Hillsboro, Peabody compete at Solomon

EmmaNobleHillsboro

EmmaNobleHillsboro

The Hillsboro and Peabody swim teams traveled to Solomon Saturday for a triangular meet.

Hillsboro won the meet with 601 points.

?The swimmers displayed great guts and determination at this meet, along with a willingness to adjust to new events and relays,? Hillsboro coach Stephanie Moss said. ?The guts and determination of our entire team was exemplified in the effort of our two youngest swimmers: Lauryn Vogt (age 5) and Gavin Priest (age 6) swam all of their events without using the lane ropes as a crutch.?

Peabody took second with 472, while Solomon placed third at 361.

Following are individual results for Hillsboro and Peabody.

 

Solomon Triangular

Saturday, June 15

100-meter freestyle

Girls 9-10: 2. Megan Bechtold (H) 1:36.48, 4. Macy Priest (H) 1:42.02, 5. Kallie Hutchison (P) 1:58.22, 6. Emersyn Funk (H) , 1:58.20, 7. Lexi Schreiber (P) 2:16.75, 9. Mya Winter (P) 2:24.43.

Boys 9-10: 1. Tristen Rathbone (H) 1:38.24, 2. Frank Wichert (H) 1:38.61, 3. Alex Caldwell (P) 2:02.26, 5. Jake Partridge (P) 2:45.13, 6. Corbin Marple (P) 2:53.47.

Girls 11-12: 1. Jenna Hinerman (H) 1:19.20, 2. Eva Noble (H) 1:19.68, 4. Sarah Diener (H) 1:41.09, 5. Kayla Page (P) 1:54.63.

Boys 11-12: 1. Stang Shepard (H) 1:19.07, 2. Elias Kalua (H) 1:32.52, 3. Zach Stephey (P) 1:44.44, 4. Tucker Moss (H) 1:37.10. 5. Jordan Anderson (P) 2:02.47, 6. Max Caldwell (P) 2:09.30.

Girls 13-14: 2. Sonja Jost (H) 1:15.12, 3. Madison Sheppard (H) 1:18.97, 5. Kiersten Kalua (H) 1:26.37, 6. Anna Lubbers (P) 1:43.73.

Boys 13-14: 2. Travis King (H) 1:07.81, 3. Jonathan Hinerman (H) 1:11.09, 4. Jaden Priest (H) 1:16.05, 6. Bryant Young (P) 1:38.30.

Girls 15-18: 2. Lexi Anderson (P) 1:25.93, 3. Kianna Hinerman (H) 1:25.07, 4. April Newfield (P) 1:32.88, 5. Callie Linnens (H) 1:26.32, 6. Rylie McDowell (P) 1:40.33.

Boys 15-18: 1. Harry Faber (H) 1:03.38, 2. Garret Schroeder (P) 1:10.89, 3. Jeff Pritchard (H) 1:05.77, 5. Nicholas Preheim (P) 1:14.07.

25-meter butterfly

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 29.61, 2. Mia Duerksen (H) 31.96, 3. Emma Noble (H) 38.53, 5. Lauryn Vogt (H) 41.99.

Boys 8 & under: 1. Jefferson Glover (P) 34.59, 2. Kael Hutchison (P) 35.37, 3. Gavin Priest (H) 33.10, 4. Joshua Diener (H) 33.32, 6. Alex Young (P) 43.93.

Girls 9-10:?2. Macy Priest (H) 23.93, 3. Emily Paulus (H) 26.76, 5. Emma Schroeder (P) 31.61, 6. Lexi Schreiber (P) 32.09.

Boys 9-10: 1. Frank Wichert (H) 23.29, 2. Jonathan Glover (P) 25.54, 4. Alex Caldwell (P) 29.09, 5. Philip Young (P) 31.40, 6. Paul Glanzer (H) 37.60.

50-meter butterfly

Girls 11-12: 1. Eva Noble (H) 46.11, 2. Katie Evans (H) 52.95, 4. Sydney Hodges (P) 1:02.56, 5. Sarah Diener (H) 59.99.

Boys 11-12: 1. Elias Kalua (H) 50.53, 2. Reid Graber (P) 58.32, 3. Avery Unruh (H) 56.06, 4. Tucker Moss (H) 57.69, 5. Zach Stephey (P) 1:09.91, 6. Koby Schroeder (P) 1:11.11.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost (H) 37.25, 3. Mallory Harris (P) 47.48, 4. Kiersten Kalua (H) 45.58, 5. Madison Sheppard (H) 47.29, 6. Raegan Schreiber (P) 52.05.

Boys 13-14: 2. Travis King (H) 35.07, 3. Jaden Priest (H) 41.00, 4. Brodie Rathbone (H) 42.80.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 39.16, 3. Taylor Vogt (H) 41.24, 4. Lexi Anderson (P) 44.96, 5. Lily Harris (P) 45.94, 6. Kalen Moss (H) 55.80.

