Peabody swimmers host Hillsboro in dual

HillsswimHarryFaber1518blfy

HillsswimHarryFaber1518blfy

PbdyswimZachStephey1112blfy

The Hillsboro and Peabody swim teams faced off in a dual meet at Peabody Saturday. Hills?boro finished with 820 points after 76 events.

?After participating in a time trials event June 1 at our home pool, it was really amazing to see all the improved times so early in the season,? Hillsboro coach Stephanie Moss said. ?We are a bigger team this summer than we have been in the past, and each swimmer is working really hard.

The Peabody Super Swim?mers earned 543 points.

Individual results for Hillsboro and Peabody follow.

 

Peabody Dual

100-meter freestyle

Girls 9-10: 1. Megan Bechtold (H) 1:44.65, 2. Macy Priest (H) 1:58.00, 3. Lexi Schreiber (P) 2:04.00, 4. Emersyn Funk (H) 2:06.80, 5. Mya Winter (P) 2:28.00.

Boys 9-10: 1. Tristen Rathbone (H) 1:53.05, 2. AJ Driggers (H) 1:56.56, 3. Alex Caldwell (P) 2:05.13), 4. Corbin Marple (P) 2:31.57, 5. Austin Rempel (H) 2:42.84, 6. Noal Reynolds (P) 2:48.90.

Girls 11-12: 1. Jenna Hinerman (H) 1:29.58, 2. Eva Noble (H) 1:31.28, 3. Millie Sechrist (H) 1:33.94.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H) 1:29.39, 2. Elias Kalua (H) 1:36.22, 3. Zach Stephey (P) 1:40.30, 4. Josiah Driggers (H) 1:58.86, 5. Jordan Anderson (P) 2:04.41, 6. Max Caldwell (P), 2:07.17.

Girls 13-14: 1. Abby Sechrist (H) 1:24.73, 2. Madison Sheppard (H) 1:25.62, 3. Kiersten Kalua (H) 1:26.62, 4. Anna Lubbers (P) 1:41.11, 5. Madison Britton (P) 1:59.13.

Boys 13-14: 1. Jonathan Hinerman (H) 1:13.79, 2. Travis King (H) 1:15.32, 3. Jaden Priest (H) 1:23.13, 4. Austin Reynolds (P) 1:25.47, 5. Bryant Young (P) 1:38.11.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 1:15.68, 2. April Newfield (P) 1:33.53, 3. Kianna Hinerman (H) 1:37.35, 4. Lily Harris (P) 1:42.19, 5. Kalen Moss (H) 1:56.36.

Boys 15-18: 1. Harry Faber (H) 1:08.38, 2. Garret Schroeder (P) 1:10.44), 3. Jeff Pritchard (H) 1:10.46, 4. Nicholas Preheim (P) 1:11.17, 5. Jaydin Hutchison (P) 1:22.01.

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 33.75, 2. Trudy Hein (H) 43.54, 3. Tylee Miller (H) 43.64, 4. Emma Noble (H) 44.65.

Boys 8 & under: 1. Connor Padgett (H) 34.77, 2. Camden Padgett (H) 37.47, 3. Hunter Navrat (P) 39.74, 4. Lukas Spencer (P) 43.14, 5. Colton Rempel (H) 48.66, 6. Alex Young (P) 48.95.

Girls 9-10: 1. Megan Bechtold, (H) 24.37, 2. Macy Priest (H) 25.75, 3. Malorie Hein, (H) 31.63, 4. Lexi Schreiber (P) 31.89, 5. Madyson Foth (P) 32.98, 6. Hadlye Clark (P) 42.63.

Boys 9-10: 1. Frank Wichert (H) 23.72, 2. Jonathan Glover (P) 26.03, 3. AJ Driggers (H) 27.97, 4. Philip Young (P) 28.67, 5. Tristen Rathbone (H) 29.63, 6. Jake Partridge (P) 43.68.

50-meter butterfly

Girls 11-12: 1. Eva Noble (H) 49.70, 2. Katie Evans (H) 53.99, 3. Sarah Diener (H) 1:07.45, 4. Sydney Hodges (P) 1:08.77, 5. Adriana Newman (P) 1:24.48.

