KCAC BASKETBALL
MEN – Final KCAC Overall
W L W L
Southwestern (13) 17 5 27 9
Okla. Wesleyan (16) 15 7 26 9
Kansas Wesleyan 14 8 16 13
Saint Mary 14 8 17 13
York 13 9 16 14
Friends 13 9 16 15
Tabor 13 9 14 15
Ottawa 11 11 12 16
McPherson 8 14 11 19
Bethel 5 17 7 22
Sterling 5 17 7 22
Bethany 4 18 8 22
NAIA tournament
Second round
IU East 82, Okla. Wesleyan 77 (OT)
Cornerstone (Mich) 92, Southwestern 73
First round
Okla. Wesleyan 83, Bethel (Ind.) 75 (OT)
Southwestern 65, Roosevelt (Ill.) 55
WOMEN – Final KCAC Overall
W L W L
Friends (22) 20 2 24 9
Bethany 14 8 18 12
Okla. Wesleyan 14 8 21 11
Saint Mary 14 8 18 12
Sterling 13 9 16 14
Tabor 12 10 18 14
Kansas Wesleyan 12 10 15 16
McPherson 10 12 14 16
Ottawa 8 14 10 18
Bethel 8 14 12 18
Southwestern 6 16 7 23
York 1 21 4 24
NAIA tournament
First round
Northwestern (Iowa) 81, Friends 74
Saint Xavier (Ind.) 67, Tabor 47
KCAC BASEBALL
KCAC Overall
W L W L
Okla. Wesleyan (5) 11 1 19 2
Tabor 7 2 13 19
Friends 8 4 14 18
Sterling 5 4 7 11
Bethany 4 5 10 9
Ottawa 4 5 6 14
Kansas Wesleyan 5 7 14 12
Southwestern 5 7 9 11
Saint Mary 4 7 8 11
McPherson 4 8 17 10
York 2 9 6 13
KCAC SOFTBALL
KCAC Overall
W L W L
Ottawa (13) 0 0 14 6
McPherson 0 0 11 9
Bethel 0 0 9 10
Southwestern 0 0 8 9
Okla. Wesleyan 0 0 3 4
Kansas Wesleyan 0 0 6 10
Friends 0 0 7 12
Bethany 0 0 8 16
Sterling 0 0 5 11
Tabor 0 0 5 12
Saint Mary 0 0 5 13
York 0 0 3 12
HIGH SCHOOL BASKETBALL
CENTRAL KANSAS BOYS
(Final) League Overall
W L W L
+Halstead 10 0 23 2
Hesston 9 1 16 4
Hillsboro 7 3 16 6
*Smoky Valley 6 3 12 8
Haven 5 4 12 7
Kingman 5 6 9 12
Larned 5 7 9 11
Pratt 4 7 8 12
Hoisington 2 7 7 14
Lyons 1 9 2 19
Nickerson 1 9 3 17
+State champion *Qualified for state
CLASS 3A
Halstead 44, Phillipsburg 43 (1st)
Halstead 63, Maur Hill-Mount Academy 51
Halstead 65, Caney Valley 63
CLASS 4A
Andale 73, Smoky Valley 54
CENTRAL KANSAS GIRLS
(Final) League Overall
W L W L
Kingman 11 0 18 4
Hesston 10 2 17 5
*Haven 8 1 20 4
Halstead 7 2 18 3
*Nickerson 6 4 12 11
Pratt 5 4 10 12
Hillsboro 3 6 8 11
Hoisington 3 7 7 14
Lyons 3 8 7 13
Smoky Valley 1 9 2 17
Larned 0 10 3 18
*Qualified for state
CLASS 3A
Garden Plain 43, Haven 38
Haven 60, Scott Community 50
CLASS 4A
Marysville 58, Nickerson 45
HEART OF AMERICA BOYS
(Final) League Overall
W L W L
Sterling 8 1 17 3
Bennington 7 2 17 5
Hutch Trinity 7 2 13 7
Berean Acad. 6 3 17 4
Sedgwick 4 5 12 10
*Inman 4 5 13 10
Moundridge 3 6 13 8
Marion 3 6 8 12
Remington 2 7 6 14
Ell-Saline 1 8 4 17
*Qualified for state
CLASS 2A
Central Plains 58, Inman 42
HEART OF AMERICA GIRLS
(Final) League Overall
W L W L
Sterling 8 1 18 3
Marion 8 1 16 5
Moundridge 6 3 13 8
Berean Acad. 5 4 16 5
Hutch Trinity 5 4 9 11
*Inman 4 5 15 8
Sedgwick 4 5 9 11
Remington 3 6 7 13
Bennington 2 7 12 9
Ell-Saline 0 9 2 19
*Qualified for state
CLASS 2A
Central Plains 55, Inman 30
WHEAT STATE BOYS
(Final) League Overall
W L W L
Centre 8 1 17 5
Solomon 8 1 14 6
*Elyria Christian 7 2 22 3
Little River 7 2 15 5
*Rural Vista 5 4 13 10
Herington 3 5 6 14
Wakefield 3 6 6 15
Goessel 2 7 3 17
Canton-Galva 1 8 3 17
Peabody-Burns 0 9 0 19
*Qualified for state
CLASS 1A-Div. I
South Gray 77, Rural Vista 42
CLASS 1A-Div. II
Northern Valley 63, Elyria Christian 52 (1st)
Elyria Christian 61, Wallace County 41
Elyria Christian 53, Axtell 42
WHEAT STATE GIRLS
(Final) League Overall
W L W L
Goessel 9 0 16 5
Little River 8 1 14 8
*Rural Vista 7 2 18 5
Elyria Christian 6 3 12 10
Canton-Galva 4 4 9 11
Centre 4 5 9 9
Wakefield 3 6 4 17
Herington 2 6 5 15
Solomon 2 7 6 15
Peabody-Burns 0 9 0 19
*Qualified for state
CLASS 1A-Div. I
Thunder Ridge 48, Rural Vista 44
BOWLING
MONDAY NIGHT BOWLING (March 5)
Team results
Ampride, 4-0
High game: Ken Johnson 169
High series: Ken Johnson 465
Vacant, 0-4
High game 0
High series 0
ASAP, 0-4
High game: Bob Woelk 192
High series: Bob Woelk 526
Hillsboro State Bank, 4-0
High game: Jessie Frantz 219
High series: Peter Richert 488
Bernhardt Trucking, 0-4
High game: Sherri Sells 179
High series: Teresa Bernhardt 443
CSI, 3.5-0.5
High game: Daniel Moss 211
High series: Roger Fleming 545
Grace Label, 1-3
High game: Peni Ens 164
High series: Peni Ens 454
Central National Bank, 3-1
High game: Elizabeth Hill 160
High series: Joyce Medley 430
Team standings W L
Grace Label 63.5 36.5
CSI 58 42
Ampride 53 43
Central National Bank 56 44
Hillsboro State Bank 43.5 46.5
Bernhardt Trucking 51.5 48.5
ASAP 50.5 49.5
Vacant 11 89
Top scores – women
Individ. hi game (scratch), Jessie Frantz 219
Individ. hi series (scratch), C. Fleming 467
Top scores – men
Individ. hi game (scratch), Daniel Moss 211
Individ. hi series (scratch), R. Fleming 545
MARION MONDAY NIGHT LEAGUE (Feb. 26)
Team standings W L
Willy J’s 9th Lane 58 38
Tampa State Bank 55 41
Dutton Tree Service 54 42
Marion Mfg. 43 53
Central National Bank 40 56
D&J Liquor 38 58
Team results
Willy J’s 9th Lane 3, Tampa State Bank 1
Dutton Tree Service 2, Marion Mfg. 2
Central Nat’l Bank 3, D&J Liquor 1
Top scores
Team 10 scratch, Willy J’s 9th Lane 872
Team 10 handicap, Willy J’s 9th Lane 1044
Team 30 scratch, Willy J’s 9th Lane 2450
Team 30 handicap, Willy J’s 9th Lane 2966
Men’s 10 scratch, Dan Sherbert 192
Men’s 10 handicap, Sheldon Boone 229
Men’s 30 scratch, Jason Funk 532
Men’s 30 handicap, Sheldon Boone 636
Women’s 10 scratch, Jo Ottensmeier 176
Women’s 30 handicap, H. Schlehuber 240
Women’s 30 scratch, Jo Ottensmeier 500
Women’s 30 handicap, Jo Ottensmeier 677
MARION GUTTER-DUSTERS (March 7)
Team standings W L
Pita 1 61.5 34.5
Marion National Bank 58 38
Robinson Trucking 56 40
Gutter Gang 54.5 41.5
SherBowl Lanes 54 42
Carlson’s Grocery 48 48
Central National Bank 46 50
Team results
Pita 1 4, Robinson Trucking 0
Gutter Gang 0, Marion Nat’l Bank 4
SherBowl Lanes 4, Central Nat’l Bank 0
Carlson’s Grocery 4, Bye 0
Top scores
Team 10 scratch, Marion Nat’l Bank 656
Team 10 handicap, Marion Nat’l Bank 892
Team 30 scratch, Marion Nat’l Bank 1808
Team 30 handicap, Pita 1 2519
Men’s 10 scratch, John Brewer 217
Men’s 10 handicap, John Brewer 265
Men’s 30 scratch, John Brewer 589
Men’s 30 handicap, John Brewer 733
Women’s 10 scratch, Yvonne Burhoop 190
Women’s 10 handicap, Krista Sheldon 231
Women’s 30 scratch, Yvonne Burhoop 507
Women’s 30 handicap, Yvonne Burhoop 664