Fair results 2019

4-H Results

4-H Food – Nutrition

350: Commissioner’s Cookies: Happy Hustlers 4-H Club (HH) 1st; Peabody Achievers 4-H Club (PA) 2nd; Goessel Goal Getters 4-H Club (GGG) 3rd;
4300: Non-Perishable Food Product, 9-11 Years Old: Emma Bartel (SC) Blue; Anthony Boden (GGG) Blue, Red, Purple; Ev Cannon (GGG) Red, Blue, Purple; Maria Carlson (HH) 2 Purple, 2 Blue; Natalie Church (GGG) 3 Blue, Purple, Reserve Champion Junior Non-Perishable Food Product; Trey Gaddis (GGG) Purple; Delaney Gibson (GGG) 3 Purple, Blue, Champion Junior Non-Perishable Food Product; Esther Good (PA) Purple; Nora Hein (SC) 2 Blue; Dylan Kraus (HH) Blue; Clara Noeth (TTT) Blue, Purple; Samuel Rziha (TTT) Blue; Jaxon Salsbury (HH) Red, Blue; Jayley Schmidt (GGG) 2 Blue, 2 Purple; Noah Schmidt (HH) 2 Red, 2 Blue
4302: Non-Perishable Food Product, 12-14 Years Old: Jenna Bittle (LWA) Blue; Ellie Good (PA) Purple/Champion Intermediate Non-Perishable Food Product; Trudy Hein (SC) 2 Purple, Blue, Reserve Champion Intermediate Non-Perishable Food Product; Taryn Kraus (HH) Purple; Karsen Kroupa (TTT) Blue; Daniel Rziha (TTT) Blue, Purple, Red; Isabel Rziha (TTT) Purple, Blue, 2 Red; Calleigh Soyez (HH) 2 Blue; Alexandria Stuchlik (TTT) Blue; Alex Young (PA) Blue, Purple
301: Non Perishable Food Product 7 -8 years old: Alexandra Carlson (HH) 2 Blue, Purple; Athena Funk (GGG) Blue; Nivea Funk (GGG) Blue; Leo Good (PA) Blue; Kole Kroupa (TTT) Blue; Kathrine Rziha (TTT) Blue, Red; Ruby Schmidt (HH) 2 Blue, 2 Red; Shelby Summervill (HH) 2 Purple, Blue, Reserve Champion Beginner Non-Perishable Food Product; Rylee Thomas (HH) 2 Blue, 2 Purple, Champion Beginner Non-Perishable Food Product; Allyson Vogel (HH) Blue, Purple; Mackenzie Voth (GGG) Purple, Blue
4307: Modified Non-Perishable Food Product: Natalie Church (GGG) Purple
4304: Non-Perishable Food Product, 15-18 Years Old: Dustyn Gagnon (GGG) Red; Malorie Hein (SC) 2 Blue; Ellie Just (SC) Blue, Purple, Champion Senior Non-Perishable Food Product; Rylie May (GGG) Purple; Cassandra Meyer (HH) 2 Blue, Purple, Red, Reserve Champion Senior Non-Perishable Food Product; Cierra Nolte (GGG) Purple, 2 Blue; Renee Nolte (GGG) Blue, Red; Cecilia Rziha (TTT) Purple
4306: Food Gift Package: Ellie Just (SC) Blue

Exploring 4-H

451: Exploring 4-H Exhibit: Brogan Plett (LWA) Purple, 3 Blue, Reserve Champion Exploring 4-H Exhibit; Amily Boden (GGG) 2 Blue, Red, Purple, Champion Exploring 4-H Exhibit; Aaron Carlson (LWA) 4 Blue; Emerson Corby (SC) 3 Blue, Purple; Aiyana Frantz (SC) 3 Blue, Red; Oliver Hein (SC) Red, 2 Blue; Kole Kroupa (TTT) 3 Purple, Blue; Madelyn Olson (GGG) 2 Purple, Red; Tripp Peterson (HH) 4 Blue; Noah Schmidt (HH) 4 Blue; Ruby Schmidt (HH) 2 Red, 2 Blue; Allyson Vogel (HH) 3 Blue; Mackenzie Voth (GGG) Purple, 2 Blue, Red

Showmanship

22A: Senior 14 years old and older: Cailey Barney (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Sheep Showman; Reserve Champion Senior Sheep Showman; Landon Roberts (SC) Blue/Grand Champion Sheep Showman; Champion Senior Sheep Showman
60B: Junior: Ev Cannon (GGG) Red; Abree Ensey (HH) Red; Paige Ensey (HH) Red/Reserve Champion Junior Horse Showman; Lane Svoboda (HH) Blue/Grand Champion Horse Showman; Champion Junior Horse Showman
33C: Junior 7 to 10 years old: Ev Cannon (GGG) Blue; Aiyana Frantz (SC) Blue/Champion Junior Swine Showman; Madelyn Olson Blue; Colt Smith (HH) Blue/Reserve Champion Junior Swine Showman
22B: Intermediate 11 to 13 years old: Ava Case (SC) Blue/Reserve Champion Intermediate Sheep Showman; Calleigh Soyez (HH) Blue/Champion Intermediate Sheep Showman; Lane Svoboda (HH) Blue
33B: Intermediate 11 to 13 years old: Ava Case (SC) Blue/Reserve Grand Champion Swine Showman; Champion Intermediate Swine Showman; Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Lane Smith (HH) Blue/Reserve Champion Intermediate Swine Showman
60C: Novice: Athena Funk (GGG) Red; Nivea Funk (GGG) Red; Tripp Peterson (HH) Blue/Champion Novice Horse Showman; Rylee Thomas (HH) Blue/Reserve Champion Novice Horse Showman
22C: Junior 7 to 10 years old: Athena Funk (GGG) Blue; Nivea Funk (GGG) Blue; Hitch Soyez (HH) Blue/Reserve Champion Junior Sheep Showman; Wyatt Soyez (HH) Blue/Champion Junior Sheep Showman
17A: Senior 14 years old and older: Morgan Gaines (PA) Blue/Grand Champion Beef Showman; Champion Senior Showman; Charlie Peters (SC) Blue/Reserve Grand Champion Beef Showman; Reserve Champion Senior Showman
26A: Senior 14 years old and older: Morgan Gaines (PA) Blue/Reserve Grand Champion Goat Showman; Champion Senior Goat Showman
17B: Intermediate 11 to 13 years old: Weston Gaines (PA) Blue/Reserve Champion Intermediate Showman; Ashley Peters (SC) Blue/Champion Intermediate Showman; Lane Smith (HH) Blue
26B: Intermediate 11 to 13 years old: Ellie Good (PA) Blue/Reserve Champion Intermediate Goat Showman; Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Ashley Peters (SC) Blue/Grand Champion Goat Showman; Champion Intermediate Goat Showman
26C: Junior 7 to 10 years old: Esther Good (PA) Blue; Ryleigh Jones (TTT) Blue/Champion Junior Goat Showman; Kaitlyn Kidd (TTT) Blue/Reserve Champion Junior Goat Showman; Kelbie Kidd (TTT) Blue; Shaelyn Stueve (TTT) Blue
33A: Senior 14 years old and older: Landon Roberts (SC) Blue/Grand Champion Swine Showman; Champion Senior Swine Showman
17C: Junior 7 to 10 years old: Ruby Shaver (GGG) Blue/Reserve Champion Junior Showman; Colt Smith (HH) Blue/Champion Junior Showman
60A: Senior: Tristan Williams (HH) Blue/Reserve Grand Champion Horse Showman; Champion Senior Horse Showman

Market

23: Lambs/04: Lambs – Speckle Face/04.01: Lambs – Speckle Face – Show Class 1: Cailey Barney (TTT) Blue/Champion Speckle Face Market Lamb; Ava Case (SC) Blue/Reserve Champion Speckle Face Market Lamb
23: Lambs/02: Lambs – Hampshire/02.02: Lambs – Hampshire – Show Class 2: Cailey Barney (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Market Lamb; Reserve Champion Hampshire Market Lamb; Ava Case (SC) Blue; Landon Roberts (SC) Blue
23: Lambs/02: Lambs – Hampshire/02.01: Lambs – Hampshire – Show Class 1: Cailey Barney (TTT) Blue; Landon Roberts (SC) Blue/Grand Champion Market Lamb; Champion Hampshire Market Lamb; Calleigh Soyez (HH) Red; Hitch Soyez (HH) Red
31: Hogs/03: Hogs – Duroc/03.01: Hogs – Duroc – Show Class 1: Ev Cannon (GGG) Blue; Ava Case (SC) Blue/Grand Champion Market Hog; Champion Duroc Market Hog; Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Cannon Merrell-Dunagan (SC) Blue/Reserve Champion Duroc Market Hog
31: Hogs/04: Hogs – Yorkshire/04.01: Hogs – Yorkshire – Show Class 1: Ava Case (SC) Blue/Reserve Champion Yorkshire Market Hog; Cannon Merrell-Dunagan (SC) Blue/Champion Yorkshire Market Hog
31: Hogs/02: Hogs – Crossbred/02.01: Hogs – Crossbred – Show Class 1: Ava Case (SC) Blue/Reserve Grand Champion Market hog; Champion Crossbred Market Hog; Aiyana Frantz (SC) Blue; Madelyn Olson (GGG) Red; Colt Smith (HH) Red; Lane Smith (HH) Blue
31: Hogs/02: Hogs – Crossbred/02.02: Hogs – Crossbred – Show Class 2: Aiyana Frantz (SC) 2 Blue; Landon Roberts (SC) 2 Blue/Reserve Champion Crossbred Market Hog
23: Lambs/01: Lambs – Crossbred/01.01: Lambs – Crossbred – Show Class 1: Athena Funk (GGG) Red; Nivea Funk (GGG) Red; Calleigh Soyez (HH) Blue; Wyatt Soyez (HH) Red
27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.02: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 2: Morgan Gaines (PA) Blue; Ryleigh Jones (TTT) Blue; Kaitlyn Kidd (TTT) Blue; Hanne Mcdermott (TTT) 2 Blue; Ashley Peters (SC) Blue/Reserve Grand Champion Market Goat
27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.01: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 1: Morgan Gaines (PA) Blue; Ryleigh Jones (TTT) Blue; Kaitlyn Kidd (TTT) Blue; Kelbie Kidd (TTT) 2 Blue; Shaelyn Stueve (TTT) Blue
8: Market Steer/03: Market Steer – Shorthorn Plus/03.01: Market Steer – Shorthorn Plus – Show Class 1: Morgan Gaines (PA) Blue/Reserve Grand Champion Market Beef; Champion Shorthorn Plus Steer
8: Market Steer/01: Market Steer – Crossbred/01.01: Market Steer – Crossbred – Show Class 1: Morgan Gaines (PA) Blue/Champion Crossbred Steer
8: Market Steer/04: Market Steer – Simmental/04.01: Market Steer – Simmental – Show Class 1: Weston Gaines (PA) Blue/Reserve Champion Simmental Steer; Ashley Peters (SC) Blue/Champion Simmental Steer
27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.03: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 3: Kaitlyn Kidd (TTT) Blue; Kelbie Kidd (TTT) Blue; Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Ashley Peters (SC) Blue/Grand Champion Market Goat
32: Prospect Hogs/32.01: Prospect Hogs – Show Class 1: Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Champion Prospect Market Hog; Colt Smith (HH) Blue/Reserve Champion Prospect Market Hog
8: Market Steer/02: Market Steer – Maine Anjou/02.01: Market Steer – Maine Anjou – Show Class 1: Charlie Peters (SC) Blue/Grand Champion Market Beef; Champion Maine Anjou Steer
31: Hogs/01: Hogs – Berkshire/01.01: Hogs – Berkshire – Show Class 1: Landon Roberts (SC) Blue/Champion Berkshire Market Hog
23: Lambs/01: Lambs – Crossbred/01.02: Lambs – Crossbred – Show Class 2: Landon Roberts (SC) Blue/Reserve Champion Crossbred Market Lamb; Lane Svoboda (HH) Blue/Champion Crossbred Market Lamb
23: Lambs/03: Lambs – Natural/03.01: Lambs – Natural – Show Class 1: Hitch Soyez (HH) Blue/Reserve Champion Natural Color Market Lamb; Lane Svoboda (HH) Blue/Champion Natural Color Market Lamb
23: Lambs/05: Lambs – Suffolk/05.01: Lambs – Suffolk – Show Class 1: Wyatt Soyez (HH) Blue/Champion Suffolk Market Lamb

Breeding

24: Ewe lambs/01: Ewe lambs – Crossbred/01.01: Ewe lambs – Crossbred – Show Class 1: Cailey Barney (TTT) 2 Blue/Grand Champion Breeding Ewe; Landon Roberts (SC) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Ewe; Hitch Soyez (HH) Blue
33: Gilts/03: Gilts – Crossbred/03.01: Gilts – Crossbred – Show Class 1: Ava Case (SC) Blue; Aiyana Frantz (SC) Blue/Reserve Champion Crossbred Breeding Gilt; Landon Roberts (SC) Blue/Grand Champion Breeding Gilt; Champion Crossbred Breeding Gilt; Lane Smith (HH) Blue
33: Gilts/04: Gilts – Duroc/04.01: Gilts – Duroc – Show Class 1: Aiyana Frantz (SC) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Gilt; Champion Duroc Breeding Gilt; Cannon Merrell-Dunagan (SC) Blue/Reserve Champion Duroc Breeding Gilt
3: Summer yearling heifer, calved between May 1 and August 31 of previous year: Morgan Gaines (PA) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Female; Champion Commercial Heifer
2: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year: Weston Gaines (PA) Blue/Champion Simmental Heifer
29: Yearling Commercial Doe: Ellie Good (PA) Blue; Esther Good (PA) Blue
28: Commercial Doe Kid/28.02: Commercial Doe Kid – Show Class 2: Ryleigh Jones (TTT) Blue; Kelbie Kidd (TTT) Blue; Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Doe
28: Commercial Doe Kid/28.01: Commercial Doe Kid – Show Class 1: Ryleigh Jones (TTT) Blue; Kaitlyn Kidd (TTT) Blue; Kelbie Kidd (TTT) Blue; Ashley Peters (SC) Blue/Grand Champion Breeding Doe
33: Gilts/01: Gilts – Berkshire/01.01: Gilts – Berkshire – Show Class 1: Landon Roberts (SC) Blue/Champion Berkshire Gilt
4: Senior yearling heifers, calved between January 1 and April 30 of previous year: Ruby Shaver (GGG) Blue/Champion Charolais Heifer; Colt Smith (HH) Blue/Reserve Champion Red Angus Heifer
33: Gilts/02: Gilts – Chester White/02.01: Gilts – Chester White – Show Class 1: Lane Smith (HH) Blue/Champion Chester White Gilt
5: Senior yearling heifers, calved between September 1 and December 31 of previous 2 years: Lane Smith (HH) Blue/Supreme Champion Breeding Female; Champion Red Angus Heifer
24: Ewe lambs/03: Ewe lambs – Natural/03.01: Ewe lambs – Natural – Show Class 1: Calleigh Soyez (HH) Red
24: Ewe lambs/02: Ewe lambs – Hampshire/02.01: Ewe lambs – Hampshire – Show Class 1: Calleigh Soyez (HH) Blue
24: Ewe lambs/04: Ewe lambs – Speckle Face/04.01: Ewe lambs – Speckle Face – Show Class 1: Wyatt Soyez (HH) Red; Lane Svoboda (HH) Red

Displays, Booths and Banners

410: Individual or Project Group Booth: Emma Bartel (SC) Blue; Lilly Major (SC) Blue
411: Club Booth: Emma Bartel (SC) Blue
259: Display: Olivia Carlson (LWA) Blue

Arts and Crafts

402B: Junior Crafts Ages 9-11: Emma Bartel (SC) 2 Blue, Red; Maria Carlson (HH) 4 Blue, Purple; Micah Carlson (LWA) 4 Blue; Natalie Church (GGG) 3 Purple, 2 Blue, Reserve Champion Junior Crafts; Delaney Gibson (GGG) 2 Blue, 4 Purple, Reserve Grand Champion Crafts; Champion Junior Crafts; Esther Good (PA) Red; Nora Hein (SC) 3 Blue, Red, Purple; Ryleigh Jones (TTT) Blue; Jayley Schmidt (GGG) 2 Blue, Purple
402C: Intermediate Crafts Ages 12-13: Jenna Bittle (LWA) Red, Blue; Olivia Carlson (LWA) 2 Purple, Blue, Champion Intermediate Crafts; Trudy Hein (SC) Blue, Purple; Jenaya Plett (LWA) Purple, Blue; Alexandria Stuchlik (TTT) Blue
403C: Intermediate Ceramics Ages 12-13: Jenna Bittle (LWA) Blue; Olivia Carlson (LWA) Blue; Delaney Smith (LWA) Blue, Purple
404B: Junior Legos Ages Ages 9-11: Anthony Boden (GGG) Blue, Purple; Samuel Rziha (TTT) Purple; Jaxon Salsbury (HH) 2 Purple/Champion Junior Legos; Ryker Salsbury (HH) Purple, Blue, Reserve Champion Junior Legos
400A: Beginner Fine Arts Ages 7 -8: Alexandra Carlson (HH) Blue; Athena Funk (GGG) 2 Purple, 3 Blue; Nivea Funk (GGG) 3 Blue, 3 Red; Leo Good (PA) 2 Purple; Kathrine Rziha (TTT) 2 Blue, Purple; Ruby Shaver (GGG) 2 Blue, 2 Purple; Shelby Summervill (HH) 3 Blue, 3 Purple, Reserve Champion Beginner Fine Arts; Rylee Thomas (HH) 3 Purple, Red; Mackenzie Voth (GGG) Blue, Purple, Champion Beginner Fine Arts
402A: Beginner Crafts Ages 7-8: Alexandra Carlson (HH) Purple, 5 Blue; Ruby Schmidt (HH) 4 Blue; Shelby Summervill (HH) 3 Blue; Rylee Thomas (HH) 2 Blue; Allyson Vogel (HH) 3 Blue, Red
400B: Junior Fine Arts Ages 9 -11: Maria Carlson (HH) Blue; Micah Carlson (LWA) 2 Blue; Natalie Church (GGG) 3 Red, Blue, Purple; Trey Gaddis (GGG) Red; Delaney Gibson (GGG) 3 Red, Purple, 2 Blue; Esther Good (PA) 2 Blue; Nora Hein (SC) Purple, 2 Blue, Champion Junior Fine Arts; Ryleigh Jones (TTT) Red, Blue; Clara Noeth (TTT) Purple, Red, Blue; Daniel Rziha 2 Blue, Red; Jayley Schmidt (GGG) Purple, Blue, Reserve Champion Junior Fine Arts
403B: Junior Ceramics Ages 9-11: Micah Carlson (LWA) Blue; Natalie Church (GGG) 3 Purple/Grand Champion Ceramics; Champion Junior Ceramics; Delaney Gibson (GGG) Purple, Red, Reserve Grand Champion Ceramics; Reserve Champion Junior Ceramics
400C: Intermediate Fine Arts Ages 12-13: Olivia Carlson (LWA) Red; Ellie Good (PA) Blue, Purple; Grace Hein (SC) 3 Blue, Purple, Red, Reserve Champion Intermediate Fine Arts; Trudy Hein (SC) Purple, 2 Blue, Champion Intermediate Fine Arts; Delaney Smith (LWA) Blue, Red; Alexandria Stuchlik (TTT) Blue
404C: Intermediate Legos Ages 12-13: Chevy Gagnon (GGG) Blue, Purple; Karsen Kroupa (TTT) Purple/Reserve Champion Intermediate Legos; Levi Olson (GGG) Purple; Isabel Rziha (TTT) Purple/Grand Champion Legos; Champion Intermediate Legos
402D: Senior Crafts Ages 14-19: Malorie Hein (SC) Blue; Rylie May (GGG) Purple; Cierra Nolte (GGG) Purple/Grand Champion Crafts; Champion Senior Crafts; Cecilia Rziha (TTT) Blue; Samantha Schwindt (GGG) 2 Purple/Reserve Champion Senior Crafts; Tanner Stuchlik (TTT) Blue
400D: Senior Fine Arts Ages 14-19: Rylie May (GGG) Blue, Purple; Brooke Nafziger (GGG) 4 Purple, 2 Blue, Grand Champion Fine Arts; Champion Senior Fine Arts; Cierra Nolte (GGG) Blue; Renee Nolte (GGG) 2 Blue, Red; Katelyn Olson (GGG) 2 Blue, 3 Purple, Reserve Grand Champion Fine Arts; Reserve Champion Senior Fine Arts; Anthony Rziha (TTT) 2 Blue, Purple; Cecilia Rziha (TTT) 3 Blue, Purple; Isabel Rziha (TTT) Red; Samantha Schwindt (GGG) Blue, 2 Purple
403A: Beginner Ceramics Ages 7-8: Shelby Summervill (HH) Purple, Blue, Champion Beginner Ceramics
404A: Beginner Legos Ages 7-8: Shelby Summervill (HH) Purple/Reserve Champion Beginner Legos; Allyson Vogel (HH) Purple/Reserve Grand Champion Legos; Champion Beginner Legos; Elias Winter (PA) Purple

4-H Clothing and Textiles

375 D: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 15 -18: Addie Berens (TTT) Purple/Reserve Grand Champion Purchased Style Revue Female; Reserve Champion Purchased Style Revue Senior Female; Elyse Boden (GGG) Blue/Grand Champion Constructed Style Revue Female; Rylie May (GGG) Blue; Cassandra Meyer (HH) Blue; Brooke Nafziger (GGG) Purple/Grand Champion Purchased Style Revue Female; Champion Purchased Style Revue Senior Female; Cierra Nolte (GGG) Purple; Renee Nolte (GGG) Blue; Katelyn Olson (GGG) Red/Reserve Grand Champion Constructed Style Revue Female
372: Purchased Clothing Exhibit: Addie Berens (TTT) 2 Purple, Blue; Elyse Boden (GGG) 2 Purple; Nora Hein (SC) Purple; Lilly Major (SC) Purple; Rylie May (GGG) Purple, 2 Blue; Cassandra Meyer (HH) 2 Purple, Blue; Brooke Nafziger (GGG) 3 Purple/Champion Purchased Clothing Exhibit; Clara Noeth (TTT) Purple; Cierra Nolte (GGG) 3 Purple/Reserve Champion Purchased Clothing Exhibit; Renee Nolte (GGG) 3 Blue; Katelyn Olson (GGG) Red, 2 Blue; Madelyn Olson (GGG) 2 Purple
4004: An article, garment or outfit constructed by a 15-18 year old exhibitor: Alyssa Boden (GGG) 2 Purple/Champion Constructed Clothing Senior; Elyse Boden (GGG) Purple/Reserve Champion Constructed Clothing Senior; Katelyn Olson (GGG) Blue; Cecilia Rziha (TTT) Red, Purple, Blue
373 D: Female Constructed Item Style Revue Ages 15 – 18: Alyssa Boden (GGG) Red; Elyse Boden (GGG) Purple/Grand Champion Constructed Style Revue Female; Champion Constructed Style Revue Senior Female; Katelyn Olson (GGG) Purple/Reserve Grand Champion Constructed Style Revue Female; Reserve Champion Constructed Style Revue Senior Female
373 A: Female Constructed Item Style Revue Ages 7-8: Amily Boden (GGG) Purple/Champion Constructed Style Revue Beginner Female; Madelyn Olson (GGG) Purple/Reserve Champion Constructed Style Revue Beginner Female
370: An article, garment, or outfit constructed by a Beginner, ages 7-8: Amily Boden (GGG) Purple/Champion Constructed Clothing Beginner; Madelyn Olson (GGG) Blue; Kathrine Rziha (TTT) Blue
4000: An Article, garment, or outfit constructed by a 9-11 year old exhibitor: Delaney Gibson (GGG) Purple; Nora Hein (SC) Red; Clara Noeth (TTT) 2 Purple/Champion Constructed Clothing Junior; Samuel Rziha (TTT) Purple/Reserve Champion Constructed Clothing Junior
375 B: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 9-11: Delaney Gibson (GGG) Blue; Nora Hein (SC) Purple/Reserve Champion Purchased Style Revue Junior Female; Clara Noeth (TTT) Purple/Champion Purchased Style Revue Junior Female
373 B: Female Constructed Item Style Revue Ages 9-11: Delaney Gibson (GGG) Purple/Champion Constructed Style Revue Junior Female; Clara Noeth (TTT) Purple/Reserve Champion Constructed Style Revue Junior Female
375 C: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 12-14: Lilly Major (SC) Purple/Champion Purchased Style Revue Intermediate Female
373 C: Female Constructed Item Style Revue Ages 12-14: Hanne Mcdermott (TTT) Purple/Reserve Champion Constructed Style Revue Intermediate Female; Alexandria Stuchlik (TTT) Purple/Champion Constructed Style Revue Intermediate Female
4002: An article, garment, or outfit constructed by a 12-14 year old exhibitor: Hanne Mcdermott (TTT) Red; Daniel Rziha (TTT) Purple/Champion Constructed Clothing Intermediate; Isabel Rziha (TTT) Blue; Alexandria Stuchlik (TTT) Blue
375 A: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 7-8: Madelyn Olson (GGG) Purple/Champion Purchased Style Revue Beginner Female

4-H Dog Show

440C: Int. Showmanship; Exhibitors ages 12- 14 years old: Jenna Bittle (LWA) Blue/Reserve Champion Intermediate Showman; Charlotte James (HH) Purple/Reserve Grand Champion Dog; Champion Intermediate Showman
431: Pre Agility Beginning Agility for dog/member, done ON LEAD: Jenna Bittle (LWA) Blue; Kole Kroupa (TTT) Blue; Lilly Major (SC) Purple/Champion Pre Agility; Elias Winter (PA) Blue/Reserve Champion Pre Agility
442: Pre Novice B: Jenna Bittle (LWA) Blue/Reserve Champion Obedience
432: Agility 1: Morgan Gaines (PA) Blue/Champion Agility 1
440D: Sr. Showmanship; Exhibitors ages 15 and older: Morgan Gaines (PA) Purple/Grand Champion Dog; Champion Senior Showman
445: Novice B Experienced Handler with first or second year dog, or those not qualifying in Novice A in previous year: Morgan Gaines (PA) Blue/Champion Obedience
444: Novice A First Year Off Leash for Handler and First Year Off Leash for Dog: Charlotte James (HH) Blue
440A: Novice Showmanship for Exhibitors 7 -8 years of age: Kole Kroupa (TTT) Blue/Champion Novice Showman
441: Obedience Pre Novice A: Kole Kroupa (TTT) Red; Lilly Major (SC) Red; Ryker Salsbury (HH) Red
440B: Jr. Showmanship; Exhibitor age 9-11: Ryker Salsbury (HH) Blue/Champion Junior Showman; Elias Winter (PA) Blue/Reserve Champion Junior Showman
443: Pre Novice Under 9 years of Age: Elias Winter (PA) Blue

4-H Photography

4800: Color Photos – 3 Years or Less in Project: Jenna Bittle (LWA) Blue, 2 Purple; Alyssa Boden (GGG) Blue, 2 Red; Alexandra Carlson (HH) Purple, 2 Red, 2 Blue; Maria Carlson (HH) 2 Purple, Blue, 2 Red, Champion Color Photo – 3 Years or Less in Project; Cambry Duerksen (GGG) 4 Purple, Blue; Trey Gaddis (GGG) 3 Blue, 2 Red; Sara Groening (HH) Red; Moriah Jost (GGG) 2 Purple, Blue, 2 Red; Dylan Kraus (HH) 2 Blue, 2 Purple; Ryder Kraus (HH) 2 Blue, Purple, Red; Kadon Mercer (HH) Blue, Red; Jenaya Plett (LWA) Purple, Blue; Allyson Vogel (HH) 2 Red, Purple, Blue, Reserve Champion Color Photo – 3 Years or Less in Project
4803: Black and White Photos – 3 Years or Less in Project: Alyssa Boden (GGG) Red, Purple
4801: Color Photos – 4-7 Years in Project: Dustyn Gagnon (GGG) 3 Blue, 2 Red; Grace Hein (SC) Purple, Blue, Red; Nora Hein (SC) 4 Red, Purple; Trudy Hein (SC) Red, 3 Blue, Purple; Taryn Kraus (HH) 3 Blue, 2 Purple; Karsen Kroupa (TTT) 2 Purple, Red, Blue, Champion Color Photo – 4 to 7 Years in Project; Cassandra Meyer 3 Blue, Red; Renee Nolte (GGG) Red, Purple, Reserve Champion Color Photo – 4 to 7 Years in Project; Benjamen Olson (GGG) Red, Purple, Blue; Levi Olson (GGG) 2 Purple, 2 Blue; Ashley Peters (SC) Blue, Red, Purple; Anthony Rziha (TTT) 2 Blue, Red; Cecilia Rziha (TTT) Blue; Daniel Rziha (TTT) 2 Blue
4802: Color Photos – 8 Years or More: Malorie Hein (SC) 2 Blue, 2 Purple; Ellie Just (SC) 3 Purple, Red, Reserve Champion Color Photo – 8+ Years in Project; Rylie May (GGG) 2 Purple, 2 Blue, Champion Color Photo – 8+ Years in Project; Cierra Nolte (GGG) Purple, Blue
4805: Back and White Photos – 8 Years in Project: Malorie Hein (SC) Blue; Ellie Just (SC) Purple; Rylie May (GGG) Purple; Cierra Nolte (GGG) 2 Purple, Red, Champion Black & ; White Photo – 8+ Years in Project, Reserve Champion Black & ; White Photo – 8+ Years in Project
4804: Black and White Photos – 4-7 Years in Project: Cassandra Meyer (HH) Red; Renee Nolte Red, Purple, Blue, Reserve Champion Black & ; White Photo – 4 to 7 Years in Project; Benjamen Olson (GGG) Red; Levi Olson (GGG) Blue

4-H Spacetech – Rocketry

5525: Rocket made from kit (14 years and older): Alyssa Boden (GGG) Blue
5520: Rocket made from kit (9-13 years old): Anthony Boden (GGG) Purple/Reserve Champion Rocket 9-13 years old; Eli Boden (GGG) Purple/Champion Rocket 9-13 years old; Micah Carlson (LWA) Purple; Olivia Carlson (LWA) Blue; Levi Olson (GGG) Blue; Elias Winter (PA) Blue
279: Rocket made from Kit 7 -8 years of age.: Shelby Summervill (HH) Purple/Champion Rocket 7-8 years old

4-H Spacetech – Robotics

5517: Robots designed and constructed by two or more: Alyssa Boden (GGG) Purple/Champion Team Robotics Exhibit; Eli Boden (GGG) Purple/Champion Team Robotics Exhibit
5507: NOVICE – Programmable robot made from a commercial (purchased) kit: Isabel Rziha (TTT) Purple/Champion Novice Robotics Exhibit

4-H Geology

5203: Geology – 60 rocks: Grant Bryant (GGG) Purple/Geology Class 5203 Champion
5200: Geology – 15 rocks: Natalie Church (GGG) Purple/Geology Class 5200 Reserve Champion
5204: Geology – Geology Educational Exhibit: Jadyn Conrady (GGG) Blue
5201: Geology – 30 rocks: Jadyn Conrady (GGG) Blue

