4H/FFA Results (August 10, 2017)

The supreme champion breeding heifer (above) at this year’s Marion County Fair.
The supreme champion breeding heifer (above) at this year’s Marion County Fair.
4-H BEEF<p>Showmanship<p>Senior, age 14 and older: Devon Gaines (PA) blue; Morgan Gaines (PA) blue; Payton Harms (HH) blue; Emily Meier (GGG) blue/reserve grand champion beef showman, reserve champion senior showman; Madeline Meier (GGG) blue; Elizabeth Meyer (HH) blue; Corin Parmley (HH) blue/grand champion Beef showman, champion senior showman.<p>Intermediate, age 11-13: Weston Gaines (PA) blue; Avery Monnington (TTT) blue/champion intermediate showman; Charlie Peters (SC) blue/reserve champion intermediate showman.<p>Junior, age 7-10: Tayle Black (PA) blue/reserve champion junior showman; Ashley Peters (SC) blue/champion junior showman; Lane Smith (HH) blue.<p>MARKET BEEF<p>Market steer/crossbred: Ava Case (SC) blue/champion crossbred steer.<p>Market steer/Angus: Carly Deines (TTT) blue/champion Angus steer.<p>Market steer/Charolais Composite: Devon Gaines (PA) blue/champion Charolais steer; Ashley Peters (SC) blue/reserve champion Charolais steer.<p>Market steer/Simmental: Devon Gaines blue/reserve grand champion market beef; champion Simmental steer; Ashley Peters blue/reserve champion Simmental steer.<p>Market steer/Hereford: Morgan Gaines (PA) blue/champion Hereford steer.<p>Market steer/Maine Anjou: Morgan Gaines (PA) blue/reserve champion Maine Anjou steer; Madeline Meier (GGG) blue/champion Maine Anjou steer; Charlie Peters (SC) blue.<p>Market steer/Shorthorn Plus: Weston Gaines (PA) blue/champion Shorthorn Plus steer.<p>Market Steer/Chianina:
 Emily Meier, a member of the Goessel Goal Getters 4-H Club, showed the grand champion market steer
Emily Meier, a member of the Goessel Goal Getters 4-H Club, showed the grand champion market steer
Emily Meier (GGG) blue/grand champion market beef, champion Chianina steer; Charlie Peters (SC) blue/reserve champion Chianina steer.<p>BREEDING BEEF<p>Senior yearling heifer calved between Jan. 1 and April 30 of previous year/Commercial:Tayle Black (PA) blue/reserve champion commercial heifer.<p>Senior yearling heifer calved between Jan. 1 and April 30 of previous year/Hereford: Tayle Black (PA) blue /champion Hereford heifer.<p>Senior yearling heifer calved between May 1 and Aug. 31 of previous year/Commercial: Devon Gaines (PA) blue/champion commercial heifer.<p>Senior heifer calf, calved between Sept. 1 and Dec. 31 of previous year/ Red Angus: Payton Harms (HH) blue/ reserve grand champion breeding female; champion Red Angus heifer.<p>Senior yearling heifer, calved between Sept. 1 and Dec. 31 of two years prior to current year/Red Angus: Payton Harms (HH) blue/reserve champion Red Angus heifer; Lane Smith (HH) blue.<p>Senior yearling heifer calved between Jan. 1 and April 30 of previous year/Chianina: Emily Meier (GGG) blue/supreme champion breeding female; champion Chianina heifer.<p>Senior heifer calf, calved between Sept. 1 and Dec. 31 of previous year/ Angus: Elizabeth Meyer (HH) blue/champion Angus heifer.<p>Senior heifer calf, calved between Sept. 1 and Dec. 31 of previous year/ Gelbvieh Balancer: Elizabeth Meyer (HH) blue/champion Gelbvieh Balancer heifer.<p>Senior yearling heifer, calved between Jan. 1 and April 30 of previous year/Foundation Simmental: Avery Monnington (TTT) blue/champion Simmental heifer.<p>Senior yearling heifer, calved between Sept. 1 and Dec. 31 of 2 years prior to current year/Hereford: Avery Monnington (TTT) blue/reserve champion Hereford heifer.<p>Senior yearling heifer, calved between Jan. 1 and April 30 of previous year/Maintainer: Corin Parmley (HH) blue/champion Maine-Anjou heifer.<p><p>
Zach Barney (top photo) of the Tampa Triple T’s showed the grand champion market lamb and Calleigh Soyez (above) of the Happy Hustlers club showed the grand champion breeding ewe.
Zach Barney (top photo) of the Tampa Triple T’s showed the grand champion market lamb and Calleigh Soyez (above) of the Happy Hustlers club showed the grand champion breeding ewe.
Zach Barney (top photo) of the Tampa Triple T’s showed the grand champion market lamb and Calleigh Soyez (above) of the Happy Hustlers club showed the grand champion breeding ewe.
Zach Barney (top photo) of the Tampa Triple T’s showed the grand champion market lamb and Calleigh Soyez (above) of the Happy Hustlers club showed the grand champion breeding ewe.
