Sydney Hodges, Kaete Johnson, Lexi Schreiber 3:00.85.

Boys 13-14: 1. (P) Julian Craig, Lukas Spencer, Tanner Parks, Jack Parks 3:35.62,

Girls 15-18: 1. (P) Katy Benson, Raegan Schreiber, Tori Pickens 2:25.88; 2. (P) Anna Lubbers, Kayla Paige, Breanna Lett, Mallory Harris 2:44.74.

Boys 15-18: 2. (P) Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson, Austin Reynolds 2:24.41.

100-yard individual medley

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 1. Kael Hutchison (P) 2:12.48, 3. Thomas Craig (P) 2:23.47.

Girls 11-12: Amy Gayle (M) 1:38.50, 3. Mya Winter (P) 1:56.36, 6. Sarah Spencer (P) 2:28.73.

Boys 11-12: 1. Philip Young (P) 1:41.70, 3. Tanner Parks 2:11.59.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison (P) 1:38.44, 2. Sydney Hodges (P) 1:45.27, 3. Lexi Schreiber (P) 2:00.56.

Boys 13-14: 2. Jack Parks (P) 2:04.04, 3. Julian Craig (P) 2:12.09.

Girls 15-18: 1. Kristen Herzet (M) 1:29.70, 2. Mallory Harris (P) 1:34.22, 3. Katy Benson (P) 1:35.75, 4. Raegan Schreiber (P) 1:39.31, 5. Courtney Herzet (M) 1:41.35.

Boys 15-18: 1. Logan Waner (M) 1:22.38, 2. Austin Reynolds (P) 1:25.61, 3. Zach Stephey (P) 1:28.52, 7. Jordan Anderson (P) 1:42.53.