Hillsboro swimmers roll to victory in home quad

Marion’s Amy Gayle shows her winning form in the girls’ 11-12 50-meter breaststroke Saturday. She also won the backstroke, free­style and individual medley.
Marion’s Amy Gayle shows her winning form in the girls’ 11-12 50-meter breaststroke Saturday. She also won the backstroke, free­style and individual medley.
The Hillsboro swim team scored 779 points to win its four-team home meet Saturday, finishing ahead of Abilene (283), Marion (212) and Council Grove (111).

Hillsboro, Marion and Peabody will conclude the season at the Mid-Kansas League meet in Council Grove Saturday.

“It will take a complete team effort to come away with the win, but I know that these swimmers are the ones to make it happen,” said Hillsboro coach Stephanie Moss. “Win or lose, they step out, challenge themselves, and do their best when the moment arises.”

Hillsboro Quadrangular

Saturday, July2

100-meter freestyle

Girls 9-10: 1. Trudy Hein (H) 1:46.94, 2. Sophia Dye (H) 1:59.03, 6. Gabi Sibayan (H) 2:38.70.

Boys 9-10: 1. Lincoln Wichert (H) 1:38.90, 2. Colton Rempel (H) 1:40.56, 8. Seth Driggers (H) 2:38.86.

Girls 11-12: 1. Macy Priest (H) 1:22.86, 2. Emersyn Funk (H) 1:24.83, 4. Emily Paulus H) 1:30.27, 5. Emily Hake (M) 1:32.29, 6. Kalea Craig (M) 1:34.06.

Boys 11-12: 1. Tristan Rathbone (H) 1:17.28, 2. Frank Wichert (H) 1:18.53, 3. Duncan Duell (H) 1:26.31.

Girls 13-14: 1. Millie Sechrist (H) 1:27.17, 2. Hannah Utecht (H) 1:38.01, 4. Ainsley Duell (H) 1:42.91.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener (H) 1:16.87, 2. Carson Linnens (H) 1:22.65, 3. Dillon Boldt (H) 1:22.91.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 1:13.84, 2. Madison Sheppard (H) 1:18.80, 3. Sonja Jost (H) 1:19.31, 4. Krisde Robinson (M) 1:24.78, 5. Courtney Herzet (M) 1:24.80.

Boys 15-18: 1. Shepard Stang (H) 1:07.02, 2. Travis King (H) 1:08.80, 3. Braden Vogt (H) 1:10.48.

100-meter medley relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Dye, Sophia Utecht, Lauryn Vogt, Talia Jost (H) 1:47.03.

Boys 8 & under: None.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig, Caitlin Thornhill, Paige Ensey (M) 1:43.83, 2. Gabi Sibayan, Quinlyn Funk, Trudy Hein, Melonie Galvan (H) 1:57.27.

Boys 9-10: 2. Landon Dye, Gavin Priest, Colton Rempel, Lincoln Wichert (H) 1:45.03.

200-meter medley relay

Girls 11-12: 1. Emersyn Funk, Macy Priest, Malorie Hein, Emily Paulus (H) 3:05.41, 2. Amy Gayle, Kalea Craig, Emily Hake (M) 3:13.23, 3. Hannah Utecht, Ainsley Duell, Katie Rempel, Jerusalem Driggers (3:33.47).

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Duncan Duell, Tristen Dye, Tristan Rathbone (3:16.28), 2. Connor Padgett, Camden Padgett, Deon Weeks, Grayson Ratzlaff (3:29.85).

Girls 13-14: None.

Boys 13-14: 1. Dillon Boldt, Carson Linnens, Charlie Major (H) 3:03.49, 3. Sam Herrel, Bryant Dalke, Joshua Diener, Lane Rogers (H) 3:55.07.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost, Jenna Hinerman, Emily Sechrist, Madison Sheppard (H) 2:35.77, 2. Courtney Herzet, Kristen Herzet, Krisde Robinson (M) 2:49.55, 3. Millie Sechrist, Sarah Diener, Katie Evans, Callie Linnens (H) 2:51.93.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt, Shepard Stang, Jaden Priest, Travis King (H) 2:23.64, 3. Tucker Moss, Caleb Diener, Caleb Rempel, Caleb Kliewer (H) 2:44.17.

