Marion County Fair Results for 2018

4-H / FFA

4-H Clothing and Textiles

375 D: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 14-18

  • Addie Berens (TTT) Purple/Reserve Grand Champion Purchased Style Revue Female; Reserve Champion Purchased Style Revue Senior Female
  • Elyse Boden (GGG) Purple/Grand Champion Purchased Style Revue Female; Champion Purchased Style Revue Senior Female
  • Cassandra Meyer (HH) Purple
  • Brooke Nafziger (GGG) Blue
  • Cierra Nolte (GGG) Purple
  • Renee Nolte Blue
  • Katelyn Olson (GGG) Blue

4005: Educational exhibit prepared by a 15-18 year old exhibitor

  • Addie Berens (TTT) Purple

372: Purchased Clothing Exhibit

  • Addie Berens (TTT) 3 Purple
  • Elyse Boden (GGG) 2 Purple
  • Nora Hein (SC) Blue
  • Trudy Hein (SC) Blue
  • Alexis Lewis (SC) 3 Purple
  • Brooke Nafziger (GGG) 3 Purple
  • Cierra Nolte (GGG) 2 Blue, Purple
  • Renee Nolte Blue
  • Katelyn Olson (GGG) 3 Purple

4002: An article, garment, or outfit constructed by a 12-14 year old exhibitor

  • Alyssa Boden (GGG) Purple/Champion Constructed Clothing Intermediate
  • Malorie Hein (SC) 2 Blue
  • Trudy Hein (SC) Purple/Reserve Champion Constructed Clothing Intermediate
  • Alexandria Stuchlik (TTT) 2 Blue
  • Tina Yoakum (GGG) Blue

373 C: Female Constructed Item Style Revue Ages 12-13

  • Alyssa Boden (GGG) Purple/Champion Constructed Style Revue Intermediate Female
  • Alexandria Stuchlik (TTT) Blue
  • Tina Yoakum (GGG) Purple/Reserve Champion Constructed Style Revue Intermediate Female

373 D: Female Constructed Item Style Revue Ages 14 – 18

  • Elyse Boden (GGG) Purple/Reserve Grand Champion Constructed Style Revue Female; Reserve Champion Constructed Style Revue Senior Female
  • Katelyn Olson (GGG) Purple/Grand Champion Constructed Style Revue Female; Champion Constructed Style Revue Senior Female

4004: An article, garment or outfit constructed by a 15-18 year old exhibitor

  • Elyse Boden (GGG) Purple/Reserve Champion Constructed Clothing Senior
  • Katelyn Olson (GGG) Purple/Champion Constructed Clothing Senior

4006: Recycled Clothing Project

  • Cambry Duerksen (GGG) Blue

4000: An Article, garment, or outfit constructed by a 9-11 year old exhibitor

  • Delaney Gibson (GGG) Purple
  • Nora Hein (SC) Blue, Purple
  • Hanne Mcdermott (TTT) Red
  • Clara Noeth (TTT) Purple/Champion Constructed Clothing Junior
  • Cali Stucky (GGG) Purple/Reserve Champion Constructed Clothing Junior

375 B: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 9-11

  • Delaney Gibson (GGG) Purple/Champion Purchased Style Revue Junior Female
  • Nora Hein (SC) Purple/Reserve Champion Purchased Style Revue Junior Female
  • Alexis Lewis (SC) Blue
  • Clara Noeth (TTT) Purple

375 C: Female Purchased Outfit Style Revue Ages 12-13

  • Trudy Hein (SC) Purple/Champion Purchased Style Revue Intermediate Female

373 B: Female Constructed Item Style Revue Ages 9-11

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue
  • Clara Noeth (TTT) Purple/Champion Constructed Style Revue Junior Female
  • Cali Stucky (GGG) Purple/Reserve Champion Constructed Style Revue Junior Female

4-H Dog Show

431: Pre Agility Beginning Agility for dog/member, done ON LEAD

  • Jenna Bittle (LWA) Blue/Reserve Champion Agility
  • Morgan Gaines (PA) Purple/Champion Agility
  • Charlotte James (HH) Red
  • Kole Kroupa (TTT) Blue
  • Ryker Salsbury (HH) Red
  • Elias Winter (PA) Blue

442: Pre Novice B

  • Morgan Gaines (PA) Purple/Champion Obedience
  • Charlotte James (HH) Blue/Reserve Champion Obedience

440D: Sr. Showmanship; Exhibitors ages 15 and older

  • Morgan Gaines (PA) Purple/Grand Champion Dog; Champion Senior Showman

440C: Int. Showmanship; Exhibitors ages 12- 14 years old

  • Charlotte James (HH) Blue/Reserve Grand Champion Dog; Champion Intermediate Showman

441: Obedience Pre Novice A

  • Kole Kroupa (TTT) Red
  • Ryker Salsbury (HH) Red

440A: Novice Showmanship for Exhibitors 7 -8 years of age

  • Ryker Salsbury (HH) Purple/Champion Novice Showman
  • Elias Winter (PA) Blue/Reserve Champion Novice Showman

443: Pre Novice Under 9 years of Age

  • Elias Winter (PA) Red/Champion Pre Novice Under 9 Obedience

4-H Energy Management

4600: Electrical – AC Electric Projects

  • Karsen Kroupa (TTT) Purple/Champion Electrical

4-H Entomology

4909: Intermediate Entomology Notebook

  • Karsen Kroupa (TTT) Purple/Reserve Champion Intermediate Entomology Notebook

4901: Beginning II Entomology Collection

  • Karsen Kroupa (TTT) Purple/Champion Beginning II Entomology Exhibit

200: New Collector Exhibit

  • Kole Kroupa (TTT) Blue

4-H Fiber Arts

4112: Knitting

  • Charlotte James (HH) Red

4114: Patchwork or Quilted Article

  • Leah Tedder (LWA) Blue

4-H Food – Nutrition

350: Commissioner’s Cookies

  • Lincolnville Wide-Awake 4-H Club (LWA)
  • South Cottonwood 4-H Club (SC)
  • Tampa Triple T’S 4-H Club (TTT)