4-H SHEEP<p>Showmanship<p>Senior, age14 and older: Cailey Barney (TTT) blue; Zach Barney (TTT) blue; Elizabeth Meyer (HH) blue; Katelyn Olson (GGG) blue; Corin Parmley (HH) blue/grand champion sheep showman, champion senior sheep showman; SaRae  Roberts (SC) blue/reserve grand champion sheep showman, reserve champion senior sheep showman.<p>Intermediate, age 11-13: Sophie Coover (PA) blue; Landon Roberts (SC) blue/champion intermediate sheep showman; Lane Svoboda (HH) blue/reserve champion intermediate sheep showman.<p>Junior, age 7-10: Leyton Coover (PA) blue; Colt Smith (HH) blue; Lane Smith (HH) blue; Calleigh Soyez blue/champion junior sheep showman; Hitch Soyez (HH) blue; Wyatt Soyez blue/reserve champion junior sheep showman.
The top two places in sheep showmanship went to reserve champion SaRae Roberts (left) of the South Cottonwood club and champion Corin Parmley of the Happy Hustlers.
The top two places in sheep showmanship went to reserve champion SaRae Roberts (left) of the South Cottonwood club and champion Corin Parmley of the Happy Hustlers.
<p>MARKET<p>Lambs/Crossbred/Class 2: Leyton Coover (PA) blue/reserve grand champion market lamb, reserve champion crossbred market lamb; Cailey Barney (TTT) blue; Zach Barney (TTT) blue/ grand champion market lamb, champion crossbred market lamb; Lane Smith (HH) blue.<p>Lambs/Natural/Class 1: Cailey Barney (TTT) blue/champion natural color market lamb; Corin Parmley (HH) blue/reserve champion natural color market lamb.<p>Lambs/Suffolk/Class 1: Zach Barney (TTT) blue/champion Suffolk market lamb.<p>Lambs/Hampshire/Class 1: Katelyn Olson (GGG) blue.<p>Lambs/Hampshire/Class 2: Katelyn Olson (GGG) red; Corin Parmley (HH) blue; Hitch Soyez (HH) blue.<p>Lambs/Hampshire/Class 3: Sophie Coover (PA) blue; Colt Smith (HH) blue; Wyatt Soyez (HH) blue.<p>Lambs/Hampshire/Class 4: Zach Barney (TTT) blue; Elizabeth Meyer (HH) red; Andrew Reynolds (PA) blue; Sarae  Roberts (SC) blue/champion Hampshire market lamb.<p>Lambs/Crossbred/Class 1: Corin Parmley (HH) red; Colt Smith (HH) red; Calleigh Soyez (HH) blue/champion speckle-face market lamb: Hitch Soyez (HH) blue; Lane Svoboda (HH) blue.<p>Lambs/Crossbred/Class 3: Landon Roberts (SC) blue; Wyatt Soyez (HH) blue; Lane Svoboda (HH) blue.<p>Lambs/Shropshire/Class 1: Sarae  Roberts blue/champion Shropshire market lamb; Calleigh Soyez (HH) blue/champion Shropshire market lamb<p>Lambs/Speckle Face/Class 1: Lane Svoboda (HH) blue/reserve champion speckle-face market lamb.<p>BREEDING EWES<p>Yearling ewes, Class 1: Cailey Barney (TTT) blue; Landon Roberts (SC) blue/reserve grand champion breeding ewe.<p>Ewe lambs, Suffolk/Class 1: Eliza­beth Meyer (HH) 2 blue.<p>Ewe lambs, Crossbred/Class 1: Calleigh Soyez (HH) blue; Hitch Soyez (HH) blue.<p>Ewe lambs, Crossbred/Class 2: Eliza­beth Meyer (HH) blue; Corin Parm­ley (HH) blue; Calleigh Soyez (HH) blue/grand champion breeding ewe; Wyatt Soyez (HH) blue.<p>Ewe lambs, Crossbred/Class 3: Lane Svoboda (HH) blue.<p>
MARKET GOATS: Charlie Peters (top photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion market goat at this year’s fair. Ryleigh Jones (lower photo) showed the grand champion breeding goat.
MARKET GOATS: Charlie Peters (top photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion market goat at this year’s fair. Ryleigh Jones (lower photo) showed the grand champion breeding goat.
MARKET GOATS: Charlie Peters (top photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion market goat at this year’s fair. Ryleigh Jones (lower photo) showed the grand champion breeding goat.
MARKET GOATS: Charlie Peters (top photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion market goat at this year’s fair. Ryleigh Jones (lower photo) showed the grand champion breeding goat.
<p>4-H MEAT-TYPE GOATS<p>Showmanship<p>Senior, age 14 and older: Morgan Gaines (PA) blue/grand champion goat showman; champion senior goat showman; Corin Parmley (HH) blue/reserve grand champion goat showman, reserve champion senior goat showman.<p>Intermediate, age 11-13: Weston Gaines (PA) blue/reserve champion intermediate goat showman; Colton Gossen (PA) blue; Charlie Peters (SC) blue/reserve champion intermediate goat showman.<p>Junior, age 7-10: Cade Gossen (PA) blue/reserve champion junior goat showman; Ryleigh Jones (LWA) blue; Kelbie Kidd (LWA) blue; Levi Olson (GGG) blue; Ashley Peters blue/champion junior goat showman<p>MARKET GOATS<p>Wether or Doe/Class 1: Levi Olson (GGG) red.<p> Wether or Doe/Class 2: Morgan Gaines (PA) blue; Levi Olson (GGG) red.<p>Wether or Doe/Class 3: Morgan Gaines (PA) blue; Weston Gaines (PA) blue.<p>Wether or Doe/Class 4: Colton Gossen (PA) blue; Ryleigh Jones (LWA) blue; Kelbie Kidd (LWA) blue; Corin Parmley (HH) blue; Ashley Peters (SC) blue/reserve grand champion market goat.<p>Wether or Doe/Class 5: Weston Gaines (PA) blue; Cade Gossen (PA) blue; Ryleigh Jones (LWA) blue; Kelbie Kidd (LWA) blue; Corin Parmley (HH) blue; Charlie Peters (SC) blue/grand champion market goat.
Corin Parmley (left) of the Happy Hustlers was named reserved champion for showmanship while Morgan Gaines of the Peabody Achievers was named grand champion.
Corin Parmley (left) of the Happy Hustlers was named reserved champion for showmanship while Morgan Gaines of the Peabody Achievers was named grand champion.
<p>BREEDING GOATS<p>Commercial doe kid/Class 1: Ryleigh Jones (LWA) blue/grand champion breeding doe; Kelbie Kidd (LWA) blue/reserve grand champion breeding doe; Levi Olson (GGG) blue.<p><p>4-H SWINE<p>Showmanship<p>Senior, age 14 and older: Corin Parmley (HH) blue/grand champion swine showman, champion senior swine showman; Jensen Riffel (TTT) blue/reserve champion senior swine showman.<p>Intermediate, age 11-13: Landon Roberts (SC) blue/champion intermediate swine showman.<p>Junior, age 7-10: Ava Case (SC) blue; Tayle Black (PA) blue/reserve champion junior swine showman Ev Cannon (GGG) blue; Jay Depler (HH) Blue; Colt Smith (HH) blue; Lane Smith (HH) blue/reserve grand champion swine showman, champion junior swine showman.<p>
Tayle Black (top photo) of the Peabody Achievers was awarded the ribbon for grand champion market hog. Landon Roberts (lower photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion breeding gilt. Right photo: Corin Parmley (left) and Lane Smith were named champion showman and reserve champion showman, respectively.
Tayle Black (top photo) of the Peabody Achievers was awarded the ribbon for grand champion market hog. Landon Roberts (lower photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion breeding gilt. Right photo: Corin Parmley (left) and Lane Smith were named champion showman and reserve champion showman, respectively.
>SWINE: Tayle Black (top photo) of the Peabody Achievers was awarded the ribbon for grand champion market hog. Landon Roberts (lower photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion breeding gilt. Right photo: Corin Parmley (left) and Lane Smith were named champion showman and reserve champion showman, respectively.
>SWINE: Tayle Black (top photo) of the Peabody Achievers was awarded the ribbon for grand champion market hog. Landon Roberts (lower photo) of the South Cottonwood club showed the grand champion breeding gilt. Right photo: Corin Parmley (left) and Lane Smith were named champion showman and reserve champion showman, respectively.
MARKET SWINE<p>Duroc/Class 1: Ava Case (SC) blue/champion Duroc market hog.<p>Yorkshire/Class 1: Ava Case (SC) blue/champion Yorkshire market hog; Jay Depler (HH) blue; Colt Smith (HH) blue/reserve champion Yorkshire market hog.<p>Crossbred/Class 1: Corin Parmley (HH) blue; Jensen Riffel (TTT) blue.<p>Crossbred/Class 2: Tayle Black (PA) blue; Corin Parmley (HH) blue.<p>Crossbred/Class 3: Landon Roberts (SC) blue/reserve grand champion market hog, reserve champion Crossbred market hog; Lane Smith (HH) blue.<p>Crossbred/Class 4: Tayle Black (PA) blue/grand champion market hog, champion Crossbred market hog; Ev Cannon (GGG) blue; Landon Roberts (SC) blue.<p>Crossbred/Class 5: Ava Case (SC) blue; Jensen Riffel (TTT) blue.<p>Prospect market hog/Class 1: Tayle Black (PA) blue; Jay Depler (HH) blue; Corin Parmley (HH) blue; Jensen Riffel (TTT) blue; Colt Smith (HH) blue; Lane Smith (HH) blue.<p>Spotted Poland China/Class 1: Landon Roberts (SC) blue/champion spotted market hog.<p>BREEDING SWINE<p>Gilts/crossbred/Class 1: Ava Case (SC) blue/reserve champion crossbred breeding gilt; Lane Smith (HH) blue.<p>Gilts/Crossbred/Class 2: Landon Roberts (SC) blue/grand champion breeding gilt; champion crossbred breeding gilt; Lane Smith (HH) blue.<p>Gilts/Crossbred/Class 3: Corin Parmley (HH) blue.<p>Gilts/Yorkshire/Class 1: Tayle Black (PA) blue/champion yorkshire breeding gilt.<p>Gilts/Berkshire/Class 1: Ava Case (SC) blue.<p>Gilts/Berkshire/Class 2: Jensen Riffel (TTT) blue/reserve grand champion breeding gilt; champion berkshire gilt; Colt Smith (HH) blue/reserve champion Berkshire gilt.