Boys 11-12: 1. Reid Graber (P) 51.97, 2. Caleb Rempel (H) 52.34, 3. Elias Kalua (H) 59.17, 4. Tucker Moss (H) 1:00.97, 5. Zach Stephey (P) 1:05.64, 6. Koby Schroeder (P) 1:13.34.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost (H) 40.33, 2. Kiersten Kalua (H) 46.31, 3.XX 4.XX 5. Madison Sheppard (H) 49.71.

Boys 13-14: 1. Travis King (H) 39.93, 2. Jaden Priest (H) 44.48, 3. Brodie Rathbone (H) 44.48.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 36.82, 5. Taylor Vogt (H) 47.32.

Boys 15-18: 2. Jeff Pritchard (H) 33.65, 4. Harry Faber (H) 38.76.

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 2. Trudy Hein (H) 40.36, 3. Tylee Miller (H) 49.16, 4. Katie Rempel (H) 53.55.

Boys 8 & under: 2. Connor Padgett (H) 33.33, 4. Joshua Diener (H) 41.64, 6. Camden Padgett (H)?52.97.

Girls 9-10: 2. Emersyn Funk (H)?28.69, 5. Malorie Hein (H) 31.67, 6. Emily Paulus (H) 35.44.

Boys 9-10: 1. Carson Linnens (H) 26.53, 2. Jonathan Glover (P) 30.61, 3. Jakob Graber (P) 31.52, 4. Caleb Diener (H) 31.92, 5. Corbin Marple (P) 32.43, 6. Austin Rempel (H) 38.56.

50-meter backstroke

Girls 11-12: 1. Millie Sechrist (H) 48.91, 2. Kayla Page (P) 52.85, 3. Abby Driggers (H) 53.41, 4. Katie Evans (H) 54.41, 5. Sydney Hodges (P) 59.41.

Boys 11-12: 1. Tucker Moss (H) 51.15, 2. Elias Kalua (H) 53.44, 3. Caleb Rempel (H)?54.99, 4. Zach Stephey (P) 55.16, 5. Jordan Anderson (P) 59.51, 6. Reid Graber (P) 1:00.50.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost (H) 42.56, 2. Abby Sechrist (H) 45.47, 3. Kiersten Kalua (H) 46.22, 4. Mallory Harris (P) 50.86, 5. Anna Lubbers (P) 55.01, 6. Madison Britton (P) 1:03.27.

Boys 13-14: 1. Austin Reynolds (P) 39.71, 2. Brodie Rathbone (H) 44.64, 3. Bryant Young (P) 51.51, 4. Jaden Priest (H) 52.92.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 40.17, 2. April Newfield (P) 47.71, 3. Kianna Hinerman (H), 52.89, 4. Kalen Moss (H) 53.68, 5. Lily Harris (P) 55.15.

Boys 15-18: 1. Zachary Preheim, (P) 36.77, 2. Garret Schroeder (P) 36.78, 3. Jeff Pritchard (H) 38.06, 4. Harry Faber (H) 38.81, 5. Nicholas Preheim (P) 40.54.

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 27.77, 2. Katie Rempel (H) 33.56, 3. Wylda Brown (P) 35.42, 4. Trudy Hein (H) 35.61, 5. Tylee Miller (H) 40.47, 6. Lauryn Vogt (H) 40.49.

Boys 8 & under: 1. Jefferson Glover (P) 27.48, 2. Hunter Navrat (P) 28.55, 3. Camden Padgett (H) 32.10, 4. Gavin Priest (H) 32.15, 5. Joshua Diener (H) 33.03, 6. Connor Padgett (H) 33.64.

Girls 9-10: 1. Megan Bechtold (H) 22.18, 2. Macy Priest (H) 22.36, 3. Emersyn Funk (H) 23.49, 4. Lexi Schreiber (P) 23.76, 5. Emma Schroeder (P) 25.03. 6. Mya Winter (P) 25.45.

Boys 9-10: 1. Carson Linnens (H) 19.06, 2. Tristen Rathbone (H) 20.88, 3. Frank Wichert (H) 21.95, T4. Philip Young (P) 22.87, T4. Alex Caldwell (P) 22.87, 6. AJ Driggers (H) 22.97.

50-meter freestyle

Girls 11-12: 1. Jenna Hinerman (H) 38.09, 2. Eva Noble (H) 40.41, 3. Millie Sechrist (H)?42.76, 4. Katie Evans (H) 44.31, 5. Abby Driggers (H)?47.52, 6. Sarah Diener (H) 49.69.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H) 38.48, 2. Caleb Rempel (H)?40.72, 3. Zach Stephey (P) 41.01, 4. Elias Kalua (H) 41.66, 5. Reid Graber (P) 47.43, 6. Tucker Moss (H) 48.37.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost (H)?34.44, 2. Madison Sheppard (H) 37.44, 3. Raegan Schreiber (P) 37.76, 4. Callie Linnens (H) 38.90, 5. Abby Sechrist (H) 38.90, 6. Mallory Harris (P) 42.34.

Boys 13-14: 1. Travis King (H) 32.26, 2. Jonathan Hinerman (H)?33.40, 3. Austin Reynolds (P) 34.65, 4. Jaden Priest (H)?37.72, 5. Bryant Young (P) 42.28.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 32.56, 2. Katy Benson (P) 32.62, 3. April Newfield (P)?40.83, 4. Kianna Hinerman (H) 41.78, 5. Taylor Vogt (H) 43.50, 6. Kalen Moss (H)?45.09.

Boys 15-18: 1. Harry Faber (H) 29.12, 2. Zachary Preheim (P) 30.82, 3. Garret Schroeder (P) 30.83, 4. Jeff Pritchard (H) 30.92, 5. Nicholas Preheim (P) 31.58, 6. Jaydin Hutchison (P) 35.53.

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 33.42, 2. Trudy Hein (H)?38.42, 3. Emma Noble (H)?38.81, 4. Katie Rempel (H)?44.75, 5. Wylda Brown (P)?1:02.00.

Boys 8 & under: 1. Connor Padgett (H)?30.67, 2. Camden Padgett (H)?33.43, 3. Alex Young IP)?42.20, 4. Hunter Navrat (P) 45.44, 5. Jefferson Glover (P) 45.55, 6. Colton Rempel (H)?51.48.

Girls 9-10: 1. Megan Bechtold (H) 26.21, 2. Emma Schroeder (P) 26.50, 3. Lexi Schreiber (P) 27.98, 4. Ellie Noble (H) 31.80, 5. Madyson Foth (P) 37.37, 6. Emily Paulus (H) 39.54.

Boys 9-10: 1. Carson Linnens (H)?25.78, 2. Caleb Diener (H) 28.14, 3. Philip Young (P) 28.56, 4. Alex Caldwell (P) 31.05, 5. Frank Wichert (H)?34.26, 6. Julian Craig (P) 39.84.

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 1. Jenna Hinerman (H) 51.43, 2. Katie Evans (H) 56.72, 3. Adriana Newman (P) 1:04.12, 4. Sarah Diener (H)?1:04.92, 5. Kayla Page (P) 1:12.00.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H) 51.21, 2. Max Caldwell (P) 57.46, 3. Tucker Moss (H)?1:02.34, 4. Jordan Anderson (P) 1:03.99, 5. Koby Schroeder (P) 1:16.31.

Girls 13-14: 1. Abby Sechrist (H) 49.07, 2. Anna Lubbers (P) 49.65, 3. Raegan Schreiber (P) 50.41, 4. Madison Sheppard (H) 53.13, 5. Callie Linnens (H) 54.03 6. Madison Britton (P) 1:22.50.

Boys 13-14: 1. Jonathan Hinerman (H) 44.39, 2. Austin Reynolds (P) 46.31, 3. Brodie Rathbone (H) 46.36, 4. Bryant Young (P) 50.36.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 42.89, 2. Taylor Vogt (H) 49.08, 3. Lily Harris (P) 52.84, 4. Kianna Hinerman (H) 54.34, 5. April Newfield (P) 56.18.