4300: Non-Perishable Food Product, 9-11 Years Old

  • Emma Bartel (SC) Blue
  • Anthony Boden (GGG) 2 Blue
  • Ev Cannon (GGG) 3 Blue
  • Maria Carlson (HH) Purple, Blue
  • Cambry Duerksen (GGG) Blue, Red, Purple, Champion Junior Non-Perishable Food Product
  • Trey Gaddis (GGG) Blue
  • Delaney Gibson (GGG) 2 Blue, 2 Purple, Reserve Champion Junior Non-Perishable Food Product
  • Ellie Good (PA) Purple
  • Cade Gossen (PA) Blue, Purple
  • Nora Hein (SC) Blue, Purple
  • Dylan Kraus (HH) Blue
  • Taryn Kraus Blue
  • Alexis Lewis (SC) Blue
  • Clara Noeth (TTT) 2 Purple
  • Daniel Rziha (TTT) Purple, Red, Blue
  • Jaxon Salsbury (HH) Blue
  • Calleigh Soyez (HH) Red, 2 Blue

4305: Educational Exhibit, 15-18 Years Old

  • Addie Berens (TTT) Purple

4304: Non-Perishable Food Product, 15-18 Years Old

  • Addie Berens (TTT) Blue, Purple
  • Cassandra Meyer (HH) 2 Red, Purple, Champion Senior Non-Perishable Food Product
  • Cierra Nolte (GGG) Purple
  • Katelyn Olson (GGG) 2 White
  • Tristan Williams (HH) 3 Purple, Blue, Reserve Champion Senior Non-Perishable Food Product

4302: Non-Perishable Food Product, 12-14 Years Old

  • Jenna Bittle 2 Blue
  • Dustyn Gagnon (GGG) 2 Blue
  • Malorie Hein (SC) 2 Purple/Champion Intermediate Non-Perishable Food Product
  • Trudy Hein (SC) Purple
  • Charlotte James (HH) Blue
  • Ellie Just (SC) Red, Blue, Purple, Reserve Champion Intermediate Non-Perishable Food Product
  • Landon Roberts (SC) 3 Blue
  • Alexandria Stuchlik (TTT) 2 Blue
  • Alex Young (PA) Purple
  • Philip Young (PA) Purple

301: Non Perishable Food Product 7 -8 years old

  • Alexandra Carlson (HH) Purple, Blue, Champion Beginner Non-Perishable Food Product
  • Natalie Church (GGG) 3 Blue
  • Esther Good (PA) Purple
  • Ryder Kraus Blue
  • Ruby Schmidt (HH) Purple, 3 Blue, Reserve Champion Beginner Non-Perishable Food Product

4307: Modified Non-Perishable Food Product

  • Natalie Church (GGG) Purple/Champion Modified Non-Perishable Food Product

334: Educational Exhibit 7-8 Years old

  • Natalie Church (GGG) Purple

4306: Food Gift Package

  • Ellie Just (SC) Purple/Champion Food Gift Package

4-H Food – Preservation

4354: Tomato/Tomato Products, Tomato Juice and Tomato Salsas; One Jar

  • Ellie Just (SC) Blue

4353: Pickles, Fermented Foods and Relishes and Chutney; One Jar

  • Cassandra Meyer (HH) Blue

4-H Forestry

5100: Beginning

  • Elias Winter (PA) Blue

4-H Geology

5203: Geology – 60 rocks

  • Grant Bryant (GGG) Purple/Geology Class 5203 Champion

5200: Geology – 15 rocks

  • Logan Bryant (GGG) Purple
  • Jadyn Conrady Purple

5204: Geology – Geology Educational Exhibit

  • Natalie Church (GGG) Purple

211: Display of Specimens Found this year

  • Natalie Church (GGG) Purple/Geology Class 211 Reserve Champion

4-H Photography

4801: Color Photos – 4-7 Years in Project

  • Addie Berens (TTT) Red, 3 Blue, Purple
  • Dustyn Gagnon (GGG) 2 Blue, Red
  • Grace Hein (SC) Red, Purple
  • Nora Hein (SC) 2 Purple, Red, 2 Blue
  • Trudy Hein (SC) 2 Purple, Red, 2 Blue
  • Ellie Just (SC) 2 Blue, 3 Purple, Champion Color Photo – 4 to 7 Years in Project
  • Karsen Kroupa (TTT) 2 Red, Blue
  • Cassandra Meyer (HH) Blue, Purple, 3 Red, Champion Color Photo – 4 to 7 Years in Project
  • Cierra Nolte (GGG) 2 Purple, Red
  • Renee Nolte (GGG) Blue, 3 Red
  • Benjamen Olson (GGG) Blue, Purple, Red
  • Ashley Peters (SC) 2 Blue, Purple, 2 Red

4800: Color Photos – 3 Years or Less in Project

  • Jenna Bittle (LWA) 4 Blue, Red
  • Maria Carlson (HH) 2 Blue
  • Abree Ensey (HH) Red
  • Paige Ensey (HH) Purple/Reserve Champion Color Photo – 3 Years or Less in Project
  • Trey Gaddis (GGG) 2 Red, Purple
  • Chevy Gagnon (GGG) 2 Red, Blue
  • Dylan Kraus (HH) Red, Purple, Blue
  • Ryder Kraus (HH) Red, Blue, Purple
  • Taryn Kraus (HH) Purple, Red, 2 Blue
  • Levi Olson (GGG) 3 Blue, Red
  • Kyle Peterson (TTT) 4 Red, Blue
  • Landon Roberts (SC) Red, Purple, Blue, Champion Color Photo – 3 Years or Less in Project
  • Delaney Smith (LWA) Blue, 2 Red

4803: Black and White Photos – 3 Years or Less in Project

  • Abree Ensey (HH) Blue
  • Paige Ensey (HH) Blue
  • Levi Olson (GGG) Blue
  • Landon Roberts (SC) Purple

4802: Color Photos – 8 Years or More

  • Malorie Hein (SC) 4 Purple, Blue, Champion Color Photo – 8+ Years in Project, Reserve Champion Color Photo – 8+ Years in Project