<p><p>4-H/FFA DAIRY GOATS<p>SHOWMANSHIP<p>Age 11-13: Benjamen Olson (GGG) blue/grand champion dairy goat showman, champion intermediate dairy goat showman; Samantha Schwindt (GGG) blue/reserve grand champion dairy goat showman, reserve champion intermediate dairy goat showman; Alex Young (PA) blue; Philip Young (PA) blue.<p>CLASSES<p>Alpine, junior doe (birth date from April 1, 2017: Benjamen Olson (GGG) 2 blue<p>Alpine, senior doe, 3 years of age in milk or previously freshened: Benjamen Olson (GGG) 2 blue/reserve champion Alpine<p>Alpine, senior doe, 5 years and older in milk or previously freshened: Benja­men Olson (GGG) blue/supreme champion dairy goat; champion alpine.<p>Alpine junior doe, birth date from Sept. 16, 2015, to Sept. 15, 2016 (dry yearling): Benjamen Olson (GGG) 2 blue.<p>Nubian junior doe, birth date from Sept. 16, 2015, to Sept. 15, 2016 (dry yearling): Samantha Schwindt (GGG) blue<p>Nubian senior doe, 3 years of age in milk or previously freshened: Samantha Schwindt (GGG) blue/champion Nubian.<p>Nubian junior doe, birth date from April 1, 2017, to show date: Samantha Schwindt (GGG) blue.<p>Nubian junior doe, birth date from March 1-31, 2017: Alex Young (PA) blue/reserve champion Nubian; Philip Young (PA) Blue.<p>Recorded grades, junior doe, birth date from March 1-31, 2017: Alex Young (PA) blue; Philip Young (PA) blue.<p>Recorded grades, junior doe, birth date from Sept. 16, 2015 to Sept. 15, 2016 (dry yearling): Alex Young (PA) blue; Philip Young (PA) blue.<p>Recorded grades, senior doe, 3 years of age in milk or previously freshened: Alex Young (PA) blue/reserve champion recorded grade.<p>Recorded grades, senior doe, 5 years and older in milk or previously freshened: Philip Young (PA) blue/ reserve grand champion dairy goat; champion recorded grade<p>DAIRY WETHER<p>Market dairy wether less than 1 year old: Benjamen Olson (GGG) blue; Alex Young (PA) blue/grand champion dairy wether; Philip Young (PA) blue/reserve grand champion dairy wether.<p><p>4-H HORSE<p>Showmanship<p>Senior: Kalea Craig, blue, champion senior horse showman.<p>Junior: Cadence Craig (PA) blue; Paige Ensey (HH) red; Ashley Peters (SC) blue/reserve grand champion horse showman, reserve champion junior horse showman; Lane Svoboda (HH) purple/grand champion horse showman, champion junior horse showman.<p>Novice: Ava Case (SC) blue/champion novice horse showman; Ev Cannon (GGG) red; Abree Ensey (HH) blue.<p>HALTER<p>Filly or mare, 5 years or older: Ava Case (SC) red; Cadence Craig (PA) blue; Kalea Craig (PA) blue; Abree Ensey (HH) purple/reserve grand champion halter horse; champion stock type; Paige Ensey (HH) purple/reserve champion stock type.<p>Gelding 4 years or younger: Ev Cannon (GGG) blue.<p>Filly or mare 4 years or younger: Ev Cannon (GGG) blue.<p>Gelding 5 years or older: Ev Cannon (GGG) blue; Ashley Peters (SC) blue/reserve champion stock type; Lane Svoboda (HH) purple/grand champion halter horse, champion stock type.<p>HORSEMANSHIP<p>Western horsemanship, 7-10 years old: Cadence Craig (PA) red; Abree Ensey (HH) red; Paige Ensey (HH) blue.<p>Western pleasure, 7-10 years old: Cadence Craig (PA) blue; Abree Ensey (HH) red; Paige Ensey (HH) blue.<p>Trail, 7-10 years old: Cadence Craig (PA) red; Paige Ensey (HH) blue; Ashley Peters (SC) blue.<p>Western pleasure, 11-13 years old: Kalea Craig purple; Lane Svoboda (HH) purple.<p>Western Horsemanship, 11-13 years old: Kalea Craig Blue; Lane Svoboda (HH) blue.<p>Walk trot horsemanship: Abree Ensey (HH) blue; Paige Ensey (HH) purple; Lane Svoboda (HH) purple.<p>Trail, 11-13 years old: Lane Svoboda (HH) blue.<p>Costume class: Lane Svoboda (HH) purple.<p>SPEED EVENTS<p> Barrel racing, age 11-13: Kalea Craig blue, Lane Svoboda (HH) purple.<p> Barrel racing, age 7-10: Ava Case (SC) blue; Cadence Craig (PA) blue; Abree Ensey (HH) red; Paige Ensey (HH) blue; Ashley Peters (SC) purple.<p>Pole bending, age 11-13: Kalea Craig (PA) blue; Lane Svoboda (HH) purple.<p>Pole bending, age 7-10: Ava Case (SC) blue; Cadence Craig (PA) blue; Abree Ensey (HH) red; Paige Ensey (HH) blue; Ashley Peters (SC) purple.<p><p>4-H ROUND ROBIN SHOWMANSHIP<p> SaRae  Roberts, champion; Zach Barney, reserve champion showman.<p><p>4-H/FFA POULTRY, PIGEONS, RABBITS<p>POULTRY<p>Standard breeds<p>Large fowl, one young bird of either sex: Cailey Barney (TTT) red; Cierra Nolte (GGG) red; Alex Young (PA) red.<p>Production pullets, pen of 3: Cailey Barney (TTT) red.<p>Large fowl, one old bird of either sex: Cailey Barney (TTT) red; Benjamen Olson (GGG) 2 red.<p>Dual purpose pullets, pen of 3: Cailey Barney (TTT) blue; Alex Young (PA) blue.<p>Bantams, one young bird of either sex: Cierra Nolte (GGG) purple/grand champion poultry.<p>Ducks (all breeds), one bird of either sex: Cierra Nolte (GGG) blue/reserve grand champion poultry; Renee Nolte (GGG) red.<p>Rabbits<p>Showmanship<p>Age 11-12: Charlotte James (HH) blue/reserve champion; Tina Yoakum (GGG) purple/grand champion showman.<p>Age 9-10: Luke Stucky (GGG) purple/reserve grand champion showman.<p>Age 7-8: Cali Stucky (GGG) blue/ cham­pion Beginner Showman.<p>Classes<p>Senior doe: Paige Ensey (HH) purple; Charlotte James (HH) blue; Tina Yoakum (GGG) blue/champion senior doe.<p>Normal colored fur: Paige Ensey (HH) purple; Cali Stucky (GGG) purple; Luke Stucky (GGG) red; Tina Yoakum (GGG) blue.<p>Junior doe: Charlotte James (HH) 2 blue.<p>Senior buck: Charlotte James (HH) blue; Cali Stucky (GGG) purple/grand champion overall; Luke Stucky (GGG) blue.<p>Junior buck: Charlotte James (HH) blue.<p><p>4-H CROPS, GARDEN & HORTICULTURE<p>GARDEN<p>Medium vegetable specimen plate: Aubrey Craig (PA) purple; Cadence Craig (PA) purple; Kalea Craig (PA) purple; Ellie Just (SC) purple; Klay Willis (GGG) blue, purple; Alex Young (PA) blue; Bryant Young (PA) blue.<p>Small vegetable specimen plate: Aubrey Craig (PA) purple; Cadence Craig (PA) blue; Kalea Craig (PA) blue.<p>Fresh culinary herbs: Aubrey Craig (PA) blue; Cadence Craig (PA) purple; Kalea Craig (PA) blue; Ellie Just (SC) blue.<p>Large vegetable specimen plate: Aubrey Craig purple/champion garden exhibit; Cadence Craig (PA) blue; Kalea Craig (PA) blue; Klay Willis (GGG) blue; Bryant Young (PA) purple/reserve champion garden exhibit.<p>Perennial garden flower: Aubrey Craig 2 purple; Cadence Craig 2 purple; Kalea Craig (PA) blue, purple; Ellie Just (SC) red, purple, blue.<p>Fresh flower arrangement: Aubrey Craig (PA) purple; Cadence Craig (PA) blue; Kalea Craig (PA) purple/champion floriculture exhibit; Ellie Just (SC) purple/reserve champion floriculture exhibit.<p>Annual garden flower: Cadence Craig 2 blue, purple; Kalea Craig (PA) red, 2 blue; Ellie Just (SC) 3 blue; Klay Willis 2 red, blue.<p>House plants: Ellie Just (SC) purple; Klay Willis (GGG) blue.<p>Garden display: Ellie Just (SC) blue; Alex Young (PA) blue; Bryant Young (PA) blue; Philip Young (PA) blue.<p>Cactus garden: Klay Willis (GGG) blue.<p><p>4-H WOOD SCIENCE<p>Other woodwork: Rylie May (GGG) purple; Tanner Stuchlik (TTT) purple/ reserve champion exhibit.<p><p>4-H ENERGY <p>MANAGEMENT<p>DC electric projects: Luke Stucky (GGG) blue.<p><p>4-H ENTOMOLOGY<p>Beginning I, collection: Karsen Kroupa (TTT) purple/champion.<p>Beginning II, notebook: Karsen Kroupa (TTT) purple/reserve champion.<p><p>4-H GEOLOGY<p>& LAPIDARY<p>Geology, 60 rocks: Grant Bryant (GGG) purple/champion exhibit.<p>Display of specimens found this year: Natalie Church (GGG) purple/reserve championship exhibit<p><p>4-H PHOTOGRAPHY<p>Color photos<p>Photo by 4-Her with 4-7 years in the project: Addie Berens (TTT) 3 purple, 2 blue, reserve champion photography, champion photography 4-7 years experience; Emily Casey blue, 3 red; Dustyn Gagnon (GGG) 2 red, purple; Malorie Hein (SC) 4 blue, red; Trudy Hein (SC) 2 blue, 3 purple; Ellie Just (SC) 2 blue, 2 red; Rylie May (GGG) 2 red, 2 purple; Emily Meier (GGG) red, 2 blue; Hayleigh Mendoza (LWA) 4 red, blue; Cassandra Meyer red, purple; Cierra Nolte (GGG) purple, 2 blue, red; Benjamen Olson (GGG) 2 purple, 2 red, blue, reserve champion photography 4-7 years experience; SaRae  Roberts 2 red, blue, purple.<p>Color photo taken by 4-Her with 3 years or less in project: Samantha Engler (LWA) 2 blue; Trey Gaddis (GGG) 2 red, blue; Chevy Gagnon (GGG) blue, red, purple; Delaney Gibson (GGG) 2 red, blue; Grace Hein (SC) 2 purple, blue, 2 red, grand champion photography, champion photography 3 years experience or less; Nora Hein (SC) 3 red, 2 blue; Blake Kaiser (LWA) 2 red; Taryn Kraus (HH) 2 red, blue, purple; Karsen Kroupa (TTT) red, 3 blue, purple; Madeline Meier (GGG) red, 2 purple, blue, reserve champion photography 3 years experience or less; Renee Nolte (GGG) 2 purple, blue, red; Levi Olson (GGG) 4 red, blue; Ashley Peters (SC) purple, 2 blue, red; Kyle Peterson (TTT) 3 red, blue; Anthony Rziha (TTT) red, 2 blue; Cecilia Rziha (TTT) 5 red; Daniel Rziha (TTT) 2 red, 2 blue.<p>Black and white photo<p>(All levels of experience)<p>Emily Casey red; Trey Gaddis (GGG) red, blue; Chevy Gagnon (GGG) blue, red; Dustyn Gagnon (GGG) red, blue; Ellie Just (SC) purple/champion photography black and white; Rylie May (GGG) blue; Emily Meier (GGG) blue, purple, reserve champion black and white; Madeline Meier (GGG) blue; Cassandra Meyer purple; Cierra Nolte (GGG) blue; Renee Nolte (GGG) blue; Ashley Peters (SC) blue; SaRae  Roberts blue<p><p>4-H NOTEBOOKS <p>& POSTERS <p>4-H club secretary book: Olivia Carlson (LWA) purple/reserve champion notebook.<p>4-H club reporter book: Samantha Engler (LWA) blue.<p>4-H club historian book: Malorie Hein (SC) purple.<p>Educational poster: Charlotte James (HH) blue; Landon Roberts (SC) purple.<p>Poster from talk/demo: Dylan Kraus (HH) purple.<p>4-H project notebook: Hayleigh Mendoza (LWA) red.<p><p>4-H DISPLAYS, BOOTHS & BANNERS<p>Banner by local club: Tampa Triple T 4-H Club red.<p>Individual or project group booth: Ellie Just (SC) purple/reserve champion booth; Rylie May (GGG) purple/champion booth.<p><p>4-H WILDLIFE<p>Promotional poster: Karsen Kroupa (TTT) purple/champion wildlife exhibit<p>
>4-H ROCKETRY: Contestants collect their packets of information regarding their projects. In the 4-H Division, Alyssa Boden of the Goessel Goal Getters was the champion of the Age 9-13 class and Micah Carlson of the Lincolnville Wide Awake club was the Age 7-8 champion.
>4-H ROCKETRY: Contestants collect their packets of information regarding their projects. In the 4-H Division, Alyssa Boden of the Goessel Goal Getters was the champion of the Age 9-13 class and Micah Carlson of the Lincolnville Wide Awake club was the Age 7-8 champion.
<p>4-H SPACETECH <p>Computers<p>Computer program: Derek Suder­man (SC) purple/champion junior computers.<p>Robotics<p>Professional (made from a purchased kit): Alyssa Boden (GGG) purple/champion intermediate.<p>Novice<p>Programmable robot made from a purchased kit: Eli Boden (GGG) purple/champion junior robotics;<p>Robot made from a purchased kit: Isabel Rziha (TTT) purple/reserve champion junior robotics.<p>Rocketry, made from kit<p>Age 9-13: Jenna Bittle (LWA) blue; Alyssa Boden (GGG) purple/champion; Olivia Carlson (LWA) purple; Cade Gossen (PA) red; Colton Gossen (PA) red; Blake Kaiser (LWA) red; Levi Olson (GGG) red; Tanner Stuchlik (TTT) blue; Luke Stucky (GGG) purple/reserve champion.<p>Age 7-8: Anthony Boden (GGG) blue; Micah Carlson (LWA) purple/champion.<p><p>EXPLORING 4-H <p>& CLOVERBUDS<p>Exploring 4-H exhibit: Ev Cannon (GGG) 3 blue, red; Natalie Church (GGG) red, 3 blue; Delaney Gibson (GGG) 2 blue, purple; Cale Gossen (PA) purple; Dylan Kraus (HH) 2 blue, 2 purple; Ryder Kraus (HH) 2 green; Taryn Kraus (HH) blue; Kacy Love (LWA) 2 purple/champion Exploring 4-H exhibit; Kathrine Rziha (TTT) 2 purple, blue; Ryker Salsbury (HH) red, 2 purple; Cali Stucky (GGG) blue, red; April Suderman 2 purple, 2 blue; Leah Tedder (LWA) purple/reserve champion Exploring 4-H exhibit.<p>Cloverbuds exhibit: Aaron Carlson (LWA) 3 green; Cashen Gann (SC) green; Elijah Groening (HH) green; Jathen Harrison (GGG) green; Oliver Hein (SC) green; Jacelyn Johnson (PA) 3 green; Kole Kroupa (TTT) green; Ruby Shaver (GGG) green; Abi Suderman (SC) green; Elias Winter (PA) green.<p><p>4-H FOOD & NUTRITION<p>Non-perishable<p>Age 15-18: Addie Berens (TTT) purple, 2 blue; Cassandra Meyer (HH) 2 purple, blue, reserve champion senior foods; Cierra Nolte (GGG) purple, 2 blue, champion senior foods; Bryant Young (PA) blue.<p>Age 12-14: Cailey Barney (TTT) 2 purple, blue, reserve champion; Saman­tha Engler (LWA) blue; Dustyn Gagnon (GGG) blue, purple; Morgan Gaines (PA) purple, blue; Colton Gossen (PA) purple, blue; Malorie Hein (SC) purple, blue; Ellie Just (SC) red, 2 blue, purple, champion foods intermediate; Renee Nolte (GGG) 2 purple; Zachariah Nolte (GGG) white; Katelyn Olson (GGG) blue, Landon Roberts (SC) 2 purple, blue, red; Anthony Rziha (TTT) purple; Philip Young (PA) purple.<p>Age 9-11: Logan Bryant (GGG) red, 3 blue; Cambry Duerksen (GGG) 2 blue, purple; Weston Gaines (PA) blue; Cade Gossen (PA) blue; Nora Hein (SC) 2 blue; Trudy Hein (SC) purple/reserve champion junior foods; Taryn Kraus (HH) purple; Alexis Lewis (SC) red; Daniel Rziha (TTT) red, blue, purple, champion junior foods; Isabel Rziha (TTT) 2 Purple Alexandria Stuchlik (TTT) blue, red; Alana Suderman (SC) purple, blue; Leah Tedder (LWA) red; Alex Young (PA) purple.<p>Age 7-8: Emma Bartel (SC) 2 blue; Anthony Boden (GGG) 2 blue, red, purple, champion foods beginner; Natalie Church (GGG) 2 red, 2 blue; Trey Gaddis (GGG) blue, red; Clara Noeth (TTT) purple, blue, reserve champion foods beginner.<p>MODIFIED NON-PERISHABLE<p>Natalie Church (GGG) purple; Cade Gossen (PA) purple.<p>OTHER FOODS<p>Preservation, sweet spreads and syrups: Cade Gossen (PA) purple/ reserve champion food preservation; Colton Gossen (PA) purple/champion food preservation; Ellie Just (SC) blue.<p>Preservation, low-acid vegetables: Ellie Just (SC) blue; Alex Young (PA) red; Bryant Young (PA) blue; Philip Young (PA) blue.<p>Tomato, tomato products, juice and salsas: Alex Young (PA) red.<p>Educational exhibit<p>Age 15-18: Addie Berens (TTT) purple.<p>Age 9-11: Delaney Gibson purple, Blue, 2 red.<p>Age 7-8: Natalie Church (GGG) purple.<p>FOOD GIFT PACKAGE<p>Natalie Church (GGG) blue; Ellie Just (SC) purple; Cassandra Meyer (HH) blue.<p>COMMISSIONERS <p>COOKIES<p>First: Goessel Goal Getters 4-H Club. Second: Happy Hustlers 4-H Club. Third: Peabody Achievers 4-H Club.<p><p>4-H ARTS & CRAFTS, FIBER ARTS<p>Ceramics<p>Age 7-8: Micah Carlson (LWA) 2 blue.<p>Age 9-11: Jenna Bittle (LWA) blue; Olivia Carlson (LWA) purple, blue, champion ceramics; Delaney Gibson (GGG) purple/grand champion Arts & Crafts; Leah Tedder (LWA) blue.<p>Fine arts<p>Age 7-8: Trey Gaddis (GGG) red; Cali Stucky (GGG) purple.<p>Age 9-11: Jenna Bittle (LWA) 3 blue, red; Olivia Carlson (LWA) 3 blue, 2 purple, champion; Cambry Duerksen (GGG) red, blue, purple, reserve champion; Chevy Gagnon (GGG) red; Delaney Gibson (GGG) purple, 2 red, blue; Grace Hein (SC) red, blue; Nora Hein (SC) red; Karsen Kroupa (TTT) blue, 2 purple; Daniel Rziha (TTT) 4 blue, purple; Alexandria Stuchlik (TTT) purple, 3 blue, reserve grand champion Arts & Crafts; Luke Stucky (GGG) purple, blue; Leah Tedder (LWA) 2 purple, 2 blue.<p>Age 12-13: Kalea Craig (PA) 2 blue, red; Samantha Engler (LWA) red; Malorie Hein (SC) 3 purple, blue, reserve grand champion Arts & Crafts, reserve champion crafts; Ellie Just (SC) blue, 2 purple, champion crafts; Kyle Peterson (TTT) red<p>Age 14-19: Elyse Boden (GGG) purple, 2 blue; Rylie May (GGG) 2 blue, red; Brooke Nafziger (GGG) 3 purple, blue, grand champion Arts & Crafts; champion Fine Arts; Cierra Nolte (GGG) 2 red, blue; Katelyn Olson (GGG) blue, purple, reserve champion fine arts.<p>CRAFTS<p>Age 7-8: Anthony Boden (GGG) blue; Micah Carlson (LWA) red; Cali Stucky (GGG) purple.<p>Age 9-11: Eli Boden (GGG) purple; Olivia Carlson (LWA) red; Cadence Craig (PA) blue; Delaney Gibson (GGG) 5 blue, red; Grace Hein (SC) 2 blue, red; Nora Hein (SC) 4 purple, blue, red, reserve champion crafts; Trudy Hein (SC) 3 purple, 3 blue, champion crafts; Chance Penner (SC) purple/grand champion Arts & Crafts; Alana Suderman (SC) 2 blue.<p>Age 14-19: Elyse Boden (GGG) purple/champion crafts; Aubrey Craig (PA) 4 blue, 2 purple, reserve champion crafts; Rylie May (GGG) blue; Cierra Nolte (GGG) 2 blue, red.<p>LEGOS<p>Age 7-8: Anthony Boden (GGG) 4 purple; Micah Carlson (LWA) 2 blue; Trey Gaddis (GGG) 2 purple, blue; Cale Gossen (PA) 2 purple/reserve champion beginner Legos, champion beginner Legos; Samuel Rziha (TTT) purple; Jaxon Salsbury (HH) 2 purple, blue, champion beginner Legos.<p>Age 9-11: Eli Boden (GGG) 3 purple, blue; Jadyn Conrady (GGG) purple; Chevy Gagnon (GGG) 2 purple, blue; Cade Gossen (PA) purple/reserve grand champion Legos, champion junior Legos; Karsen Kroupa (TTT) purple; Luke Stucky (GGG) blue; Alex Young (PA) purple/reserve champion junior Legos.<p>Age 12-13: Colton Gossen (PA) purple/grand champion Legos; champion intermediate Legos; Anthony Rziha (TTT) blue, 2 purple, reserve champion intermediate Legos<p>FIBER ARTS<p>Needle arts: Aubrey Craig, purple/ champion fiber arts; champion intermediate fiber arts<p>Patchwork or quilted article: Klay Willis (GGG) blue, purple, reserve champion fiber arts; champion junior fiber arts<p><p>4-H CLOTHING <p>Purchased clothing exhibit <p>Age 14-18: Addie Berens (TTT) 3 purple; Elyse Boden (GGG) 3 purple; Nora Hein (SC) purple; Trudy Hein (SC) purple; Rylie May (GGG) 3 purple; Cassandra Meyer (HH) 3 purple; Brooke Nafziger (GGG) 3 purple; Cierra Nolte (GGG) 2 purple, blue; Renee Nolte (GGG) 2 blue; Katelyn Olson (GGG) purple.<p>Constructed clothing exhibit<p>Age 15-18: Elyse Boden (GGG) 2 purple/reserve champion; Brooke Nafziger (GGG) blue.<p>Age 12-14: Alyssa Boden (GGG) 2 purple/champion; Cecilia Rziha (TTT) 2 purple/reserve champion; Samantha Engler purple, red.<p>Age 9-11: Cambry Duerksen (GGG) purple/champion; Olivia Carlson (LWA) 2 purple, blue; Nora Hein (SC) 2 purple, Trudy Hein (SC) purple; Hanne McDer­mott (TTT) purple, blue; Isabel Rziha (TTT) blue; Alexandria Stuchlik (TTT) purple/reserve champion.<p>Age 7-8: Clara Noeth (TTT) 2 purple/champion; Samuel Rziha (TTT) blue, Cali Stucky (GGG) purple/reserve.<p>Style revue<p>Purchased, age 14-18: Addie Berens (TTT) purple/champion; Elyse Boden (GGG) purple/reserve champion; Rylie May (GGG) blue; Cassandra Meyer (HH) blue; Brooke Nafziger (GGG) blue; Cierra Nolte (GGG) blue; Renee Nolte (GGG) blue; Katelyn Olson (GGG) purple.<p>Purchased, age 9-11: Delaney Gibson (GGG) purple/champion; Nora Hein (SC) blue; Trudy Hein (SC) purple/ reserve; Alexis Lewis (SC) purple.<p>Purchased, age 7-8: Clara Noeth (TTT) purple/champion.<p>Constructed, age 14-18: Elyse Boden (GGG) purple/champion; Brooke Nafziger (GGG) purple/reserve champion; Cecilia Rziha (TTT) purple.<p>Constructed, age 12-13: Alyssa Boden (GGG) purple/champion.<p>Constructed, age 9-11: Cambry Duerksen (GGG) purple/reserve champion; Alexandria Stuchlik (TTT) blue.<p>Constructed, age 7-8: Clara Noeth (TTT) purple/champion.<p>Educational exhibit<p>Age 15-18: Addie Berens (TTT) purple.<p><p>4-H DOG SHOW<p>AGILITY<p>Pre-agility, on lead: Jenna Bittle (LWA) blue; Morgan Gaines (PA) blue; Charlotte James (HH) red; Johnny Zieammermann (HH) purple.<p>Agility 2: Morgan Gaines (PA) red.<p>SHOWMANSHIP<p>Junior showmanship, age 9-11: Jenna Bittle red/reserve champion; Charlotte James (HH) blue/champion.<p>Intermediate showmanship, age 12- 14: Johnny Zieammermann (HH) blue/champion.<p>Senior showmanship, age 15 and older: Morgan Gaines (PA) blue/champion.<p>OBEDIENCE<p>Pre-novice A: Jenna Bittle (LWA) white.<p>Pre-novice B: Morgan Gaines (PA) blue/champion obedience; Johnny Zieammermann (HH) red/reserve champion obedience.