Boys 15-18: 1. Zachary Preheim (P) 33.24, 2. Nicholas Preheim (P) 35.19, 3. Jeff Pritchard (H) 33.97), 4. Harry Faber (H) 34.53.

25-meter backstroke

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 28.39, 4. Mia Duerksen (H) 33.46 5. Wylda Brown (P) 39.01, 6. Madyson Goossen (P) 40.01.

Boys 8 & under: 2. Jefferson Glover (P) 34.36, 3. Hunter Navrat (P) 38.03, 4. Joshua Diener (H) 36.97, 6. Lukas Spencer (P) 57.35.

Girls 9-10: 1. Emersyn Funk (H) 24.62, 4. Mya Winter (P) 29.73, 6. Emily Paulus (H) 31.77.

Boys 9-10: 1. Carson Linnens (H) 26.71, 2. Caleb Diener (H) 26.72, 3. Johnathan Glover (P) 32.62, 4. Tristen Rathbone (H) 30.78, 5. Jakob Graber (P) 35.08, 6. Corbin Marple (P) 40.43.

50-meter backstroke

Girls 11-12: 2. Katie Evans (H) 51.85, 3. Sydney Hodges (P) 1:00.40, 4. Kayla Page (P) 1:00.47, 5. Sarah Diener (H) 1:00.42.

Boys 11-12: 1. Tucker Moss (H) 47.11, 2. Elias Kalua (H) 49.16, 3. Zach Stephey (P) 56.44, 4. Reid Graber (P) 59.39, 5. Avery Unruh (H) 1:04.25.

Girls 13-14: 3. Sonja Jost (H)?40.81, 4. Abby Sechrist (H) 42.97, 6. Mallory Harris (P) 51.38.

Boys 13-14: 2. Austin Reynolds (P) 41.24, 3. Brodie Rathbone (H) 40.03, 5. Bryant Young (P) 58.70.

Girls 15-18: 1. Mackenzie Young (P) 47.27, 2. April Newfield (P) 49.95, 4. Rylie McDowell (P) 51.63, 5. Kianna Hinerman (H) 48.04, 6. Kalen Moss (H) 52.25.

Boys 15-18: 1. Zachary Preheim (P)?35.88, 3. Garret Schroeder (P) 37.69, 4. Jeff Pritchard (H) 38.00, 5. Nicholas Preheim (P) 41.28, 6. Harry Faber (H) 38.87.

25-meter freestyle

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 27.50, 2. Mia Duerksen (H) 26.90, 5. Lauryn Vogt (H) 38.14, 6. Emma Noble (H) 43.72.

Boys 8 & under: 2. Hunter Navrat (P) 28.15, 3. Jefferson Glover (P) 29.84, 4. Joshua Diener (H) 29.40, 5. Gavin Priest (H) 30.45.

Girls 9-10: 2. Macy Priest (H) 18.65, 3. Kallie Hutchison (P) 20.16, 4. Megan Bechtold (H)18.89.

Boys 9-10: 1. Frank Wichert (H) 18.81, 2. Alex Caldwell (P) 20.60, 3. Carson Linnens (H) 19.25, 4. Philip Young (P) 21.89, 6. Tristen Rathbone (H) 20.81.

50-meter freestyle

Girls 11-12: 1. Jenna Hinerman (H) 35.86, 3. Katie Evans (H) 40.59, 4. Kayla Page (P) 48.50, 6. Sarah Diener (H) 47.59.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H) 37.47, 2. Elias Kalua (H) 40.82, 3. Reid Graber (P) 45.72, 4. Zach Stephey (P)?45.77, 6. Avery Unruh (H) 49.42.

Girls 13-14: 2. Madison Sheppard (H) 33.91, 4. Abby Sechrist (H) 35.36, 5. Callie Linnens (H) 35.47.

Boys 13-14: 1. Travis King (H) 30.13, 2. Jonathan Hinerman (H)?31.87, 3. Austin Reynolds (P) 35.56, 4. Brodie Rathbone (H) 33.10, 5. Jaden Priest (H) 33.96.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 33.86, 3. Lexi Anderson (P) 37.62, 5. Mackenzie Young (P) 39.40, 6. Kianna Hinerman (H) 36.64.

Boys 15-18: 1. Harry Faber (H) 26.99, 2. Zachary Preheim (P) 30.99, 3. Jeff Pritchard (H) 28.88. 5. Garret Schroeder (P) 31.98, 6. Nicholas Preheim (P) 32.32.

25-meter breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lexi Davis (P) 32.06, 2. Mia Duerksen (H) 32.69, 3. Emma Noble (H) 37.04, 5. Lauryn Vogt (H) 43.29, 6. Wylda Brown (P) 55.65.