4804: Black and White Photos – 4-7 Years in Project

  • Karsen Kroupa (TTT) Red, Blue
  • Cierra Nolte (GGG) Red, Blue
  • Renee Nolte (GGG) Red

4-H Shooting Sports

6201: Promotional Poster

  • Karsen Kroupa (TTT) Purple/Reserve Champion Shooting Sports Exhibit

4-H Spacetech – Robotics

5515: PROFESSIONAL – Programmable robot made from a commercial (purchased) kit

  • Alyssa Boden (GGG) Purple/Champion Professional Robotics Exhibit

4-H Spacetech – Rocketry

5525: Rocket made from kit (14 years and older)

  • Alyssa Boden (GGG) Blue

5520: Rocket made from kit (9-13 years old)

  • Anthony Boden (GGG) Purple/Champion Rocket 9-13 years old
  • Eli Boden (GGG) Blue
  • Micah Carlson Blue
  • Olivia Carlson (LWA) Blue
  • Cade Gossen (PA) Purple/Reserve Champion Rocket 9-13 years old
  • Colton Gossen (PA) Blue
  • Levi Olson (GGG) Blue
  • Tanner Stuchlik (TTT) Blue
  • Luke Stucky (GGG) Blue

279: Rocket made from Kit 7 -8 years of age.

  • Oliver Hein (SC) Purple/Reserve Champion Rocket 7-8 years old
  • Shelby Summervill (HH) Purple/Champion Rocket 7-8 years old
  • Elias Winter (PA) Blue

4-H Wildlife

5401: Promotional Poster

  • Karsen Kroupa (TTT) Blue

4-H Woodwork

4701: Furniture for household or lawn use

  • Trey Gaddis (GGG) Blue
  • Chevy Gagnon (GGG) Blue
  • Delaney Gibson (GGG) Blue/Reserve Champion Woodwork Exhibit

4702: Other woodwork

  • Tanner Stuchlik (TTT) Purple, Blue, Champion Woodwork Exhibit

4-H/FFA Horticulture

5602: Fresh Flower Arrangement

  • Ellie Just (SC) Blue

2503: Large Vegetable Specimen Plate

  • Ellie Just (SC) Purple/Champion Garden Exhibit
  • Elias Winter (PA) Purple

2504: Fresh Culinary Herbs

  • Ellie Just (SC) Purple

168: House Plants

  • Ellie Just (SC) Blue

5600: Annual Garden Flower

  • Ellie Just (SC) Blue, Purple, Champion Floriculture Exhibit

2502: Medium Vegetable Specimen Plate

  • Ellie Just (SC) Blue
  • Elias Winter (PA) Purple
  • Alex Young (PA) Blue, Purple
  • Philip Young Purple, Blue, Reserve Champion Garden Exhibit

5601: Perennial Garden Flower

  • Ellie Just (SC) Blue, 2 Purple, Reserve Champion Floriculture Exhibit

4-H/FFA Poultry

3201: Standard Breeds; Large Fowl; One young bird of either sex

  • Paige Ensey (HH) Purple, Red, White, Grand Champion Poultry
  • Renee Nolte (GGG) Red

3202: Standard Breeds; Large Fowl; One old bird of either sex

  • Paige Ensey (HH) Red, White
  • Clara Noeth (TTT) White

3203: Standard Breeds; Bantams; One young bird of either sex.

  • Cierra Nolte (GGG) Blue/Reserve Grand Champion Poultry
  • Renee Nolte (GGG) White, Red

3206: Production Hens – Pen of 3

  • Cierra Nolte (GGG) Red

3205: Production Pullets – Pen of 3

  • Alex Young (PA) Red

4-H/FFA Rabbits

3454: Normal Colored Fur

  • Paige Ensey (HH) Red
  • Cali Stucky (GGG) 2 Red
  • Luke Stucky (GGG) Red
  • Tina Yoakum (GGG) Red

3400: Senior Buck

  • Athena Funk (GGG) Blue
  • Charlotte James (HH) Blue
  • Cali Stucky (GGG) Blue
  • Luke Stucky (GGG) Blue

3401: Senior Doe

  • Athena Funk (GGG) Blue
  • Tina Yoakum (GGG) Blue

100: Beginner Showmanship Ages 7-8

  • Athena Funk (GGG) Blue/Champion Beginner Showman

3456: Colored Rex Fur

  • Charlotte James (HH) Red

3462: Showmanship (11-12 years old)

  • Charlotte James (HH) Purple/Reserve Champion 11-12 year old Showmanship

3405: Junior Doe

  • Cali Stucky (GGG) Blue

3463: Showmanship (9-10 years old)

  • Cali Stucky (GGG) Blue/Reserve Champion 9-10 year old Showmanship
  • Luke Stucky (GGG) Purple/Champion 9-10 year old Showmanship

3457: Colored Wool Fur

  • Cali Stucky Red

3461: Showmanship (13-14 years old)

  • Tina Yoakum (GGG) Purple/Champion 13 -14 year old Showmanship

Arts and Crafts

402B: Junior Crafts Ages 9-11

  • Emma Bartel (SC) Blue
  • Delaney Gibson (GGG) 2 Blue, 2 Purple, Reserve Grand Champion Crafts; Champion Junior Crafts
  • Nora Hein (SC) 4 Blue, Purple, Reserve Champion Junior Crafts

400B: Junior Fine Arts Ages 9 -11

  • Jenna Bittle 2 Blue, Purple
  • Micah Carlson (LWA) Purple, Red
  • Olivia Carlson (LWA) Purple, Blue
  • Cambry Duerksen Blue, 3 Red, Purple
  • Trey Gaddis (GGG) Blue
  • Delaney Gibson (GGG) 2 Blue, 3 Purple, White, Reserve Champion Junior Fine Arts
  • Nora Hein (SC) Blue, Purple
  • Kacy Love (LWA) Purple/Reserve Grand Champion Fine Arts; Champion Junior Fine Arts
  • Daniel Rziha (TTT) 2 Red, 2 Blue, Purple
  • Cali Stucky (GGG) Purple, 2 Blue
  • Luke Stucky (GGG) Purple, Blue
  • Leah Tedder (LWA) Blue, Purple