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 22.90, 2. Sophia Utecht (H) 23.00, 3. Abree Ensey (M) 32.73, 4. Sophia Dye (H) 32.70, 5. Shaliah Ensley (M) 33.95.

Boys 8 & under: 2. Jake Sibayan (H) 35.20.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig (M) 23.93, 2. Trudy Hein (H) 26.57, 4. Talia Jost (H) 29.59, 5. Paige Ensey (M) 30.20, 6. Caitlin Thornhill (M) 31.12, 9. Melonie Galvan (H) 34.53.

Boys 9-10: 4. Colton Rempel (H) 29.69, 8. Owen Dalke (H) 35.66, 9. Landon Dye (H) 38.31.

50-meter butterfly

Girls 11-12: 2. Macy Priest (H) 47.50, 3. Malorie Hein (H) 50.55, 4. Emily Hake (M) 52.10, 5. Emily Paulus (H) 53.30.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert (H) 43.24, 2. Connor Padgett (H) 52.15, Tristen Dye (H) 53.06.

Girls 13-14: 1. Millie Sechrist (H) 43.96, 3. Sarah Paulus (H) 56.02, 4. Katie Rempel (H) 56.61.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener (H) 42.22, 2. Dillon Boldt (H) 44.22, 3. Carson Linnens (H) 47.21.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 35.00, 2. Sonja Jost (H) 36.77, 3. Kristen Herzet (M) 38.85, 4. Madison Sheppard (H) 38.87.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 32.72, 2. Travis King (H) 33.71, 3. Jaden Priest (H) 33.75.

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 26.40, 2. Sophia Dye (H) 27.97, 3. Talia Jost (H) 28.83, 4. Shaliah Ensley (M) 31.98, 5. Abree Ensey (M) 32.45.

Boys 8 & under: 2. Arthur Thornhill (M) 34.56, 5. Jake Sibayan (H) 37.30, 6. Hudson Rogers (H) 37.70.

Girls 9-10: 2. Cadence Craig (M) 24.88, 3. Caitlin Thornhill (M) 28.33, 4. Paige Ensey (M) 29.20, 8. Gabi Sibayan (H) 32.72, 9. Quinlyn Funk (H) 34.01, 10. Melonie Galvan (H) 36.55.

Boys 9-10: 2. Landon Dye (H) 26.04, 3. Colton Rempel (H) 28.55, 5. Conner Austin (M) 32.30.

50-meter backstroke

Girls 11-12: 1. Amy Gayle (M) 43.97, 2. Emersyn Funk (H) 47.09, 3. Emily Hake (M) 48.37, 4. Kalea Craig (M) 51.10, 5. Emily Paulus (H) 52.88, 6. Ainsley Duell (H) 55.55.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert (H) 45.49, 2. Duncan Duell (H) 46.01, 3. Tristan Rathbone (H) 50.09.

Girls 13-14: 1. Millie Sechrist (H) 45.03, 2. Cameron White (M) 47.16, 4. Sarah Paulus (H) 52.40.

Boys 13-14: 1. Dillon Boldt (H) 46.04, 2. Charlie Major (H) 52.96, 4. Grayson Ratzlaff (H) 55.75.

Girls 15-18: 1. Kristen Herzet (M) 39.08, 2. Sonja Jost (H) 40.09, 3. Emily Sechrist (H) 41.78, 4. Krisde Robinson (M) 43.98, 5. Courtney Herzet (M) 45.00, 6. Jenna Hinerman (H) 45.97.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 37.04, 2. Shepard Stang (H) 38.32, 3. Travis King (H) 41.59.

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 1. Sophia Utecht (H) 20.54, 2. Lauryn Vogt (H) 20.81, 3. Sophia Dye (H) 24.80, 4. Talia Jost (H) 27.02, 5. Abree Ensey (M) 28.85, 7. Georgia Madgwick (H) 31.17, 8. Quinlyn Funk (H) 31.39, 10. Ruthie Paulus (H) 32.27, 14. Rylie Hein (H) 46.22, 15. Riley Richert (H) 53.02, 16. Nora Hein (H) 57.01.