Boys 8 & under: 2. Alex Young (P) 40.15, 3. Hunter Navrat (P) 40.35, 5. Lukas Spencer (P) 43.83, 6. Gavin Priest (H) 42.80.

Girls 9-10: 2. Megan Bechtold (H) 22.27, 3. Lexi Schreiber (P) 25.67, 4. Emma Schroeder (P) 26.62, 5. Ellie Noble (H) 30.86, 6. Sarah Spencer (P) 33.83.

Boys 9-10: 1. Carson Linnens (H) 22.40, 2. Philip Young (P) 26.73, 3. Caleb Diener (H) 27.48, 4. Alex Caldwell (P) 29.99, 5. Jakob Graber (P) 32.43, 6. Tristen Rathbone (H) 31.32.

50-meter breaststroke

Girls 11-12: 1. Jenna Hinerman (H) 46.19, 2. Eva Noble (H) 46.65.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H) 47.65, 2. Max Caldwell (P) 58.17, 3. Tucker Moss (H) 56.06, 4. Jordan Anderson (P) 1:04.83, 5. Avery Unruh (H) 1:02.33.

Girls 13-14: 1. Raegan Schreiber (P) 48.37, 3. Abby Sechrist (H) 47.25, 4. Madison Sheppard (H) 48.29, 5. Anna Lubbers (P) 52.22, 6. Callie Linnens (H) 48.91.

Boys 13-14: 1. Jonathan Hinerman (H) 41.29, 2. Brodie Rathbone (H) 43.46, 3. Bryant Young (P) 51.51.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 44.65, 2. Taylor Vogt (H) 43.99, 3. Mackenzie Young (P) 49.65, 5. Lily Harris (P) 53.39.

Boys 15-18: 1. Garret Schroeder (P) 42.17, 2. Zachary Preheim (P) 43.13, 3. Harry Faber (H) 40.90, 4. Jeff Pritchard (H) 41.44, 6. Jaydin Hutchison (P) 53.22.

100-meter free relay

Girls 8 & under: 1. Mia Duerksen, Emma Noble, Lauryn Vogt (H) 2:15.98, 2. Lexi Davis, Wylda Brown, Madyson Goossen, Lexi Davis (P) 2:35.09.

Boys 8 & under: 1. Hunter Navrat, Jefferson Glover, Kael Hutchison, Hunter Navrat (P) 2:14.00, 2. Thomas Craig, Christopher Spencer, Alex Young, Lukas Spencer (P)?3:40.94.

Girls 9-10: 2. Macy Priest, Emily Paulus, Emersyn Funk, Megan Bechtold (H) 1:23.23, 3. Emma Schroeder, Hadlye Clark, Mya Winter, Lexi Schreiber (P) 1:55.29, 6. Madyson Foth, Rebekah Davis, Sarah Spencer, Madyson Foth (P) 2:47.38.

Boys 9-10: 1. Tristen Rathbone, Caleb Diener, Frank Wichert, Carson Linnens (H) 1:24.58, 2. Philip Young, Jakob Graber, Johnathan Glover, Alex Caldwell (P) 1:38.92, 4. Julian Craig, Corbin Marple, Jake Partridge, Noal Reynolds (P) 2:08.19, 5. Joshua Diener, Paul Glanzer, Gavin Priest (H) 2:19.14.

200-meter free relay

Girls 11-12: 1. Eva Noble, Katie Evans, Sarah Diener, Jenna Hinerman (H)?2:39.67, 3. Kayla Page, Kallie Hutchison, Sydney Hodges, Kayla Page (P) 3:35.29.

Boys 11-12: 1. Avery Unruh, Tucker Moss, Elias Kalua, Shepard Stang (H)?2:47.80.

Girls 13-14: 1. Madison Sheppard, Abby Sechrist, Kiersten Kalua, Sonja Jost (H) 2:21.15, 3. Mallory Harris, Madison Britton, Anna Lubbers, Raegan Schreiber (P) 3:10.45.

Boys 13-14: 1. Jonathan Hinerman, Jaden Priest, Brodie Rathbone (H) 2:13.19.

Girls 15-18: 2. Lexi Anderson, Mackenzie Young, Katy Benson, Lexi Anderson (P) 2:38.84, 3. Callie Linnens, Kalen Moss, Kianna Hinerman, Taylor Vogt (H) 2:34.82, 4. April Newfield, Rylie McDowell, Lily Harris, April Newfield (P) 2:48.46.

Boys 15-18: 1. Harry Faber, Travis King, Jeff Pritchard (H)?1:56.16, 2. Garret Schroeder, Jaydin Hutchison, Nicholas Preheim, Zachary Preheim (P) 2:06.89.