403C: Intermediate Ceramics Ages 12-13

  • Jenna Bittle (LWA) Blue
  • Delaney Smith Purple

404B: Junior Legos Ages Ages 9-11

  • Anthony Boden (GGG) 3 Purple
  • Eli Boden (GGG) Blue, Purple
  • Jadyn Conrady (GGG) Purple
  • Trey Gaddis (GGG) Blue
  • Cade Gossen (PA) Purple/Reserve Champion Junior Legos
  • Karsen Kroupa (TTT) Purple
  • Levi Olson (GGG) Purple
  • Jaxon Salsbury (HH) 2 Blue, Purple
  • Luke Stucky 2 Purple/Grand Champion Legos; Champion Junior Legos

402A: Beginner Crafts Ages 7-8

  • Alexandra Carlson (HH) 2 Blue
  • Jayley Schmidt (GGG) Purple/Champion Beginner Crafts
  • Shelby Summervill (HH) 3 Purple, Blue, Reserve Champion Beginner Crafts, Champion Beginner Crafts

403B: Junior Ceramics Ages 9-11

  • Micah Carlson (LWA) Red
  • Olivia Carlson (LWA) Red
  • Delaney Gibson (GGG) Red, Purple, Grand Champion Ceramics; Champion Junior Ceramics
  • Kacy Love 2 Blue
  • Cali Stucky (GGG) Purple
  • Luke Stucky Purple
  • Leah Tedder (LWA) Blue

403A: Beginner Ceramics Ages 7-8

  • Natalie Church (GGG) Purple/Champion Beginner Ceramics

400A: Beginner Fine Arts Ages 7 -8

  • Athena Funk (GGG) Purple, 4 Blue, Red, Reserve Champion Beginner Fine Arts
  • Jayley Schmidt (GGG) 2 Blue
  • Ruby Schmidt (HH) Blue
  • Shelby Summervill (HH) Blue, Purple, Reserve Champion Beginner Fine Arts
  • Rylee Thomas Blue

400C: Intermediate Fine Arts Ages 12-13

  • Chevy Gagnon (GGG) Purple
  • Trudy Hein (SC) Red, Blue, 2 Purple, Champion Intermediate Fine Arts
  • Anthony Rziha (TTT) Red
  • Delaney Smith Blue
  • Alexandria Stuchlik (TTT) Blue

404C: Intermediate Legos Ages 12-13

  • Chevy Gagnon (GGG) Blue, Purple, Champion Intermediate Legos
  • Anthony Rziha (TTT) Blue

404A: Beginner Legos Ages 7-8

  • Cale Gossen (PA) Purple
  • Ryker Salsbury (HH) 2 Purple
  • Shelby Summervill (HH) 2 Purple/Reserve Grand Champion Legos; Champion Beginner Legos
  • Elias Winter (PA) Purple/Reserve Champion Beginner Legos

402D: Senior Crafts Ages 14-19

  • Malorie Hein (SC) 5 Blue
  • Ellie Just (SC) Blue, Purple
  • Cierra Nolte (GGG) Red

402C: Intermediate Crafts Ages 12-13

  • Trudy Hein (SC) 4 Blue, Purple, Red, Reserve Champion Intermediate Crafts
  • Delaney Smith (LWA) Red, Purple, Reserve Grand Champion Crafts; Champion Intermediate Crafts
  • Tanner Stuchlik (TTT) Purple/Grand Champion Crafts; Champion Intermediate Crafts

400D: Senior Fine Arts Ages 14-19

  • Brooke Nafziger (GGG) 5 Purple, Blue, Grand Champion Fine Arts; Champion Senior Fine Arts, Reserve Champion Senior Fine Arts
  • Cierra Nolte (GGG) Blue, Purple
  • Renee Nolte (GGG) Blue, Red, White
  • Katelyn Olson (GGG) 2 Red, 4 Purple
  • Cecilia Rziha (TTT) Red, Purple, Blue

Breeding

25: Yearling ewes/01: Yearling ewes – Crossbred/01.01: Yearling ewes – Crossbred – Show Class 1

  • Zach Barney (TTT) Blue

25: Yearling ewes/02: Yearling ewes – Hampshire/02.01: Yearling ewes – Hampshire – Show Class 1

  • Zach Barney (TTT) Blue
  • Corin Parmley (HH) Blue

24: Ewe lambs/01: Ewe lambs – Crossbred/01.01: Ewe lambs – Crossbred – Show Class 1

  • Zach Barney (TTT) Blue
  • Corin Parmley (HH) Blue
  • Calleigh Soyez (HH) Blue/Grand Champion Breeding Ewe
  • Wyatt Soyez (HH) Blue

33: Gilts/01: Gilts – Berkshire/01.01: Gilts – Berkshire – Show Class 1

  • Tayle Black (PA) Blue/Grand Champion Breeding Gilt; Champion Berkshire Gilt

33: Gilts/03: Gilts – Duroc/03.01: Gilts – Duroc – Show Class 1

  • Tayle Black (PA) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Gilt; Champion Duroc Breeding Gilt
  • Landon Roberts (SC) Blue/Reserve Champion Duroc Breeding Gilt

33: Gilts/02: Gilts – Crossbred/02.01: Gilts – Crossbred – Show Class 1

  • Ava Case (SC) Blue/Reserve Champion Crossbred Breeding Gilt
  • Colt Smith (HH) 2 Blue/Champion Crossbred Breeding Gilt
  • Lane Smith (HH) Blue

24: Ewe lambs/02: Ewe lambs – Hampshire/02.01: Ewe lambs – Hampshire – Show Class 1

  • Leyton Coover (PA) Blue
  • Calleigh Soyez (HH) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Ewe
  • Hitch Soyez (HH) Blue

24: Ewe lambs/03: Ewe lambs – Natural/03.01: Ewe lambs – Natural – Show Class 1

  • Sophie Coover (PA) Blue

28: Commercial Doe Kid/28.01: Commercial Doe Kid – Show Class 1

  • Morgan Gaines (PA) Blue
  • Ryleigh Jones (TTT) Blue
  • Ashley Peters (SC) Blue/Grand Champion Breeding Doe