Boys 15-18: 1. Zachary Preheim (P) 42.14, 2. Harry Faber (H)?42.21, 3. Jeff Pritchard (H)?42.69, 4. Jaydin Hutchison (P) 52.22.

100-meter free relay

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis, Wylda Brown, Janessa Sutton (P) 2:44.48, 2. Trudy Hein, Emma Noble, Katie Rempel, Lauryn Vogt (H) 2:47.44.

Boys 8 & under: 1. Hunter Navrat, Jefferson Glover, Alex Young (P) 2:13.84, 2. Camden Padgett, Colton Rempel, Joshua Diener, Connor Padgett (H) 2:35.39, 3. Kael Hutchison, Christopher Spencer, Thomas Craig, Lukas Spencer (P) 3:44.41.

Girls 9-10: 1. Emersyn Funk, Malorie Hein, Megan Bechtold, Macy Priest (H) 1:38.94, 2. Journey Williamson, Hadlye Clark, Emma Schroeder, Lexi Schreiber (P) 1:56.66, 3. Ellie Noble, Sarah Paulus, Taryah Miller, Emily Paulus (H)?2:06.48, 4. Madyson Foth, Rebekah Davis, Sarah Spencer, Mya Winter (P) 2:39.88.

Boys 9-10: 1. Tristen Rathbone, Frank Wichert, Austin Rempel, Carson Linnens (H) 1:30.29, 2. Philip Young, Noal Reynolds, Jonathan Glover, Alex Caldwell (P) 1:42.70, 3. AJ Driggers, Caleb Diener, Paul Glanzer (H) 1:46.15, 4. Julian Craig, Jake Partridge, Corbin Marple, Jakob Graber (P) 2:05.12.

200-meter free relay

Girls 11-12: 1. Katie Evans, Jenna Hinerman, Millie Sechrist, Eva Noble (H) 2:48.77, 2. Sydney Hodges, Kayla Page, Adrianna Newman (P) 3:43.87.

Boys 11-12: 1. Caleb Rempel, Tucker Moss, Elias Kalua, Shepard Stang (H) 2:59.34, 2. Jordan Anderson, Max Caldwell, Reid Graber, Koby Schroeder (P) 3:50.89.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost, Abby Sechrist, Kiersten Kalua, Madison Sheppard (H) 2:32.50, 2. Mallory Harris, Madison Britton, Anna Lubbers, Raegan Schreiber (P) 3:03.41, 3. Callie Linnens, Mary Leihy, Sarah Diener, Abby Driggers (H)?3:04.05.

Boys 13-14: 1. Brodie Rathbone, Jonathan Hinerman, Jaden Priest, Travis King (H) 2:21.76, 2. Zach Stephey, Bryant Young, Austin Reynolds, Zach Stephey (P) 2:57.92.

Girls 15-18: 1. Taylor Vogt, Kianna Hinerman, Kalen Moss, Emily Sechrist (H) 2:39.31, 2. April Newfield, Lily Harris, Katy Benson (P) 2:39.89.

Boys 15-18: 1. Garret Schroeder, Jaydin Hutchison, Nicholas Preheim, Zachary Preheim (P)?2:17.33.

100-meter medley relay

Girls 8 & under: 1. Trudy Hein, Emma Noble, Katie Rempel, Lauryn Vogt (H) 1:41.78.

Boys 8 & under: 1. Connor Padgett, Camden Padgett, Joshua Diener, Colton Rempel (H) 2:25.37, 2. Jefferson Glover, Alex Young, Lukas Spencer, Hunter Navrat (P) 2:28.03.

Girls 9-10: 1. Emersyn Funk, Macy Priest, Malorie Hein, Megan Bechtold (H) 1:50.01, 2. Emily Paulus, Ellie Noble, Taryah Miller, Sarah Paulus (H) 1:14.95, 3. Journey Williamson, Lexi Schreiber, Emma Schroeder, Mya Winter (P) 1:53.79, 4. Rebekah Davis, Sarah Spencer, Hadlye Clark, Madyson Foth (P) 2:43.06.

Boys 9-10: 1. Caleb Diener, Carson Linnens, Frank Wichert, Tristen Rathbone (H) 1:44.81, 2. Jakob Graber, Philip Young, Jonathan Glover, Alex Caldwell (P) 1:49.47, 3. AJ Driggers, Paul Glanzer, Austin Rempel (H) 2:17.24, 4. Julian Craig, Jake Partridge, Corbin Marple, Noal Reynolds (P) 2:22.41.

200-meter medley relay

Girls 11-12: 1. Millie Sechrist, Eva Noble, Katie Evans, Jenna Hinerman (H) 3:11.36, 2. Adriana Newman, Kayla Page, Sydney Hodges, Adriana Newman (P) 4:46.40.

Boys 11-12: 1. Tucker Moss, Shepard Stang, Caleb Rempel, Elias Kalua (H) 3:18.26, 2. Reid Graber, Max Caldwell, Koby Schroeder, Jordan Anderson (P) 3:59.18.

Girls 13-14: 1. Kiersten Kalua, Abby Sechrist, Sonja Jost, Madison Sheppard (H) 2:56.61, 2. Madison Britton, Anna Lubbers, Mallory Harris, Raegan Schreiber (P) 3:10.98, 3. Abby Driggers, Callie Linnens, Mary Leihy, Sarah Diener (H) 3:25.76.

Boys 13-14: 1. Jonathan Hinerman, Brodie Rathbone, Travis King, Jaden Priest (H) 2:45.13, 2. Austin Reynolds, Bryant Young, Zach Stephey, Austin Reynolds (P) 3:14.14.

Girls 15-18: 1. April Newfield, Katy Benson, Lily Harris, Katy Benson (P) 2:49.50, 2. Kalen Moss, Taylor Vogt, Emily Sechrist, Kianna Hinerman (H) 2:53.63.

Boys 15-18: Zachary Preheim, Garret Schroeder, Nicholas Preheim, Zachary Preheim (P) 2:26.05.

100-meter individual medley

Girls 9-10: 1. Macy Priest (H) 2:07.81, 2. Emersyn Funk (H) 2:26.11, 3. Emma Schroeder (P) 2:29.70, 4. Malorie Hein (H)?2:49.82, 5. Sarah Spencer (P) 3:30.31, 6. Hadlye Clark (P) 3:35.51.

Boys 9-10: 1. Frank Wichert (H) 2:13.03, 2. Carson Linnens (H)?2:24.53, 3. Philip Young (P)?2:25.38, 4. Caleb Diener (H) 2:29.33, 5. Jakob Graber (P) 2:39.32, 6. Julian Craig (P)?3:09.29.

Girls 11-12: 1. Eva Noble (H) 1:46.04, 2. Jenna Hinerman (H)?1:49.67, 3. Millie Sechrist (H) 1:51.23, 4. Sydney Hodges (P) 2:25.52, 5. Adriana Newman (P) 2:36.39.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H)?1:43.07, 2. Caleb Rempel (H) 1:44.31, 3. Koby Schroeder (P) 2:24.37, 4. Jonathan Glover (P) 2:28.60.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost (H) 1:31.51, 2. Mallory Harris (P) 1:43.77, 3. Kiersten Kalua (H) 1:44.69, 4. Raegan Schreiber (P)?1:46.81, 5. Callie Linnens (H)?1:49.48.

Boys 13-14: 1. Jonathan Hinerman (H) 1:27.90, 2. Travis King (H) 1:27.91, 3. Brodie Rathbone (H) 1:34.47.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 1:26.17, 2. Katy Benson (P) 1:33.72, 3. Taylor Vogt (H) 1:43.56, 4. April Newfield (P) 1:46.96, 5. Lily Harris (P) 1:48.73, 6.Kianna Hinerman (H) 1:54.96.

Boys 15-18: 1. Harry Faber (H) 1:20.05, 2. Zachary Preheim (P) 1:20.34, 3. Nicholas Preheim (P) 1:22.64, 4. Jeff Pritchard (H)?1:23.80.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More from Hillsboro Free Press
County, Keystone settle on damages
Marion County commissioners reached a $431,043 settlement for road repair Friday with...
Read More