Hillsboro second, Peabody third at Hesston swim quad

The Hillsboro swim team came up three points short of winning the Hesston quadrangular Saturday. The host team won with 625 points, followed by Hillsboro (620), Peabody 293 and Solo­mon (92).

“Our swimmers continue to do amazing things both in and out of the water,” coach Stephanie Moss said. “They are a force to be reckoned with, and I count myself as the luckiest coach in the league.

“It is very hard to pinpoint one swimmer, or one effort as the moment of the week, just because there are so many. These young people representing Hillsboro in the pool are just flat out exceptional.”

Hillsboro will compete at Abilene Saturday. Peabody’s next competition will be July 9 at the league meet in Coun­cil Grove.

Hesston Quad

Saturday, June 18

Team scores: Hesston 575, Hillsboro 572, Peabody 293, Solomon 92.

Hillsboro results

100-yard freestyle

Girls 9-10: 2. Trudy Hein 1:38.31; 5. Sophia Dye 1:59.39.

Boys 9-10: 3. Colton Rempel 1:35.95; 6. Landon Dye 1:43.09, 8. Adrian Unruh 1:51.30.

Girls 11-12: 2. Macy Priest 1:17.70, 3. Emersyn Funk, 4. Emily Paulus 1:19.21.

Boys 11-12: 2. Tristan Rathbone 1:09.66 3. Frank Wichert 1:13.54, 4. Duncan Duell 1:15.37.

Girls 13-14: 3. Millie Sechrist 1:20.54, 7. Hannah Utecht 1:29.56, 9. Ainsley Duell 1:35.50.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener 1:10.74, 5. Charlie Major 1:16.31, 6. Dillon Boldt, 1:24.25.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist 1:06.43, 4. Sonja Jost 1:10.30, 7. Madison Sheppard 1:13.93.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman 59.20, 2. Shepard Stang 59:60, 3. Brodie Rathbone 1:03.08.

100-yard medley relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Dye, Sophia Utecht, Talia Jost, Lauryn Vogt, 1:36.03.

Boys 8 & under: None.

Girls 9-10: 2. Gabi Sibayan, Trudy Hein, Melonie Galvan 1:53.58.

Boys 9-10: 2. Landon Dye, Lincoln Wichert, Gavin Priest 1:34.77; 4. Owen Dalke, Adrian Unruh, Colton Rempel, Seth Driggers, 1:55.29.

200-yard medley relay

Girls 11-12: 2. Emersyn Funk, Macy Priest, Malorie Hein, Emily Paulus, 2:44.46, 4. Ainsley Duell, Jerusalem Driggers, Karie Rempel, Hannah Utecht, 3:12.48.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Duncan Duell, Tristan Dye, Tristan Rathbone 2:39.09, 4. Cam­den Padgett, Bryant Dalke, Connor Padgett, Deon Weeks, 3:23.27.

Girls 13-14: None.

Boys 13-14: 2. Samuel Herrel, Joshua Diener, Lane Rogers, Connor Hiebert, 3:54.08.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost, Emily Sechrist, Katie Evans 2:27.56, Madison Sheppard, 2:23.41; 5. Millie Sechrist, Sarah Paulus, Sarah Diener 2:52.00.

Boys 15-18: None (DQ).

25-yard butterfly

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 20.74, 2. Sophia Utecht 22.33, 5. Talia Jost 28.75.

Boys 8 & under: 5. Jake Sibayan 30.04.

Girls 9-10: 4. Trudy Hein 21.82, 6. Melonie Galvan 28.73, 7. Gabi Sibayan 30.55.

Boys 9-10: 3. Gavin Priest 20.67, 4. Colton Rempel 22:69, 6. Lincoln Wichert 25.82.

50-yard butterfly

Girls 11-12: 2. Macy Priest 43.89, 3. Malorie Hein 44.31, 4. Emily Paulus 45.42.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert 35.95, 6. Connor Padgett 44.25, 7. Tristen Dye 48.62.