Halter

61B: Filly or Mare 5 years or older: Ev Cannon (GGG) Blue/Champion Stock Type Mare; Abree Ensey (HH) Red; Paige Ensey (HH) Blue/Reserve Champion Stock Type Mare; Tristan Williams (HH) Blue
63: Stallion: Ev Cannon (GGG) Blue
62B: Gelding 5 years or older: Ev Cannon (GGG) Red; Tripp Peterson (HH) Blue; Lane Svoboda (HH) Blue/Reserve Grand Champion Halter Horse; Rylee Thomas (HH) Blue/Grand Champion Halter Horse; Tristan Williams (HH) Red
62A: Gelding 4 years or younger: Rylee Thomas (HH) 2 Blue/Grand Champion Halter Horse

Horsemanship

70: Western Pleasure 7 to 10 years old: Ev Cannon (GGG) Red; Abree Ensey (HH) Blue; Tripp Peterson (HH) Red; Rylee Thomas (HH) Red
64: Walk Trot: Abree Ensey (HH) Blue; Athena Funk (GGG) Red; Nivea Funk (GGG) Red
73: Trail 7 to 10 years old: Abree Ensey (HH) Blue; Athena Funk (GGG) White; Nivea Funk (GGG) Red; Tripp Peterson (HH) Red; Rylee Thomas (HH) White
66: Western Horsemanship 11 to 13 years old: Paige Ensey (HH) Red; Lane Svoboda (HH) Red
69: Western Pleasure 11 to 13 years old: Paige Ensey (HH) Blue; Lane Svoboda (HH) Blue
72: Trail 11 to 13 years old: Paige Ensey (HH) Red; Lane Svoboda (HH) Purple
67: Western Horsemanship 7 to 10 years old: Tripp Peterson (HH) Red; Rylee Thomas (HH) Red
73A: Trail Miniature Horse: Tristan Williams (HH) Blue
71: Trail 14 and older: Tristan Williams (HH) Blue
65: Western Horsemanship 14 and older: Tristan Williams (HH) Blue
68: Western Pleasure 14 and older: Tristan Williams (HH) Blue

Cloverbuds

450: Cloverbud Project Exhibit: Anna Carlson (HH) Green; Aubrey Conrady (GGG) Green; Dakota Gibson (GGG) Green; Trent Summervill (HH) Green; Clayton Thomas (HH) Green; Kelsey Vogel (HH) Green; Mason Voth (GGG) Green; Hannah Winter (PA) Green

Speed Events

76: Barrel Racing 7 to 10 years old: Abree Ensey (HH) Red; Athena Funk (GGG) Blue; Nivea Funk (GGG) Green; Tripp Peterson (HH) Blue; Rylee Thomas (HH) Red
79: Pole bending 7 to 10 years old: Abree Ensey (HH) Blue; Tripp Peterson (HH) Blue; Rylee Thomas (HH) Blue
75: Barrel Racing 11 to 13 years old: Paige Ensey (HH) Blue; Lane Svoboda (HH) Purple
78: Pole Bending 11 to 13 years old: Paige Ensey (HH) Blue; Lane Svoboda (HH) Green
74: Barrel Racing 14 and older: Tristan Williams (HH) Blue

Bucket Calf

19: 7-9 years old 4-H’ers: Aiyana Frantz (SC) Blue; Cashen Gann (SC) Blue; Elijah Groening (HH) Blue; Ruby Schmidt (HH) Blue; Shaelyn Stueve (TTT) Blue
21: 2nd Year: Noah Schmidt (HH) Blue

4-H/FFA Rabbits

3404: Junior Buck: Athena Funk (GGG) Red
3401: Senior Doe: Athena Funk (GGG) Red; Katelyn Olson (GGG) Blue/Reserve Grand Champion Overall
100: Beginner Showmanship Ages 7-8: Athena Funk (GGG) Blue/Reserve Champion Beginner Showman; Nivea Funk (GGG) Blue; Kathrine Rziha (TTT) Purple/Reserve Grand Champion Showman; Champion Beginner Showman
3400: Senior Buck: Nivea Funk (GGG) Blue; Charlotte James (HH) Red; Katelyn Olson (GGG) Blue/Grand Champion Overall
3456: Colored Rex Fur: Charlotte James (HH) Red; Katelyn Olson (GGG) Blue
3460: Showmanship (15-18 years old): Katelyn Olson (GGG) Purple/Grand Champion Showman; Champion 15 and older Showmanship
3452: White Rex Fur: Katelyn Olson (GGG) Red
110: Mix Breed: Kathrine Rziha (TTT) Red
3454: Normal Colored Fur: Kathrine Rziha (TTT) Blue

4-H Woodwork

4701: Furniture for household or lawn use: Delaney Gibson (GGG) Purple

4-H Entomology

200: New Collector Exhibit: Leo Good (PA) Blue
4909: Intermediate Entomology Notebook: Karsen Kroupa (TTT) Purple/Reserve Champion Intermediate Entomology Notebook
4903: Intermediate Entomology Collection: Karsen Kroupa (TTT) Purple/Champion Intermediate Entomology Collection

4-H Energy Management

4601: Electrical – DC Electric Projects: Oliver Hein (SC) Purple
4600: Electrical – AC Electric Projects: Karsen Kroupa (TTT) Blue

4-H/FFA Horticulture

5600: Annual Garden Flower: Ellie Just (SC) 3 Blue
5604: Horticulture Notebook: Ellie Just (SC) Purple
2502: Medium Vegetable Specimen Plate: Ellie Just (SC) Blue; Elias Winter (PA) Blue; Alex Young (PA) Blue
168: House Plants: Ellie Just (SC) Blue
5601: Perennial Garden Flower: Ellie Just Blue, 2 Purple
5602: Fresh Flower Arrangement: Ellie Just 2 Purple/Reserve Champion Floriculture Exhibit
2504: Fresh Culinary Herbs: Karsen Kroupa (TTT) Red; Elias Winter (PA) Blue
2501: Small Vegetable Specimen Plate: Elias Winter (PA) Blue; Alex Young (PA) Blue
2500: Garden Display: Alex Young (PA) Blue
2503: Large Vegetable Specimen Plate: Alex Young Purple/Champion Garden Exhibit

4-H Food – Preservation

4356: Dried Foods, One Small Jar.: Ellie Just Purple; Alex Young Purple
4350: Sweet Spreads, Syrups; One Jar: Ellie Just (SC) Blue; Clara Noeth (TTT) Blue; Alex Young (PA) Blue

Goat

Senior doe, 2 years and under in milk or previously freshened: Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Champion Saanen; Benjamen Olson (GGG) Blue; Samantha Schwindt (GGG) 2 Blue/Champion Nubian; Alex Young (PA) Blue/Champion Recorded Grades
Junior doe, birthdate September 16, 2018 to February 28, 2019: Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Levi Olson (GGG) 2 Blue
Junior doe, birthdate September 16, 2017 to September 15, 2018 (dry yearling): Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Levi Olson (GGG) Blue; Alex Young (PA) 2 Blue/Reserve Champion Recorded Grades
Senior doe, 4 years in age in milk or previously freshened: Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Benjamen Olson (GGG) Blue/Reserve Champion; Reserve Champion Alpine; Levi Olson (GGG) Blue
Senior doe, 3 years and older in milk or previously freshened: Hanne Mcdermott (TTT) Blue; Benjamen Olson (GGG) 2 Blue; Levi Olson (GGG) Blue; Samantha Schwindt (GGG) Blue/Reserve Champion Nubian
Senior doe, 5 years and older in milk or previously freshened: Benjamen Olson (GGG) Blue/Supreme Champion; Champion Alpine; Samantha Schwindt (GGG) Blue
Junior doe, birthdate March 1 to March 31, 2019: Samantha Schwindt (GGG) Blue; Alex Young (PA) 2 Blue
Junior doe, birthdate April 1, 2019 to show date: Samantha Schwindt (GGG) 2 Blue

Cattle

41: Heifer Calves: Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Grand Champion Dairy Cattle; Champion Heifer Calf
42: Yearling Heifers: Clara Noeth (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Dairy Cattle; Champion Yearling Heifer

Cattle Fitting
and Showing

40B: Intermediate 11-13 years old as of January 1: Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Champion Showman; Champion Intermediate Showman
40C: Junior 7-10 years old as of January 1: Clara Noeth (TTT) Blue/Reserve Champion Showman; Champion Junior Showman

Goat Showmanship
2201: 11-13 years old as of January 1: Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Intermediate Champion Showman; Levi Olson (GGG) Blue/Intermediate Reserve Champion Showman; Alex Young (PA) Blue
2200: 14 years old and older as of January 1: Benjamen Olson (GGG) Blue/Reserve Grand Champion Showman; Senior Reserve Champion Showman; Samantha Schwindt (GGG) Blue/Grand Champion Showman; Senior Champion Showman

Posters and Notebooks
254: 4H Project Notebook: Cassandra Meyer (HH) Purple

4-H/FFA Poultry
3211: Ducks; all breeds; one bird of either sex: Cierra Nolte (GGG) 2 Blue/Class Reserve Champion; Renee Nolte (GGG) 2 Blue/Grand Champion Poultry; Class Champion
3201: Standard Breeds; Large Fowl; One young bird of either sex: Cierra Nolte (GGG) White, 2 Blue, Reserve Grand Champion Poultry; Class Champion; Renee Nolte (GGG) 2 Red, Blue, Class Reserve Champion
3203: Standard Breeds; Bantams; One young bird of either sex.: Cierra Nolte (GGG) Blue/Class Champion
Wether
57: Market: Samantha Schwindt (GGG) Blue/Reserve Champion; Reserve Champion Dairy Wether; Alex Young (PA) Blue/Champion; Champion Dairy Wether
4-H Spacetech Educational Exhibits – Posters, Notebooks, and Display Boards
5748: Rocketry Poster Board 14+: Tanner Stuchlik Blue

4-H Forestry

5101: Intermediate: Elias Winter (PA) Blue
5104: How A Tree Grows: Elias Winter (PA) Red;

Open Class

Photography

Youth: Grand Champion- Maria Carlson, Reserve Champion- Maria Carlson, 3rd Top Blue- Luke Isaac
Junior: Grand Champion- Jessi Dalke, Reserve Champion- Marlorie Hein, 3rd Top Blue- Malorie Hein
Adult: Grand Champion- Angela Klaassen, Reserve Champion- Julie Carlson, 3rd Top Blue- Angela Klaassen
Judges Choice: Top Portrait- Julie Carlson, Just Because the Judge Liked it- Malorie Hein

Floriculture

Single Specimen: 1st Top Blue- Charlie Dalke, 2nd Top Blue- Summer Dalke, 3rd Top Blue- Harriett Suderman
Arrangement: 1st Top Blue- Harriett Suderman, 2nd Top Blue- Angela Klaassen
Potted Plant: 1st top blue- Elaine Mull, 2nd top blue