Boys 8 & under: 4. Arthur Thornhill (M) 30.56, 5. Jake Sibayan (H) 32.34, 8. Hudson Rogers (H) 34.60.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig (M) 20.75, 2. Caitlin Thornhill (M) 20.76, 5. Paige Ensey (M) 23.95, 10. Melonie Galvan (H) 28.36, 12. Gabi Sibayan (H) 37.58.

Boys 9-10: 2. Lincoln Wichert (H) 19.34, 4. Landon Dye (H) 21.02, 5. Colton Rempel (H) 23.33, 6. Adrian Unruh (H) 23.59, 8. Conner Austin (M) 25.75, 11. Owen Dalke (H) 27.61, 13. Seth Driggers (H) 28.54.

50-meter freestyle

Girls 11-12: 1. Amy Gayle (M) 38.83, 3. Emily Paulus (H) 41.53, 4. Emily Hake (M) 42.56, 5. Kalea Craig (M) 43.75, 6. Malorie Hein (H) 45.11, 8. Hannah Utecht (H) 45.57, 9. Ainsley Duell (H) 48.85, 10. Katie Rempel (H) 51.04, 12. Tanner Plett (H) 52.79, 13. Jerusalem Driggers (H) 53.14.

Boys 11-12: 1. Tristan Rathbone (H) 35.24, 2. Connor Padgett (H) 40.79, 3. Grayson Ratzlaff (H) 42.75, 4. Tristen Dye (H) 44.99, 6. Bryant Dalke (H) 45.90, 7. Deon Weeks (H) 46.14, 8. Lane Rogers (H) 51.04, 9. Camden Padgett (H) 51.22, 10. Connor Hiebert (H) 52.20, 11. Sam Herrel (H) 1:00.61, 12. Joshua Diener (H) 1:01.16.

Girls 13-14: 1. Cameron White (M) 38.60, 2. Millie Sechrist (H) 39.11, 4. Sarah Paulus (H) 45.08.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener (H) 33.94, 2. Carson Linnens (H) 35.53, 3. Charlie Major (H) 37.81, 4. Dillon Boldt (H) 38.81.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 33.45, 2. Madison Sheppard (H) 33.95, 3. Kristen Herzet (M) 34.53, 4. Sonja Jost (H) 35.29, 5. Katie Evans (H) 35.51, 6. Courtney Herzet (M) 35.68, 7. Krisde Robinson (M) 36.03, 8. Jenna Hinerman (H) 36.77, 10. Sarah Diener (H) 38.79, 11. Callie Linnens (H) 38.85.

Boys 15-18: 1. Travis King (H) 29.24, 2. Braden Vogt (H) 29.95, 3. Shepard Stang (H) 29.94, 4. Jaden Priest (H) 30.80, 8. Tucker Moss (H) 35.68, 9. Caleb Kliewer (H) 38.73.

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 27.54, 2. Sophia Utecht (H) 27.60, 3. Abree Ensey (M) 32.74, 4. Talia Jost (H) 33.38.

Boys 8 & under: 1. Arthur Thornhill (M) 32.06, 3. Hudson Rogers (H) 41.40.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig (M) 27.99, 2. Trudy Hein (H) 28.93, 3. Paige Ensey (M) 29.37, 4. Caitlin Thornhill (M) 30.37, 5. Quinlyn Funk (H) 31.66, 6. Ruthie Paulus (H) 35.29.

Boys 9-10: 3. Adrian Unruh (H) 31.26, 4. Lincoln Wichert (H) 31.31, 6. Conner Austin (M) 33.40, 7. Owen Dalke (H) 34.55.

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 1. Amy Gayle (M) 48.35, 2. Macy Priest (H) 48.88, 3. Ainsley Duell (H) 53.69, 4. Emersyn Funk (H) 54.22, 5. Kalea Craig (M) 56.42.

Boys 11-12: 1. Connor Padgett (H) 50.54, 2. Camden Padgett (H) 54.62, 3. Grayson Ratzlaff (H) 55.40.

Girls 13-14: 3. Cameron White (M) 56.45, 5. Sarah Paulus (H) 58.38, 6. Malorie Hein (H) 1:02.70, 7. Hannah Utecht (H) 1:11.75.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener (H) 45.47, 2. Carson Linnens (H) 47.40, 3. Charlie Major (H) 56.51.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 47.03, 2. Jenna Hinerman (H) 47.53, 3. Kristen Herzet (M) 47.87, 4. Sonja Jost (H) 48.75, 5. Krisde Robinson (M) 51.43, 6. Courtney Herzet (M) 51.79.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 37.88, 2. Jaden Priest (H) 43.60, 3. Shepard Stang (H) 44.53.

100-meter free relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Utecht, Sophia Dye, Talia Jost, Lauryn Vogt (H) 1:30.84, 2. Georgia Madgwick, Riley Richert, Ruthie Paulus, Rylie Hein (H) 2:45.56.

Boys 8 & under: None.

Girls 9-10: 1. Cadence Craig, Paige Ensey, Caitlin Thornhill (M) 1:27.95, 3. Quinlyn Funk, Melonie Galvan, Gabi Sibayan, Trudy Hein (H) 1:54.84.

Boys 9-10: 1. Lincoln Wichert, Landon Dye, Adrian Unruh, Gavin Priest (H) 1:25.81, 4. Jake Sibayan, Seth Driggers, Owen Dalke, Colton Rempel (H) 1:51.51.

200-meter free relay

Girls 11-12: 1. Macy Priest, Malorie Hein, Emily Paulus, Emersyn Funk (H) 2:41.59, 2. Amy Gayle, Emily Hake, Kalea Craig (M) 2:45.53, 3. Hannah Utecht, Jerusalem Driggers, Ainsley Duell, Katie Rempel (H) 3:15.85.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Connor Padgett, Duncan Duell, Tristan Rathbone (H) 2:45.59, 2. Grayson Ratzlaff, Deon Weeks, Bryant Dalke, Tristen Dye (H) 3:10.15.

Girls 13-14: None.

Boys 13-14: 1. Carson Linnens, Dillon Boldt, Charlie Major, Caleb Diener (H) 2:31.96, 3. Lane Rogers, Camden Padgett, Joshua Diener, Sam Herrel (H) 3:45.18.

Girls 15-18: 1. Madison Sheppard, Jenna Hinerman, Sonja Jost, Emily Sechrist (H) 2:18.64, 2. Courtney Herzet, Kristen Herzet, Krisde Robinson (M) 2:21.66, 3. Katie Evans, Callie Linnens, Millie Sechrist, Sarah Diener (H) 2:36.37.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt, Shepard Stang, Jaden Priest, Travis King (H) 2:03.22, 3. Caleb Rempel, Caleb Kliewer, Tucker Moss (H) 2:30.77.

100-meter individual medley

Girls 9-10: 1. Trudy Hein (H) 1:56.85, 2. Sophia Utecht (H) 1:57.18.

Boys 9-10: 3. Lincoln Wichert (H) 2:05.75, 4. Adrian Unruh (H) 2:17.16.

Girls 11-12: 1. Amy Gayle (M) 1:36.17, 2. Macy Priest (H) 1:37.07, 4. Emersyn Funk (H) 1:43.92, 5. Malorie Hein (H) 1:58.23.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert (H) 1:36.06, 2. Connor Padgett (H) 1:46.37, 3. Tristen Dye (H) 1:59.03.

Girls 13-14: 1. Millie Sechrist (H) 1:40.59, 3. Cameron White (M) 1:50.98, 4. Sarah Paulus (H) 2:00.28, 5. Jerusalem Driggers (H) 2:21.44.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener (H) 1:31.52, 2. Charlie Major (H) 1:49.44.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist (H) 1:22.73, 2. Sonja Jost (H) 1:25.15, 3. Kristen Herzet (M) 1:28.95, 4. Jenna Hinerman (H) 1:35.12.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 1:19.77, 2. Travis King (H) 1:22.12, 3. Shepard Stang (H) 1:25.64.

Mixed 200-meter freestyle relay

1. Hillsboro A 3:47.31, 2. Hillsboro B 3:49.28.