Girls 13-14: 4. Millie Sechrist 42.85, 6. 7. Sarah Paulus 49.21, 9. Hannah Utecht 50.38.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener 38.46, 5. Charlie Major 45.08.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist 31.96, 3. Sonja Jost 34.37, 5. Madison Sheppard 36.01.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman 30.16, 2. Travis King 30.42, 3. Brodie Rathbone 31.80.

25-yard backstroke

Girls 8 & under: 1. Talia Jost 23.48, 2. Lauryn Vogt 23.59, 4. Sophia Utecht 25.72.

Boys 8 & under: 5. Jake Sibayan 31.65, 9. Hudson Rogers 42.74.

Girls 9-10: 4. Melonie Galvan 29.26, 5. Quinlyn Funk 29.82, 6. Gabi Sibayan 31.22.

Boys 9-10: 4. Landon Dye 23.49, 9. Colton Rempel 26.82, 10. Lincoln Wichert 28.13.

50-yard backstroke

Girls 11-12: 3. Emersyn Funk 43.06, 6. Emily Paulus 46.84, 9 Ainsley Duell 49.98.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert 39.66, 3. Duncan Duell 42.70, 4. Tristan Rathbone 43.94.

Girls 13-14: 4. Millie Sechrist 42.05, 10. Malorie Hein 49.52.

Boys 13-14: 3. Connor Padgett 48.36, 5. Dillon Boldt 48.84, 8. Deon Weeks 56,43.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost 36.08, 2. Emily Sechrist 37.09, 6. Katie Evans 40.53.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman 32.59, 2. Brodie Rathbone 34.33, 5. Shepard Stang 35.64.

25-yard freestyle

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 17.89, 2. Sophia Utecht 18.51, 4. Talia Jost 21.60, 5. Sophia Dye 21.79, 6. Quinlyn Funk 22.22.

Boys 8 & under: 10. Jake Sibayan 27.65, Hudson Rogers 39.91.

Girls 9-10: 10. Melonie Galvan 26.63, 12. Gabi Sibayan 31.47.

Boys 9-10: 3. Lincoln Wichert 17.96, 4. Gavin Priest 18.12.

50-yard freestyle

Girls 11-12: 2. Emersyn Funk 32.96, 4. Emily Paulus 35.74.

Boys 11-12: 2. Tristan Rathbone 31.02, 26. Connor Padgett 36.33, 8. Tristen Dye 38.17, 9. Bryant Dalke 42.85, 11. Deon Weeks 44.16, 13. Joshua Diener 45.83, 15. Lane Rogers 48.32, 17. Sam Herrel 54.52.

Girls 13-14: 8. Millie Sechrist 36.33, 13. Sarah Paulus 41.69.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener 30.79, 6. Char­lie Major 35.14, 7. Dillon Boldt 36.49.

Girls 15-18: 2. Emily Sechrist 30.35, 6. Madi­son Sheppard 31.67, 7. Sonja Jost 32.22, 10. Katie Evans 32.61, 14. Sarah Diener 35.03.

Boys 15-18: 1. Travis King 25.85, 2. Brodie Rathbone 26.10, 3. Jonathan Hinerman 26.63, Shepard Stang 26.89, 7. Caleb Rempel 29.53, 8. Tucker Moss 30.85, 9. Caleb Kliewer 36.10.

25-yard breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt 23.44, 2. Sophia Utecht 23.83, 3. Quinlyn Funk 28.13.

Boys 8 & under: 5. Jake Sibayan 35.51, 10. Hudson Rogers 42.06.

Girls 9-10: 2. Trudy Hein 23.39, 5. Talia Jost 29.35, 6. Gabi Sibayan 31.98.

Boys 9-10: 2. Gavin Priest 23.81, 4. Lincoln Wichert 25.88, 5. Adrian Unruh 26.93.

50-yard breaststroke

Girls 11-12: 1. Macy Priest 44.03, 4. Ainsley Duell 47.95.

Boys 11-12: 1. Duncan Duell 42.71, 4. Con­nor Padgett 44.36, 8. Bryant Dalke 53.89.