4: Senior yearling heifers, calved between January 1 and April 30 of previous year/02: Senior yearling heifers, calved between January 1 and April 30 of previous year – Hereford/02.01: Senior yearling heifers, calved between January 1 and April 30 of previous year – Hereford – Show Class 1

  • Morgan Gaines (PA) Blue/Champion Hereford Heifer

3: Summer yearling heifer, calved between May 1 and August 31 of previous year/01: Angus/01.01: Summer yearling heifer, calved between May 1 and August 31 of previous year – Angus – Show Class 1

  • Weston Gaines (PA) Blue/Reserve Champion Angus Heifer

2: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year/01: Angus/01.01: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Angus – Show Class 1

  • Payton Harms (HH) Blue/Champion Angus Heifer

5: Senior yearling heifers, calved between September 1 and December 31 of previous 2 years/01: Red Angus/01.01: Senior yearling heifers, calved between September 1 and December 31 of previous 2 years – Red Angus – Show Class 1

  • Payton Harms (HH) Blue/Champion Red Angus Heifer

2: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year/03: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Foundation Simmental/03.01: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Foundation Simmental – Show Class 1

  • Sadie Haws (TTT) Blue

28: Commercial Doe Kid/28.02: Commercial Doe Kid – Show Class 2

  • Ryleigh Jones (TTT) Blue
  • Kaitlyn Kidd (TTT) Blue
  • Kelbie Kidd (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Doe

29: Yearling Commercial Doe/29.01: Yearling Commercial Doe – Show Class 1

  • Kelbie Kidd (TTT) Blue
  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue, Red
  • Levi Olson (GGG) Red

3: Summer yearling heifer, calved between May 1 and August 31 of previous year/02: Summer yearling heifer, calved between May 1 and August 31 of previous year – Foundation Simmental/02.01: Summer yearling heifer, calved between May 1 and August 31 of previous year – Foundation Simmental – Show Class 1

  • Madeline Meier (GGG) Blue/Supreme Champion Breeding Female; Champion Simmental Heifer

4: Senior yearling heifers, calved between January 1 and April 30 of previous year/01: Foundation Simmental/01.01: Senior yearling heifers, calved between January 1 and April 30 of previous year – Foundation Simmental – Show Class 1

  • Avery Monnington (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Breeding Female; Reserve Champion Simmental Heifer

33: Gilts/05: Gilts – Poland China/05.01: Gilts – Poland China – Show Class 1

  • Corin Parmley (HH) Blue/Champion Spotted Poland China Breeding Gilt

33: Gilts/06: Gilts – Yorkshire/06.01: Gilts – Yorkshire – Show Class 1

  • Jensen Riffel (TTT) Blue/Champion Yorkshire Breeding Gilt

2: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year/02: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Commercial/02.01: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Commercial – Show Class 1

  • Colt Smith (HH) Blue/Champion Commercial Heifer

2: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year/04: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Red Angus/04.01: Senior heifer calves, calved between September 1 and December 31 of previous year – Red Angus – Show Class 1

  • Lane Smith (HH) 2 Blue/Reserve Champion Red Angus Heifer

33: Gilts/04: Gilts – Hampshire/04.01: Gilts – Hampshire – Show Class 1

  • Lane Smith (HH) Blue/Champion Hampshire Breeding Gilt

Bucket Calf

19: 7-9 years old 4-H’ers

  • Cashen Gann (SC) Blue
  • Kole Kroupa (TTT) Blue
  • Clara Noeth (TTT) Blue
  • Noah Schmidt (HH) Blue

21: 2nd Year

  • Colt Smith (HH) Blue

Cattle

42: Yearling Heifers

  • Hanne Mcdermott (TTT) Purple/Supreme Champion

Cattle Fitting and Showing

40B: Intermediate 11-13 years old as of January 1

  • Hanne Mcdermott (TTT) Purple/Champion Showman

Displays, Booths and Banners

420: Banner by Local Club

  • Happy Hustlers 4-H Club Red
  • Alexandria Stuchlik (TTT) Blue

410: Individual or Project Group Booth

  • Emma Bartel (SC) Blue
  • Ellie Just (SC) Purple
  • Brooke Nafziger (GGG) Purple
  • Charlie Peters (SC) Purple/Champion Booth

411: Club Booth

  • Emma Bartel (SC) Blue

259: Display

  • Cassandra Meyer (HH) Purple/Champion Display
  • Cierra Nolte (GGG) Blue
  • Renee Nolte (GGG) Red
  • Ashley Peters (SC) Blue

Exploring 4H and Cloverbuds

450: Cloverbuds Exhibit

  • Clayton Thomas (HH) Green
  • Aaron Carlson (LWA) Green
  • Anna Carlson (HH) Green
  • Dakota Gibson (GGG) Green
  • Jacelyn Johnson (PA) Green
  • Madelyn Olson (GGG) Green
  • Ruby Shaver (GGG) Green
  • Trent Summervill (HH) Green
  • Rilynn Tully (LWA) Green

451: Exploring 4H Exhibit

  • Sarah Barlow (LWA) 3 Blue, Purple
  • Ev Cannon (GGG) 2 Blue, 2 Purple
  • Maria Carlson (HH) Purple
  • Natalie Church (GGG) Purple, 2 Blue, Champion Exploring 4-H Exhibit
  • Cale Gossen (PA) Blue, Purple
  • Oliver Hein (SC) Purple, Blue, Reserve Champion Exploring 4-H Exhibit
  • Kole Kroupa (TTT) 2 Purple, Red
  • Brogan Plett Plett (LWA) 2 Blue, 2 Purple
  • Jayley Schmidt (GGG) 3 Purple, Blue
  • Noah Schmidt (HH) Purple, Blue
  • Ruby Schmidt (HH) Blue
  • Shelby Summervill (HH) 2 Purple, Blue
  • Rylee Thomas (HH) Blue

Goat

Senior doe, 3 years and older in milk or previously freshened

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue
  • Benjamen Olson (GGG) 2 Blue/Supreme Champion; Champion Alpine

Senior doe, 4 years in age in milk or previously freshened

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue
  • Benjamen Olson (GGG) Blue

Senior doe, 2 years and under in milk or previously freshened

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Reserve Champion Alpine
  • Benjamen Olson (GGG) 2 Blue

Junior doe, birthdate September 16, 2016 to September 15, 2017 (dry yearling)

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Champion Saanen
  • Benjamen Olson (GGG) 2 Blue
  • Samantha Schwindt (GGG) 2 Blue/Champion Nubian, Reserve Champion Nubian
  • Alex Young (PA) Blue/Champion Recorded Grades

Senior doe, 5 years and older in milk or previously freshened

  • Benjamen Olson (GGG) Blue/Reserve Champion; Champion Toggenburg
  • Alex Young (PA) Blue/Reserve Champion Recorded Grades

Junior doe, birthdate March 1 to March 31, 2018/01: Junior doe, birthdate March 1 to March 31, 2018 – NO BREED/01.01: Junior doe, birthdate March 1 to March 31, 2018 – NO BREED – Show Class 1

  • Alex Young (PA) Blue

Goat Showmanship

2201: 11-13 years old as of January 1

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue
  • Benjamen Olson (GGG) Blue/Reserve Grand Champion Showman
  • Alex Young (PA) Blue

2200: 14 years old and older as of January 1

  • Samantha Schwindt (GGG) Blue/Grand Champion Showman

Halter

61A: Filly or Mare 4 years or younger

  • Ev Cannon (GGG) Blue

61B: Filly or Mare 5 years or older

  • Ev Cannon (GGG) Blue
  • Abree Ensey (HH) Purple/Reserve Grand Champion Halter Horse; Champion Stock Type Mare
  • Paige Ensey (HH) Purple/Reserve Champion Stock Type Mare
  • Tristan Williams (HH) Blue

62A: Gelding 4 years or younger

  • Ev Cannon (GGG) Blue
  • Tristan Williams (HH) Purple/Reserve Champion Stock Type Gelding

62B: Gelding 5 years or older

  • Ashley Peters (SC) Blue
  • Lane Svoboda (HH) Blue
  • Rylee Thomas (HH) Purple/Grand Champion Halter Horse; Champion Stock Type Gelding
  • Tristan Williams (HH) Blue

Horsemanship

64: Walk Trot

  • Ev Cannon (GGG) Blue
  • Athena Funk (GGG) Blue

73: Trail 7 to 10 years old

  • Abree Ensey (HH) Purple
  • Athena Funk (GGG) Blue
  • Rylee Thomas (HH) Blue

67: Western Horsemanship 7 to 10 years old

  • Abree Ensey (HH) Blue
  • Rylee Thomas (HH) Blue

70: Western Pleasure 7 to 10 years old

  • Abree Ensey (HH) Blue
  • Rylee Thomas (HH) Blue

66: Western Horsemanship 11 to 13 years old

  • Paige Ensey (HH) Blue
  • Lane Svoboda (HH) Purple

69: Western Pleasure 11 to 13 years old

  • Paige Ensey (HH) Blue
  • Ashley Peters (SC) Red
  • Lane Svoboda (HH) Purple

72: Trail 11 to 13 years old

  • Paige Ensey (HH) Blue
  • Lane Svoboda (HH) Purple

73A: Trail Miniature Horse

  • Tristan Williams (HH) Blue, Purple

71: Trail 14 and older

  • Tristan Williams (HH) Blue

68: Western Pleasure 14 and older

  • Tristan Williams (HH) Blue

Market

23: Lambs/01: Lambs – Crossbred/01.01: Lambs – Crossbred – Show Class 1

  • Cailey Barney (TTT) Blue
  • Jessica Klumpe (HH) Blue
  • Benjamen Olson (GGG) Blue
  • Calleigh Soyez (HH) Blue/Grand Champion Market Lamb; Champion Crossbred Market Lamb
  • Lane Svoboda (HH) Blue

23: Lambs/01: Lambs – Crossbred/01.02: Lambs – Crossbred – Show Class 2

  • Cailey Barney (TTT) Blue
  • Ava Case (SC) Blue
  • Landon Roberts (SC) Blue/Reserve Champion Crossbred Market Lamb
  • Wyatt Soyez (HH) Blue

23: Lambs/06: Lambs – Speckle Face/06.01: Lambs – Speckle Face – Show Class 1

  • Cailey Barney (TTT) Blue/Champion Speckle Face Market Lamb
  • Levi Olson (GGG) Blue/Reserve Champion Speckle Face Market Lamb

23: Lambs/02: Lambs – Hampshire/02.01: Lambs – Hampshire – Show Class 1

  • Zach Barney (TTT) 2 Blue
  • Calleigh Soyez (HH) Blue
  • Wyatt Soyez (HH) Blue
  • Lane Svoboda (HH) Blue/Reserve Champion Hampshire Market Lamb

31: Hogs/01: Hogs – Berkshire/01.01: Hogs – Berkshire – Show Class 1

  • Tayle Black (PA) Blue/Champion Berkshire Market Hog

32: Prospect Hogs/32.01: Prospect Hogs – Show Class 1

  • Tayle Black (PA) Blue/Champion Prospect Market Hog
  • Kylie Butler (TTT) Blue
  • Ev Cannon (GGG) Red
  • Jessica Klumpe (HH) Blue/Reserve Champion Prospect Market Hog
  • Colt Smith (HH) Blue

31: Hogs/03: Hogs – Duroc/03.01: Hogs – Duroc – Show Class 1

  • Kylie Butler (TTT) Blue
  • Ava Case (SC) Blue/Champion Duroc Market Hog
  • Colt Smith (HH) Blue/Reserve Champion Duroc Market Hog

31: Hogs/02: Hogs – Crossbred/02.02: Hogs – Crossbred – Show Class 2

  • Ev Cannon (GGG) Red
  • Ava Case (SC) Blue
  • Jensen Riffel (TTT) Blue
  • Landon Roberts (SC) Blue/Grand Champion Market Hog; Champion Crossbred Market Hog
  • Lane Smith (HH) Red

31: Hogs/05: Hogs – Yorkshire/05.01: Hogs – Yorkshire – Show Class 1

  • Ava Case (SC) Blue/Reserve Grand Champion Market hog; Champion Yorkshire Market Hog
  • Corin Parmley (HH) Blue/Reserve Champion Yorkshire Market Hog

27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.03: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 3

  • Ava Case (SC) Blue
  • Kelbie Kidd (TTT) Blue
  • Hanne Mcdermott (TTT) 2 Red

23: Lambs/02: Lambs – Hampshire/02.02: Lambs – Hampshire – Show Class 2

  • Leyton Coover (PA) Blue
  • Sophie Coover (PA) Blue
  • Landon Roberts (SC) Blue/Reserve Grand Champion Market Lamb; Champion Hampshire Market Lamb
  • Hitch Soyez (HH) Blue
  • Wyatt Soyez (HH) Blue
  • Lane Svoboda (HH) Blue

8: Market Steer/01: Market Steer – Angus/01.01: Market Steer – Angus – Show Class 1

  • Carly Deines (TTT) Blue/Champion Angus Steer

27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.01: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 1

  • Athena Funk (GGG) Blue
  • Morgan Gaines (PA) Blue
  • Levi Olson (GGG) Red

27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.02: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 2

  • Athena Funk (GGG) Red
  • Morgan Gaines (PA) Blue
  • Weston Gaines (PA) Blue
  • Ellie Good (PA) Blue
  • Hanne Mcdermott (TTT) Red
  • Corin Parmley (HH) Blue
  • Ashley Peters (SC) Blue

8: Market Steer/04: Market Steer – Crossbred/04.01: Market Steer – Crossbred – Show Class 1

  • Devon Gaines (PA) Blue/Reserve Grand Champion Market Beef; Champion Crossbred Steer
  • Alexis Lewis (SC) Blue/Reserve Champion Crossbred Steer

8: Market Steer/03: Market Steer – Chianina/03.01: Market Steer – Chianina – Show Class 1

  • Devon Gaines (PA) Blue/Champion Chianina Steer

8: Market Steer/02: Market Steer – Charolais/02.01: Market Steer – Charolais – Show Class 1

  • Morgan Gaines (PA) Blue/Champion Charolais Steer

31: Hogs/02: Hogs – Crossbred/02.01: Hogs – Crossbred – Show Class 1

  • Sadie Haws (TTT) Red
  • Jessica Klumpe (HH) Blue
  • Corin Parmley (HH) Blue/Reserve Champion Crossbred Market Hog
  • Landon Roberts (SC) Blue
  • Colt Smith (HH) Blue
  • Lane Smith (HH) Blue

27: Meat-Type Wether/Doe less than one year old/27.04: Meat-Type Wether/Doe less than one year old – Show Class 4

  • Ryleigh Jones (TTT) Blue
  • Kaitlyn Kidd (TTT) Blue
  • Kelbie Kidd (TTT) Blue
  • Hanne Mcdermott (TTT) Red
  • Ashley Peters (SC) Blue

8: Market Steer/05: Market Steer – Maine Anjou/05.01: Market Steer – Maine Anjou – Show Class 1

  • Avery Monnington (TTT) Blue/Reserve Champion Maine Anjou Steer
  • Ashley Peters (SC) Blue/Champion Maine Anjou Steer

23: Lambs

  • Benjamen Olson (GGG) Blue/Reserve Champion Speckle Face Market Lamb

23: Lambs/03: Lambs – Natural/03.01: Lambs – Natural – Show Class 1

  • Corin Parmley (HH) Blue/Reserve Champion Natural Color Market Lamb
  • Calleigh Soyez (HH) Blue/Champion Natural Color Market Lamb
  • Hitch Soyez (HH) Blue
  • Wyatt Soyez (HH) Blue

23: Lambs/05: Lambs – Southdown/05.01: Lambs – Southdown – Show Class 1

  • Corin Parmley (HH) Blue/Champion Southdown Market Lamb

8: Market Steer/06: Market Steer – Simmental/06.01: Market Steer – Simmental – Show Class 1

  • Charlie Peters (SC) Blue/Grand Champion Market Beef; Champion Simmental Steer

31: Hogs/04: Hogs – Hampshire/04.01: Hogs – Hampshire – Show Class 1

  • Landon Roberts (SC) Blue/Champion Hampshire Market Hog

23: Lambs/04: Lambs – Shropshire/04.01: Lambs – Shropshire – Show Class 1

  • Hitch Soyez (HH) Blue/Champion Shropshire Market Lamb

Posters and Notebooks

250: 4H Club Secretary Book

  • Olivia Carlson (LWA) Blue

252: 4H Club Historian Book

  • Malorie Hein (SC) Blue
  • Johnny Zieammermann (HH) Red
  • Larry Zieammermann (HH) Red

254: 4H Project Notebook

  • Charlie Peters (SC) Purple/Champion Notebook

260: Educational Poster

  • Landon Roberts (SC) Purple/Champion Poster

Showmanship

22A: Senior 14 years old and older

  • Cailey Barney (TTT) Blue/Reserve Grand Champion Sheep Showman; Reserve Champion Senior Sheep Showman
  • Zach Barney (TTT) Blue
  • Jessica Klumpe (HH) Blue
  • Corin Parmley (HH) Blue/Grand Champion Sheep Showman; Champion Senior Sheep Showman
  • Landon Roberts (SC) Blue

33C: Junior 7 to 10 years old

  • Tayle Black (PA) Blue/Grand Champion Swine Showman; Champion Junior Swine Showman
  • Kylie Butler (TTT) Blue
  • Ev Cannon (GGG) Blue
  • Sadie Haws (TTT) Blue
  • Colt Smith (HH) Blue/Reserve Champion Junior Swine Showman

60C: Novice

  • Ev Cannon (GGG) Purple/Champion Novice Horse Showman
  • Rylee Thomas (HH) Blue/Reserve Champion Novice Horse Showman

33B: Intermediate 11 to 13 years old

  • Ava Case (SC) Blue/Champion Intermediate Swine Showman
  • Lane Smith (HH) Blue/Reserve Champion Intermediate Swine Showman

26B: Intermediate 11 to 13 years old

  • Ava Case (SC) Blue/Champion Intermediate Goat Showman
  • Ellie Good (PA) Blue/Reserve Champion Intermediate Goat Showman
  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue
  • Levi Olson (GGG) Blue
  • Ashley Peters (SC) Blue

22B: Intermediate 11 to 13 years old

  • Ava Case (SC) Blue
  • Leyton Coover (PA) Blue
  • Sophie Coover (PA) Blue
  • Benjamen Olson (GGG) Blue
  • Levi Olson (GGG) Blue
  • Calleigh Soyez (HH) Blue/Reserve Champion Intermediate Sheep Showman
  • Lane Svoboda (HH) Blue/Champion Intermediate Sheep Showman

26C: Junior 7 to 10 years old

  • Athena Funk (GGG) Blue
  • Ryleigh Jones (TTT) Blue
  • Kaitlyn Kidd (TTT) Blue/Champion Junior Goat Showman
  • Kelbie Kidd (TTT) Blue/Reserve Champion Junior Goat Showman

17A: Senior 14 years old and older

  • Devon Gaines (PA) Blue/Reserve Grand Champion Beef Showman; Reserve Champion Senior Showman
  • Morgan Gaines Blue
  • Madeline Meier (GGG) Blue/Grand Champion Beef Showman; Champion Senior Showman
  • Charlie Peters (SC) Blue

26A: Senior 14 years old and older

  • Morgan Gaines (PA) Blue/Grand Champion Goat Showman; Champion Senior Goat Showman
  • Corin Parmley (HH) Blue/Reserve Grand Champion Goat Showman; Reserve Champion Senior Goat Showman

17B: Intermediate 11 to 13 years old

  • Weston Gaines (PA) Blue/Reserve Champion Intermediate Showman
  • Alexis Lewis Blue
  • Avery Monnington (TTT) Blue/Champion Intermediate Showman
  • Ashley Peters (SC) Blue
  • Lane Smith (HH) Blue

17C: Junior 7 to 10 years old

  • Sadie Haws Blue/Champion Junior Showman
  • Colt Smith (HH) Blue/Reserve Champion Junior Showman

33A: Senior 14 years old and older

  • Jessica Klumpe (HH) Blue/Reserve Champion Senior Swine Showman
  • Corin Parmley (HH) Blue
  • Jensen Riffel (TTT) Blue
  • Landon Roberts (SC) Blue/Reserve Grand Champion Swine Showman; Champion Senior Swine Showman

60B: Junior

  • Ashley Peters (SC) Blue/Reserve Champion Junior Horse Showman
  • Lane Svoboda (HH) Purple/Grand Champion Horse Showman; Champion Junior Horse Showman

22C: Junior 7 to 10 years old

  • Hitch Soyez (HH) Blue/Reserve Champion Junior Sheep Showman
  • Wyatt Soyez (HH) Blue/Champion Junior Sheep Showman

60A: Senior

  • Tristan Williams (HH) Purple/Reserve Grand Champion Horse Showman; Champion Senior Horse Showman

Speed Events

79: Pole bending 7 to 10 years old

  • Abree Ensey (HH) Purple
  • Rylee Thomas (HH) Blue

76: Barrel Racing 7 to 10 years old

  • Abree Ensey (HH) Blue
  • Athena Funk (GGG) Purple
  • Rylee Thomas (HH) Red

75: Barrel Racing 11 to 13 years old

  • Paige Ensey (HH) Blue
  • Ashley Peters (SC) Blue
  • Lane Svoboda (HH) Purple

78: Pole Bending 11 to 13 years old

  • Paige Ensey (HH) Blue
  • Ashley Peters (SC) Red
  • Lane Svoboda (HH) Purple

77: Pole Bending 14 and older

  • Tristan Williams (HH) Purple

74: Barrel Racing 14 and older

  • Tristan Williams (HH) Purple

Wether

57: Market

  • Hanne Mcdermott (TTT) Blue/Reserve Champion Dairy Wether
  • Alex Young (PA) Blue/Champion Dairy Wether

Open Class 2018 Open Class Top Award Winners

Crafts

  • Peewee: Daylen Gibson, Hannah Winter, Daylen Gibson, Judges Choice: Daylen Gibson
  • Youth: Kathy Hein, Maria Carlson, Nivea Funk, Judges Choice: Amily Boden
  • Junior: Caitlin Thornhill, Daniel Tucker, Caitlin Thornhill, Judges Choice: Caitlin Thornhill
  • Adult: Marsha Meyer, Judges Choice: Marsha Meyer

Farm Horticulture

  • Vegetable: Linda Peters
  • Fruit: Tristen Miesse, Linda Peters, Treygan Miesse
  • Display: Linda Peters

Fine Arts

  • Peewee: Brently Bartel, Case Just, Colton Bartel
  • Youth: Gracelyn Just, April Suderman, Ruby Shaver
  • Junior: Jessi Dalke, Daniel Tucker, Alana Suderman
  • Adult: Candy Tucker, Candy Tucker

Food

  • Breads: Linda Peters, Rose Suderman, Teaygan Miller
  • Cookie: Anna Jones, Marcia Williams, Alana Suderman
  • Baked: Tylee Miller, Taryah Miller, Trysta Miller
  • Preserved: Laurie Miesse
  • Floriculture: Single: Sally Andrews, Rose Suderman, Sally Andrews

  • Arrangement: Linda Peters, Rose Suderman, Harriet Suderman

Lego

  • Original: Peewee: Hannah Winter, Case Just, Eli Davies
  • Youth: Delaney Duerkson, Jemma Just, Amily Boden
  • Junior: Joshua Diener, Joshua Diener, Hannah Thurston
  • Kit: David Davies

Photography

  • Youth: Gracelyn Just, Gracelyn Just, Madelyn Olson
  • Junior: Jessi Dalke, Jessi Dalke, Kailee Funk
  • Adult: Kathy Woelk, Kim Bartel, Sonja Roberts

Quilt

  • Hand Quilt: Harriet Suderman, Charlene Driggers
  • Machine Quilt: Tana Riffel, Alvena Bartel, Alvena Bartel
  • Applique: Tana Riffel
  • Wall Hanging: Tana Riffel, Alvena Bartel, Charlene Driggers

Textile

  • Handwork: Alvena Bartel, Rose Suderman, