Hillsboro claims third league title with narrow win

The Hillsboro, Marion and Peabody swim teams concluded the 2016 season at the Mid-Kansas Swim League meet hosted by Council Grove Saturday.

Hillsboro earned its third consecutive league championship, scoring 756 points to edge Hesston (745) by 11 points. Lindsborg (697) finished third.

“It is pretty powerful to be a part of such a close meet and solidifies the fact that to win requires a complete ‘team’ effort,” Hills­boro coach Stephanie Moss said. “Each and every swimmer in the water on Satur­day was important to the ‘team’ result.

Peabody swimmers placed fifth with 278 points, just shy of fourth-place Abilene (2831⁄2).

“Throughout the season I kept emphasizing, ‘Be better today than you were yesterday. Be faster this week than you were last week,’” Peabody coach Rachel Winter said. “It became our mantra. Our swimmers put their all into every workout and never lost sight of their goals.  I’m so proud of the improvement they achieved, and I’m even more excited for next year when they get even better.”

Marion placed seventh with 233 points, trailing Herington (2581⁄2) and finishing ahead of Council Grove (113) and Solomon (111).

“Even though we have had a small team this year, they have consistently placed high in all events we were able to compete in,” Marion coach Joshua Clevenger said. “They have worked very hard during practices, and it has shown in an average of 5.5 seconds off their times from the beginning of the season.

“I could not have asked for a better team for my first year as a coach and look forward to many more years of working with the Marion swim team and growing as we go.”

MKL Meet at Council Grove

Saturday, July 9

100-yard freestyle

Girls 9-10: 4. Trudy Hein (H) 1:35.32, 12. Sophia Dye (H) 1:50.64.

Boys 9-10: 1. Lincoln Wichert (H) 1:20.77, 4. Gavin Priest (H) 1:25.79, 5. Jefferson Glover (P) 1:31.41, 9. Colton Rempel (H) 1:34.66, 16. Thomas Craig (P) 1:53.72.

Girls 11-12: 3. Macy Priest (H) 1:15.07, 5. Emily Paulus (H) 1:18.17, 10. Emily Hake (M) 1:23.32, 11. Kalea Craig (M) 1:24.02, 13. Lexi Davis (P) 1:27.34, 15. Hannah Utecht (H) 1:30.30, 20. Maddy Goossen (P) 1:46.51.

Boys 11-12: 1. Tristan Rathbone (H) 1:08.66, 4. Duncan Duell (H) 1:13.78, 5. Alex Caldwell (P) 1:15.49, 7. Philip Young (P) 1:21.36, 8. Tristen Dye (H) 1:25.04, 13. Corbin Marple (P) 1:38.10.

Girls 13-14: 5. Kallie Hutchison (P) 1:11.59, 11. Hadlye Clark (P) 1:18.80, 12. Millie Sechrist (H) 1:21.70, 16. Ainsley Duell (H) 1:31.65, 17. Kaete Johnson (P) 1:32.14, 18. Katie Rempel (H) 1:40.86.

Boys 13-14: 8. Dillon Boldt (H) 1:15.85, 11. Charlie Major (H) 1:18.31, 13. Julian Craig (P) 1:36.30, 14. Lane Rogers (H) 1:40.87.

Girls 15-18: 4. Sonja Jost (H) 1:07.47, 7. Tori Pickens (P) 1:11.61, 8. Madison Sheppard (H) 1:12.94, 10. Krisde Robinson (M) 1:14.05, 11. Jenna Hinerman (H) 1:14.21, 12. Courtney Herzet (M) 1:15.94, 13. Anna Lubbers (P) 1:17.62, 18. Breanna Lett (P) 1:25.91.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman (H) 56.24, 2. Shepard Stang (H) 58.93, 3. Travis King (H) 59.37, 6. Logan Waner (M) 1:01.53, 9. Zach Stephey (P) 1:04.20, 17. Jordan Anderson (P) 1:18.32, 18. Max Caldwell (P) 1:23.87.

100-yard medley relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Dye, Lauryn Vogt, Sophia Utecht, Talia Jost (H) 1:28.25, 2. Payton Smith, Addison Gann, Maddie Hutchison, Adyson Winter (P) 1:47.65.

Boys 8 & under: 1. Luke Partridge, Dominic Bergman, Kaiden Newman, Aiden Hurst (P) 1:47.41.

Girls 9-10: 1. Paige Ensey, Erin Regnier, Cadence Craig, Caitlin Thornhill (M) 1:33.23, 4. Gabi Sibayan, Trudy Hein, Melonie Galvan (H) 1:49.89.

Boys 9-10: 2. Landon Dye, Gavin Priest, Colton Rempel, Lincoln Wichert (H) 1:26.01, 3. Jefferson Glover, Kael Hutchison, Thomas Craig (P) 1:29.83.

200-yard medley relay

Girls 11-12: 2. Emersyn Funk, Macy Priest, Malorie Hein, Emily Paulus (H) 2:39.63, 8. Maddy Goossen, Mya Winter, Lexi Davis (P) 3:12.26.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Duncan Duell, Tristen Dye, Tristan Rathbone (H) 2:35.36, 3. Alex Caldwell, Philip Young, Corbin Marple (P) 2:55.33, 4. Sam Herrel, Bryant Dalke, Lane Rogers (H) 3:30.68.

Girls 13-14: 3. Sydney Hodges, Adriana Newman, Kallie Hutchison, Hadlye Clark (P) 2:41.31.

Boys 13-14: 3. Dillon Boldt, Charlie Major, Deon Weeks (H) 2:56.22.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost, Jenna Hinerman, Madison Sheppard (H) 2:20.69, 4. Tori Pickens, Anna Lubbers, Mallory Harris, Raegan Schreiber (P) 2:29.02, 7. Millie Sechrist, Sarah Paulus, Katie Evans (H) 2:42.46.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman, Braden Vogt, Travis King, Brodie Rathbone (H) 1:59.12, 2. Tucker Moss, Shepard Stang, Jaden Priest, Caleb Rempel (H) 2:11.07, 5. Zach Stephey, Max Caldwell, Jordan Anderson (P) 2:28.55.

25-yard butterfly

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 19.34, 2. Sophia Utecht (H) 20.10, 3. Abree Ensey (M) 23.93, 5. Fancy Reynolds (P) 24.41, 8. Maddie Hutchison (P) 26.73, 9. Shaliah Ensley (M) 27.88, 11. Talia Jost (H) 29.28, 15. Payton Smith (P) 33.17.

Boys 8 & under: 5. Jake Sibayan (H) 28.13, 10. Hudson Rogers (H) 37.03.

Girls 9-10: 2. Cadence Craig (M) 19.09, 3. Trudy Hein (H) 20.55, 5. Caitlin Thornhill (M) 22.10, 8. Paige Ensey (M) 22.54, 12. Sophia Dye (H) 27.71, 14. Gabi Sibayan (H) 28.28.

Boys 9-10: 4. Kael Hutchison (P) 20.42, 5. Gavin Priest (H) 21.30, 6. Jefferson Glover (P) 21.63, 7. Thomas Craig (P) 22.44, 9. Colton Rempel (H) 24.40, 18. Landon Dye (H) 35.65.

50-yard butterfly

Girls 11-12: 4. Emily Paulus (H) 39.40, 8. Macy Priest (H) 41.36, 12. Malorie Hein (H) 43.16, 13. Lexi Davis (P) 44.48, 18. Maddy Goossen (P) 1:02.10, 22. Hayli Newman (P) 1:35.59.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert (H) 34.16, 5. Philip Young (P) 42.39, 6. Tristen Dye (H) 43.48, 7. Alex Caldwell (P) 44.39, 10. Lane Rogers (H) 48.57, 12. Corbin Marple (P) 54.59.

Girls 13-14: 9. Kallie Hutchison (P) 39.99, 12. Adriana Newman (P) 42.65, 13. Hadlye Clark (P) 42.87, 16. Millie Sechrist (H) 45.62, 18. Hannah Utecht (H) 48.04, 19. Sarah Paulus (H) 51.95.

Boys 13-14: 9. Dillon Boldt (H) 40.20, 11. Charlie Major (H) 44.55, 13. Deon Weeks (H) 57.97.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost (H) 32.07, 3. Kristen Herzet (M) 34.47, 4. Madison Sheppard (H) 35.05, 7. Katie Evans (H) 36.53, 8. Tori Pickens (P) 36.76, 9. Mallory Harris (P) 37.46, 17. Breanna Lett (P) 47.63.

Boys 15-18: 2. Braden Vogt (H) 28.90, 4. Logan Waner (M) 29.05, 6. Jaden Priest (H) 29.97, 7. Travis King (H) 30.47, 11. Jordan Anderson (P) 36.49, 14. Zach Stephey (P) 39.84, 15. Max Caldwell (P) 42.59.

25-yard backstroke

Girls 8 & under: 1. Talia Jost (H) 22.52, 2. Sophia Dye (H) 24.60, 3. Lauryn Vogt (H) 24.72, 5. Maddie Hutchison (P) 25.23, 8. Shaliah Ensley (M) 27.53, 9. Abree Ensey (M) 28.65, 17. Fancy Reynolds (P) 32.09, 18. Payton Smith (P) 32.20.

Boys 8 & under: 2. Luke Partridge (P) 24.39, 8. Aiden Hurst (P) 28.64, 9. Kaiden Newman (P) 31.13, 12. Jake Sibayan (H) 33.21, 13. Arthur Thornhill (M) 37.39, 17. Hudson Rogers (H) 49.64.

Girls 9-10: 2. Cadence Craig (M) 20.22, 11. Paige Ensey (M) 25.40, 13. Caitlin Thornhill (M) 26.34, 16. Gabi Sibayan (H) 31.12, 17. Quinlyn Funk (H) 33.26, 18. Melonie Galvan (H) 37.37.

Boys 9-10: 5. Landon Dye (H) 24.14, 8. Colton Rempel (H) 25.67, 10. Thomas Craig (P) 29.18, 13. Logan Rogers (H) 30.64.

50-yard backstroke

Girls 11-12: 2. Amy Gayle (M) 37.92, 5. Emersyn Funk (H) 40.71, 6. Emily Paulus (H) 41.71, 7. Emily Hake (M) 41.91, 10. Kalea Craig (M) 44.58, 15. Mya Winter (P) 46.98, 16. Ainsley Duell (H) 47.76, 24. Hayli Newman (P) 1:07.67.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert (H) 39.38, 3. Duncan Duell (H) 41.95, 4. Tristan Rathbone (H) 43.07, 6. Alex Caldwell (P) 45.68, 10. Josh Bergman (P) 53.75, 12. Corbin Marple (P) 59.97.

Girls 13-14: 6. Cameron White (M) 39.20, 7. Sydney Hodges (P) 39.64, 11. Millie Sechrist (H) 43.42, 14. Adriana Newman (P) 44.14, 18. Sarah Paulus (H) 49.24, 19. Kaete Johnson (P) 50.16, 20. Tanner Plett (H) 56.43.

Boys 13-14: 6. Charlie Major (H) 43.28, 9. Dillon Boldt (H) 48.28, 12. Julian Craig (P) 53.67, 13. Sam Herrel (H) 59.42.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost (H) 32.66, 3. Kristen Herzet (M) 34.88, 5. Tori Pickens (P) 37.36, 6. Krisde Robinson (M) 39.29, 8. Jenna Hinerman (H) 40.02, 10. Madison Sheppard (H) 40.42, 14. Courtney Herzet (M) 42.27, 16. Breanna Lett (P) 44.32, 17. Anna Lubbers (P) 44.78.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman (H) 31.12, 2. Logan Waner (M) 31.27, 3. Braden Vogt (H) 32.22, 4. Brodie Rathbone (H) 33.65, 11. Zach Stephey (P) 39.74, 14. Jordan Anderson (P) 45.03, 16. Max Caldwell (P) 45.46.

25-yard freestyle

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 17.66, 2. Sophia Utecht (H) 18.51, 6. Talia Jost (H) 21.12, 7. Shaliah Ensley (M) 23.45, 9. Addison Gann (P) 23.61, 13. Maddie Hutchison (P) 24.47, 18. Abree Ensey (M) 25.80, 19. Adyson Winter (P) 26.31.

Boys 8 & under: 6. Luke Partridge (P) 21.99, 8. Kaiden Newman (P) 23.38, 9. Arthur Thornhill (M) 24.19, 11. Aiden Hurst (P) 25.09, 13. Hudson Rogers (H) 30.43.

Girls 9-10: 2. Cadence Craig (M) 17.04, 7. Caitlin Thornhill (M) 18.93, 11. Sophia Dye (H) 21.14, 19. Melonie Galvan (H) 26.44, 20. Quinlyn Funk (H) 27.49.

Boys 9-10: 1. Lincoln Wichert (H) 16.46, 4. Jefferson Glover (P) 17.63, 8. Kael Hutchison (P) 18.32, 9. Landon Dye (H) 18.59, 10. Colton Rempel (H) 18.82, 16. Thomas Craig (P) 21.99.

50-yard freestyle

Girls 11-12: 5. Emersyn Funk (H) 32.84, 7. Amy Gayle (M) 34.09, 9. Emily Paulus (H) 34.92, 12. Kalea Craig (M) 36.57, 17. Lexi Davis (P) 37.44, 18. Emily Hake (M) 37.50, 21. Mya Winter (P) 39.30, 22. Malorie Hein (H) 39.63, 23. Maddy Goossen (P) 47.16.

Boys 11-12: 2. Tristan Rathbone (H) 30.26, 3. Frank Wichert (H) 31.30, 5. Josh Bergman (P) 33.68, 6. Alex Caldwell (P) 34.12, 8. Tristen Dye (H) 36.37, 16. Alex Young (P) 50.53.

Girls 13-14: 1. Kallie Hutchison (P) 30.82, 6. Hadlye Clark (P) 32.24, 7. Cameron White (M) 32.27, 18. Millie Sechrist (H) 37.40, 19. Hannah Utecht (H) 39.86, 20. Sarah Paulus (H) 41.40, 21. Kaete Johnson (P) 41.57.

Boys 13-14: 12. Dillon Boldt (H) 36.09, 13. Bryant Dalke (H) 39.83, 14. Julian Craig (P) 41.81, 15. Lane Rogers (H) 46.75.

Girls 15-18: 5. Sonja Jost (H) 30.49, 6. Kristen Herzet (M) 30.82, 7. Tori Pickens (P) 30.99, 8. Madison Sheppard (H) 31.03, 9. Krisde Robinson (M) 31.13, 10. Jenna Hinerman (H) 31.60, 12. Courtney Herzet (M) 32.07, 15. Raegan Schreiber (P) 32.99, 16. Mallory Harris (P) 34.06.

Boys 15-18: 1. Travis King (H) 25.85, 2. Brodie Rathbone (H) 26.00, 3. Logan Waner (M) 26.05, 5. Shepard Stang (H) 26.79, 13. Zach Stephey (P) 29.64, 14. Jordan Anderson (P) 32.33, 18. Max Caldwell (P) 37.42.

25-yard breaststroke

Girls 8 & under: 1. Lauryn Vogt (H) 24.00, 2. Sophia Utecht (H) 25.96, 3. Addison Gann (P) 26.77, 4. Quinlyn Funk (H) 29.26, 6. Abree Ensey (M) 30.22, 11. Shaliah Ensley (M) 34.40.

Boys 8 & under: 2. Arthur Thornhill (M) 29.31, 4. Aiden Hurst (P) 34.27, 10. Dominic Bergman (P) 42.24.

Girls 9-10: 1. Paige Ensey (M) 23.59, 2. Cadence Craig (M) 23.78, 3. Trudy Hein (H) 24.15, 10. Talia Jost (H) 28.36, 16. Erin Regnier (M) 31.72.

Boys 9-10: 1. Gavin Priest (H) 23.08, 4. Lincoln Wichert (H) 26.12, 6. Adrian Unruh (H) 26.82, 7. Kael Hutchison (P) 27.38.

50-yard breaststroke

Girls 11-12: 2. Macy Priest (H) 42.71, 3. Amy Gayle (M) 42.95, 4. Ainsley Duell (H) 46.43, 5. Emersyn Funk (H) 47.06, 10. Kalea Craig (M) 50.48, 14. Mya Winter (P) 51.65, 18. Emily Hake (M) 56.59, 20. Maddy Goossen (P) 1:07.20.

Boys 11-12: 1. Duncan Duell (H) 39.96, 2. Philip Young (P) 40.52, 6. Josh Bergman (P) 50.01, 8. Bryant Dalke (H) 50.61, 9. Deon Weeks (H) 51.35, 12. Alex Young (P) 55.29.

Girls 13-14: 5. Sydney Hodges (P) 44.15, 9. Adriana Newman (P) 45.80, 13. Kallie Hutchison (P) 47.66, 14. Sarah Paulus (H) 48.16, 16. Cameron White (M) 48.34, 17. Malorie Hein (H) 49.12, 21. Jerusalem Driggers (H) 55.64.

Boys 13-14: 7. Julian Craig (P) 47.64, 8. Charlie Major (H) 48.98, 11. Lane Rogers (H) 55.06, 12. Sam Herrel (H) 1:02.80.

Girls 15-18: 5. Katy Benson (P) 41.49, 6. Anna Lubbers (P) 41.56, 7. Jenna Hinerman (H) 41.94, 8. Kristen Herzet (M) 42.37, 10. Raegan Schreiber (P) 42.96, 11. Madison Sheppard (H) 44.43, 13. Krisde Robinson (M) 44.78, 14. Sonja Jost (H) 45.01, 17. Courtney Herzet (M) 47.16.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt (H) 32.16, 2. Jonathan Hinerman (H) 33.32, 5. Brodie Rathbone (H) 35.44, 10. Jordan Anderson (P) 38.08, 11. Logan Waner (M) 38.55, 14. Zach Stephey (P) 41.74.

100-yard free relay

Girls 8 & under: 1. Sophia Utecht, Sophia Dye, Talia Jost, Lauryn Vogt (H) 1:20.81, 7. Nora Hein, Riley Richert, Ruthie Paulus, Quinlyn Funk (H) 2:13.24.

Boys 8 & under: 3. Kaiden Newman, Aiden Hurst, Luke Partridge (P) 1:32.91.

Girls 9-10: 5. Erin Regnier, Paige Ensey, Cadence Craig, Caitlin Thornhill (M) 1:25.05, 8. Trudy Hein, Gabi Sibayan, Melonie Galvan (H) 1:35.81.

Boys 9-10: 2. Lincoln Wichert, Adrian Unruh, Landon Dye, Gavin Priest (H) 1:12.95, 3. Jefferson Glover, Thomas Craig, Kael Hutchison (P) 1:19.64, 9. Logan Rogers, Seth Driggers, Owen Dalke, Colton Rempel (H) 1:36.66.

200-yard free relay

Girls 11-12: 5. Macy Priest, Malorie Hein, Emily Paulus, Emersyn Funk (H) 2:22.11, 8. Lexi Davis, Maddy Goossen, Mya Winter (P) 2:47.02, 9. Hannah Utecht, Jerusalem Driggers, Ainsley Duell, Katie Rempel (H) 2:52.83.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert, Tristen Dye, Duncan Duell, Tristan Rathbone (H) 2:10.26, 5. Bryant Dalke, Sam Herrel, Lane Rogers (H) 3:06.23.

Girls 13-14: 3. Adriana Newman, Sydney Hodges, Hadlye Clark, Kallie Hutchison (P) 2:16.74, 5. Kalea Craig, Emily Hake, Cameron White, Amy Gayle (M) 2:20.43.

Boys 13-14: 4. Dillon Boldt, Deon Weeks, Charlie Major (H) 2:31.20.

Girls 15-18: 2. Kristen Herzet, Courtney Herzet, Krisde Robinson (M) 2:04.46, 3. Madison Sheppard, Jenna Hinerman, Sonja Jost (H) 2:04.70, 5. Raegan Schreiber, Anna Lubbers, Mallory Harris, Tori Pickens (P) 2:11.55, 8. Katie Evans, Sarah Paulus, Millie Sechrist (H) 2:26.55.

Boys 15-18: 1. Braden Vogt, Shepard Stang, Jonathan Hinerman, Travis King (H) 1:44.51, 3. Jaden Priest, Tucker Moss, Caleb Rempel, Brodie Rathbone (H) 1:51.12.

100-yard individual medley

Girls 9-10: 5. Sophia Utecht (H) 1:47.76, 6. Trudy Hein (H) 1:48.89.

Boys 9-10: 2. Gavin Priest (H) 1:38.22, 4. Jefferson Glover (P) 1:45.77, 5. Lincoln Wichert (H) 1:48.69, 10. Adrian Unruh (H) 1:57.90, 11. Kael Hutchison (P) 2:00.75.

Girls 11-12: 2. Amy Gayle (M) 1:26.96, 3. Macy Priest (H) 1:27.17, 4. Emersyn Funk (H) 1:27.90, 10. Malorie Hein (H) 1:40.80, 13. Mya Winter (P) 1:42.04.

Boys 11-12: 1. Frank Wichert (H) 1:24.49, 3. Duncan Duell (H) 1:26.84, 4. Tristan Rathbone (H) 1:28.13, 7. Alex Young (P) 2:12.16.

Girls 13-14: 6. Kallie Hutchison (P) 1:26.39, 8. Cameron White (M) 1:30.38, 9. Sydney Hodges (P) 1:31.64, 14. Adriana Newman (P) 1:38.21, 17. Katie Rempel (H) 1:55.18.

Boys 13-14: 8. Charlie Major (H) 1:30.61, 10. Tristen Dye (H) 1:40.78, 11. Julian Craig (P) 1:54.14.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost (H) 1:15.89, 4. Kristen Herzet (M) 1:19.94, 5. Madison Sheppard (H) 1:22.57, 7. Jenna Hinerman (H) 1:23.75, 9. Mallory Harris (P) 1:25.65, 11. Raegan Schreiber (P) 1:31.53.

Boys 15-18: 1. Jonathan Hinerman (H) 1:07.33, 2. Braden Vogt (H) 1:09.04, 3. Travis King (H) 1:11.28, 4. Logan Waner (M) 1:11.32, 11. Zach Stephey (P) 1:18.65, 15. Jordan Anderson (P) 1:29.85.