Girls 13-14: 9. Sarah Paulus 51.64.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener 39.94, 5. 4. Charlie Major 49.54.

Girls 15-18: 2. Emily Sechrist 32.62, 3. Sonja Jost 42.97, 5. Sarah Diener 47.37.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman 35.43, 3. Brodie Rathbone 38.19, 4. Shepard Stang 38.86.

100-yard free relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Utecht, Talia Jost, Sophia Dye, Lauryn Vogt 1:28.89; 6. Ruthie Paulus, Rylie Hein, Georgia Madgwick, Quinlyn Funk 2:32.80.

Boys 8 & under: None.

Girls 9-10: 3. Trudy Hein, Melonie Galvan, Gabi Sibayan 1:37.68.

Boys 9-10: 1. Lincoln Wichert, Landon Dye, Adrian Unruh, Gavin Priest, 1:16.65; 5. Lane Rogers, Owen Dalke, Seth Driggers, Colton Rempel 1:43.39.

200-yard free relay

Girls 11-12: 2. Emily Paulus, Malorie Hein, Emersyn Funk, Macy Priest 2:24.12; 5. Ainsley Duell, Jerusalem Driggers, Katie Rempel, Hannah Utecht, 2:50.45.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Connor Padgett, Duncan Duell, Tristan Rathbone 2:13.19; 4. Tristen Dye, Deon Weeks, Lane Rogers, Bryant Dalke, 3:03.12.

Girls 13-14: None.

Boys 13-14: 2. Caleb Diener, Dillon Boldt, Charlie Major, 2:18.97; 4. Camden Padgett, Sam Herel, Connor Hiebert, Joshua Diener 2:33.36.

Girls 15-18: 2. Madison Sheppard, Katie Evans, Sonja Jost, Emily Sechrist, 2:05.34, 5. Sarah Diener, Sarah Paulus, Millie Sechrist 2:33.26.

Boys 15-18: 2. Brodie Rathbone, Shepard Stang, Jonathan Hinerman, Travis King 1:49.18; 5. Caleb Rempel, Caleb Kliewer, Tucker Moss, Evan Calhoun 2:14.23.

100-yard individual medley

Girls 9-10: 3. Trudy Hein 1:52.89, 4. Sophia Utecht 1:55.79.

Boys 9-10: 2. Gavin Priest 1:52.85, 7. Adrian Unruh 2:08.59.

Girls 11-12: 1. Macy Priest 1:27.79, 2. Emersyn Funk 2:08.59.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert 1:25.74, 3. Tristan Rathbone 1:30.74, 5. Duncan Duell 1:31.89.

Girls 13-14: 3. Millie Sechrist 1:33.30, 8. Malorie Hein 1:43.31.

Boys 13-14: 1. Caleb Diener 1:23.33, 5. Charlie Major 1:38.03, 6. Tristen Dye 1:44.80.

Girls 15-18: 1. Emily Sechrist 1:17.02, 2. Sonja Jost 1:18.20, 5. Madison Sheppard 1:26.89.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman 1:08.87, 2. Shepard Stang 1:17.60, 5. Brodie Rathbone 1:21.35.

Peabody results

100-yard freestyle

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 1. Jefferson Glover 1:28.74, 9. Christopher Spencer 1:55.54, 10. Thomas Craig 1:56.51.

Girls 11-12: 7. Lexi Davis 1:23.25, 10. Kiana Bundage 1:48.39, 11. Sarah Spencer, 2:04.07.

Boys 11-12: 6. Alex Caldwell 1:18.56, 9. Alex Young 1:54.47.

Girls 13-14: 6. Lexi Schreiber 1:26.46, 10. Kaete Johnson 1:37.39.

Boys 13-14: 7. Julian Craig 1:34.78.

Girls 15-18: Tori Pickens 1:11.85, 6. Katy Benson 1:12.76, 12. Breanna Lett 1:28.18.

Boys 15-18: 4. Zach Stephey 1:06.96, 6. Max Caldwell 1:32.17.

100-yard medley relay

Girls 8 & under: 2. Fancy Reynolds, Addison Gann, Maddie Hutchison, Payton Smith 1:57.25.

Boys 8 & under: 2. Luke Partridge, Aiden Hurst, Kaiden Newman, Andrew Reynolds 1:57.59.

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 3. Christopher Spencer, Thomas Craid, Kael Hutchison, Jefferson Glover 1:41.32.

200-yard medley relay

Girls 11-12: 3. Lexi Davis, Sarah Spencer, Mya Winter 3:03.73.

Boys 11-12: 3. Alex Caldwell, Philip Young, Corbin Marple 3:15.99; Tanner Parker, Alex Young, Josh Bergman 4:04.05.

Girls 13-14: 2. Sydney Hodges, Lexi Schreiber, Kallie Hutchison, Hadley Clark 2:42.30; 6. Kaete Johnson, Adriana Newman, Kiana Brundage 3:31.69

Boys 13-14: None.

Girls 15-18: 2. Tori Pickens, Katy Benson, Mallory Harris, Raegan Schreiber 2:28.54.

Boys 15-18: Austin Reynolds, Max Caldwell, Jordan Anderson, Zach Stephey 2:27.60.

25-yard butterfly

Girls 8 & under: 4, Maddie Hutchison 24.13, 7. Addison Gann 31.28, 10. Adyson Winter 43.76.

Boys 8 & under: 2. Kaiden Newman, 27.01, 3. Aiden Hurst 28.52, 6. Luke Partridge 30.50.

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 1. Jefferson Glover, 10. Kael Hutchison 24.10.

50-yard butterfly

Girls 11-12: 5. Lexi Davis 47.37.

Boys 11-12: 4. Philip Young 42.37, 5. Alex Caldwell 43.06.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison 38.36, 10. Kaete Johnson 57.02.

Boys 13-14: 6. Jack Parks 49.37.

Girls 15-18: 4. Katy Benson 34.57, 7. Tori Pickens 38.04.

Boys 15-18: 4. Austin Reynolds 32.80, 5. Zach Stephey 34.40.

25-yard backstroke

Girls 8 & under: 3. Maddie Hutchison 24.30, 6. Payton Smith 28.89, 8. Fancy Reynolds 29.88.

Boys 8 & under: 2. Luke Partridge 26.38, 6. Kaiden Newman 32.01, 11. Andrew Reynolds 45.60.

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 2. Jefferson Glover 21.32, 6. Christopher Spencer 23.69, 7. Kael Hutchison 24.33.

50-yard backstroke

Girls 11-12: 7, Mya Winter 47.71, 11. Sarah Spencer 1:08.47.

Boys 11-12: 5. Alex Caldwell 47.36, 6. Tanner Parks 56.62.

Girls 13-14: 3. Sydney Hodges 39.64, 6. Kallie Hutchison 43.67, 7. Adriana Newman 44.90.

Boys 13-14: 4. Julian Craig 48.58, 7. Jack Parks 55.59.

Girls 15-18: 4. Tori Pickens 38.26, 7. Mallory Harris 42.30, 15. Breanna Lett 42.5.

Boys 15-18: 3. Austin Reynolds 35.51, 5. Zach Stephey 39.42.

25-yard freestyle

Girls 8 & under: 7. Maddie Hutchison 23.34, 9. Addison Gann 24.42, 16. Payton Smith 30.17, 19. Adyson Winter 32.40, 23. Fancy Reynolds, 38.72, 26. Anne Myers 46.71.

Boys 8 & under: 7. Aiden Hurst 26.48, 8. Kaiden Newman 26.62, 9. Luke Partridge 27.32, 15. Andrew Reynolds 35.15, 17. Dominic Bergman 39.29.

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 3. Lincoln Wichert 18.16, 11. Kael Hutchison 20.70, 14. Christopher Spencer 21.40.

50-yard freestyle

Girls 11-12: 9. Lexi Davis 37.32, 14. Mya Winter 39.23, 26. Maddy Goossen, 27. Kiana Brundage 49.65, 30. Sarah Spencer 1:00.24, 31. Hayli Newman 1:05.72.

Boys 11-12: 3. Alex Caldwell 33.34, 4. Philip Young 33:36, 10. Josh Bergman 43:75, 12. Tanner Parks 45.36, 16. Alex Young 50.75, 18. Lukas Spencer 55.37.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison 30.87, 6. Adriana Newman 35.87, 10. Sydney Hodges 37.05, 13. Lexi Schreiber 39.88, 18. Kaete Johnson 43.54.

Boys 13-14: 8. Julian Craig 39.55.

Girls 15-18: 3, Katy Benson 30.86, 5. Tori Pickens 31.39, 9. Raegan Schreiber 32.53, 13. Mallory Harris 34.18, 15. Breanna Lett 36.62, 17. Kayla Page 39.74, 18. Shannan Clover 43.95.

Boys 15-18: 5. Austin Reynolds 28.21, 6. Zach Stephey 29.22, 10. Max Caldwell 38.72.

25-yard breaststroke

Girls 8 & under: 4. Addison Gann 28.56, 5. Maddie Hutchison 30.72, 6. Payton Smith 35.84.

Boys 8 & under: 1. Aiden Hurst 29.37, 4. Luke Partidge 34.95, 11. Andrew Reynolds 43.48.

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 6. Thomas Craig 27.12.

50-yard breaststroke

Girls 11-12: 2. Lexi Davis 47.65, 3. Mya Winter 47.93, 6. Sarah Spencer 52.89.

Boys 11-12: 2. Philip Young 42.98, 7. Josh Bergman 51.96, 9. Alex Young 55.87.

Girls 13-14: 3. Sydney Hodges 46.71, 5. Adriana Newman 47.36, 6. Lexi Schreiber 50.03.

Boys 13-14: 2. Jack Parks 42.21, 5. Julian Craig 49.88.

Girls 15-18: 1. Katy Benson, 40.05.

Boys 15-18: 12. Austin Reynolds 35.98, 5. Jordan Anderson 39.01, 6. Max Caldwell 41.67.

100-yard free relay

Girls 8 & under: 3. Addison Gann, Payton Smith, Maddie Hutchison 1:47.98, 7. Fancy Reynolds, Anne Myers, Adyson Winter 2:48.34.

Boys 8 & under: 3. Aiden Hurst, Andrew Reynolds, Kaiden Newman, Luke Partridge 1:57.52.

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 3. Kael Hutchison, Christopher Spencer, Thomas Craig, Jefferson Glover 1:30.25.

200-yard free relay

Girls 11-12: 6. Lexi Davis, Sarah Spencer, Mya Winter 2:54.28; 7. Maddy Goosen, Hayli Newman, Kiana Brundage 3:42.78.

Boys 11-12: 3. Philip Young, Josh Bergman, Alex Caldwell 2:31.26.

Girls 13-14: 2. Kallie Hutchison, Sydney Hodges, Hadlye Clark 2:25.91.

Boys 13-14: None.

Girls 15-18: 3. Tori Pickens, Raegan Schreiber, Mallory Harris, Katy Benson 2:09.94.

Boys 15-18: 2. Jordan Anderson, Max Cald­well, Zach Stephey, Austin Reynolds 2:09.40.

100-yard individual medley

Girls 9-10: None.

Boys 9-10: 5. Kael Hutchison 2:012.12, 6. Craig Thomas 2:08.26.

Girls 11-12: 6. Mya Winter 1:41.92.

Boys 11-12: 4. Philip Young 1:31.08, 6. Josh Bergman 2:05.01, 7. Tanner Parks 2:05.15.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison 1:26.88, 5. Sydney Hodges 1:34.67, 6. Adriana Newman 1:38.45.

Boys 13-14: None.

Girls 15-18: 3. Katy Benson 1:23.83, 4. Mallory Harris 1:25.61, 6. Raegan Schreiber 1:28.62.

Boys 15-18: 3. Austin Reynolds 1:18.37, 4. Zach Stephey 1:20.21, 6. Jordan Anderson