Marion County Fairground hosts annual Spring Beef Show


Following are the results.

 

BREEDING HEIFERS

Grand champion: Ty Goossen (Angus)

Reserve grand champion: Haley Lauer (AOB)

Angus

  • Champion: Ty Goossen
  • Reserve champion: Lindsey Legako
  • Class 1: 1. Ty Goossen, 2. Lindsey Legako, 3. Chance Little, 4. Caleb Barkman, 5. Cale Hinrichson.
  • Class 2: Cale Hinrichson, 2. Katey Elrich, 3. Taylor Packard.

Charolais

  • Champion: Maci Schlehuber
  • Reserve champion: Addi Marston
  • Class 1: Maci Schlehuber, 2. Maci Schlehuber, 3. Casey Craver, 4. Clay Toews, 5. Dustin Nattier, 6. Justin Mosiman.
  • Class 2: 1. Addi Marston, 2. Maci Schlehuber.

Hereford

  • Champion: Shelby Hutchinson.
  • Reserve champion: Allie Will.
  • Class 1: 1. Allie Will, 2. Chandler Ladner, 3. Tarra Eidson, 4. Sam Ehrlich.
  • Class 2: 1. Shelby Hutchinson, 2. Kelsey Baker.

Maintainer

  • Champion: Ty Goossen
  • Reserve champion: Megan Legako
  • Class 1: 1. Ty Goossen, 2. Megan Legako, 3. Cory Craver, 4. Justin Mosiman, 5. Erin Mosiman.
  • Class 2: 1. Chance Little.

Shorthorn

  • Champion: Addi Marston
  • Reserve champion: Ashley Oliver
  • Class 1: 1. Addi Marston, 2. Ashley Oliver, 3. Erin Mosiman, 4. Cassadie Copeland, 5. Ryan Goetzman, 6. Tarra Eidson, 7. Tyler Lowry.
  • Class 2: 1. Taylor Packard.
  • Class 3: 1. Tyler Lowry.

Commercial

  • Champion: Haley Lauer
  • Reserve champion: Kelsey Baker
  • Class 1: 1. Haley Lauer, 2. Lisa Geis.
  • Class 2: 1. Kelsey Baker, 2. Lauren Geis, 3. Sarah Nattier, 4. Cassadie Copeland, 5. Nellie Hill, 6. Danielle Lautt. 7. Ethan Fowler, 8. Trenton Goering, 9. Taylor Goering.
  • Class 3: Nicholas Meyer.

All other breeds

  • Champion: Haley Lauer
  • Reserve champion: Taylor Harms
  • Class 1: 1. Chance Little, 2. Chance Little, 3. Chandler Ladner, 4. Cassadie Copelan, 5. Madison Gehrer, 6. Clay Toews, 7. Danielle Lautt, 8. Chandler Ladner, 9. Elizabeth Meyer.
  • Class 2: 1. Haley Lauer, 2. Taylor Harms, 3. Brome Stahly.

MARKET STEERS

  • Grand champion: Megan Legako (crossbred)
  • Reserve grand champion: Ryan Goetzman (crossbred)

Angus

  • Champion: Casey Hinrichson
  • Reserve champion: Chance Sterling
  • Class 1: 1. Casey Hinrichson, 2. Chance Sterling, 3. Trent Wilkerson, 4. Kasey McNally, 5. Karl Riffel, 6. Taylor Groening, 7. Kirby Moore.

Chianina

  • Champion: Clay Carpenter
  • Reserve champion: Brett Goetzman
  • Class 1: 1. Clay Carpenter, 2. Brett Goetzman, 3. Jenna Goetzman, 4. Cameron Motter, 5. Katey Elrich.

Hereford

  • Champion: Cody Hutchinson
  • Reserve champion: Shelby Hutchinson
  • Class 1: 1. Allie Will, 2. Kelsey Baker, 3. Chandler Ladner, 4. Nicholas Meyer, 5. Cody Kissinger, 5. Cody Kissinger, 6. Colton Jeffrey.
  • Class 2: 1. Cody Hutchinson, 2. Shelby Hutchinson, 3. Danielle Lautt, 4. Kelsey Baker, 5. Sam Ehrlich.

Shorthorn

  • Champion: Lindsey Legako
  • Reserve champion: Alex Nuss
  • Class 1: 1. Lindsey Legako, 2. Alex Nuss, 3. Corey Craver, 4. Daniel Lambert, 5. Nathan Lambert, 6. SaRae Roberts.

Crossbred

  • Champion: Megan Legako
  • Reserve champion: Ryan Goetzman
  • Class 1: 1. Daniel Lambert, 2. Chandler Ladner, 3. Danielle Lautt, 4. Tanner Paxson, 5. Trenton Goering, 6. Isaac Simpson.
  • Class 2: 1. Trent Wilkerson, 2. Corey Craver, 3. Alex Nuss, 4. Dustin Nattier, 5. Sam Ehrlich, 6. Lauren Geis, 7. Casey Craver, 8. Tom Gatz.
  • Class 3: 1. Megan Legako, 2. Ryan Goetzman, 3. Devon Gaines, 4. Tam Gatz, 5. Tayla Kimball.

All other breeds

  • Champion: Bryce Roberts
  • Reserve champion: Jeff Cather
  • Class 1: 1. Bryce Roberts, 2. Jeff Cather, 3. Sarah Nattier, 4. Brome Stahly, 5. Danielle Henley.

Market heifer

  • Champion: Haley Lauer
  • Reserve champion: Danielle Lautt
  • Class 1: 1. Haley Lauer, 2. Danielle Lautt, 3. Brett Goetzman, 4. Madison Gehrer.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.