100-meter medley relay

Girls 8 & under: 1. Mia Duerksen, Emma Noble, Lauryn Vogt (H) 2:23.53, 2. Madyson Goossen, Lexi Davis, Wylda Brown, Lexi Davis (P) 2:46.00.

Boys 8 & under: 1. Jefferson Glover, Alex Young, Kael Hutchison, Hunter Navrat (P) 2:17.97, 2. Lukas Spencer, Lukas Spencer, Thomas Craig, Christopher Spencer (P) 3:48.61.

Girls 9-10: 2. Emersyn Funk, Megan Bechtold, Macy Priest, Emily Paulus (H) 1:31.53, 3. Emma Schroeder, Emma Schroeder, Madyson Foth, Lexi Schreiber (P) 2:03.09, 6. Rebekah Davis, Sarah Spencer, Hadlye Clark, Mya Winter (P) 2:38.26.

Boys 9-10: 1. Carson Linnens, Caleb Diener, Frank Wichert, Tristen Rathbone (H) 1:36.51, 2. Jakob Graber, Philip Young, Johnathan Glover, Alex Caldwell (P) 1:49.98, 3. Corbin Marple, Julian Craig, Jake Partridge, Noal Reynolds (P) 2:29.28, 4. Joshua Diener, Paul Glanzer, Gavin Priest (H) 2:26.79.

200-meter medley relay

Boys 11-12: 1. Tucker Moss, Shepard Stang, Avery Unruh, Elias Kalua (H) 3:17.57.

Girls 13-14: 1. Abby Sechrist, Callie Linnens, Sonja Jost, Madison Sheppard (H) 2:51.40, 3. Madison Britton, Anna Lubbers, Mallory Harris, Raegan Schreiber (P) 3:28.48.

Boys 13-14: 1. Brodie Rathbone, Jonathan Hinerman, Jaden Priest (H) 2:36.01.

Girls 15-18: 2. Mackenzie Young, Katy Benson, Lily Harris, Katy Benson (P) 2:50.76, 3. Kalen Moss, Taylor Vogt, Kiersten Kalua, Kianna Hinerman (H) 2:53.53, 4. Rylie McDowell, Lexi Anderson, April Newfirled, Rylie McDowell (P) 3:14.88.

Boys 15-18: 1. Zachary Preheim, Garret Schroeder, Nicholas Preheim, Zachary Preheim (P) 2:24.57, 3. Harry Faber, Jeff Pritchard, Travis King (H) 2:33.52.

100-meter individual medley

Girls 9-10: 2. Megan Bechtold (H) 1:47.78, 3. Macy Priest (H) 1:53.82, 4. Emersyn Funk (H)?2:06.60.

Boys 9-10: 1. Frank Wichert (H) 2:03.00, 2. Caleb Diener (H) 2:09.38, 3. Carson Linnens (H) 2:11.90, 4. Philip Young (P) 2:27.79, 5. Johnathan Glover (P) 2:32.77, 6. Jakob Graber (P) 2:43.74.

Girls 11-12: 1. Eva Noble (H) 1:34.76, 2. Jenna Hinerman (H) 1:38.59, 4. Katie Evans (H)?1:49.15, 6. Sydney Hodges (P) 2:17.17.

Boys 11-12: 1. Shepard Stang (H)?1:39.16, 2. Reid Graber (P) 2:09.06, 4. Koby Schroeder (P) 2:27.80, 5. Julian Craig (P) 3:03.05.

Girls 13-14: 1. Sonja Jost (H) 1:24.63, 3. Abby Sechrist (H) 1:32.14, 4. Mallory Harris (P)?1:43.15, 5. Raegan Schreiber (P) 1:44.89, 6. Kiersten Kalua (H)?1:38.04.

Boys 13-14: 2. Travis King (H) 1:17.06, 3. Jonathan Hinerman (H) 1:26.33, 4. Jaden Priest (H) 1:36.72.

Girls 15-18: 1. Katy Benson (P) 1:36.89, 2. Taylor Vogt (H) 1:32.71, 3. Mackenzie Young (P) 1:44.04, 5. Lily Harris (P) 1:51.14, 6. Kianna Hinerman (H) 1:49.52.

Boys 15-18: 1. Zachary Preheim (P) 1:19.31, 2. Garret Schroeder (P) 1:23.48, 3. Nicholas Preheim (P) 1:23.84, 4. Harry Faber (H) 1:17.72, 5. Jeff Pritchard (H) 1:22.52.

 

Coming?Hillsboro will compete at Hesston Saturday, while Peabody will host Marion and Abilene. Both events are scheduled to begin at 9 a.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More from Hillsboro Free Press
Area Sports Roundup 12-18-19
Canton-Galva Basketball—The Eagles competed at Goessel’s Bluebird Classic last week, where both...
Read More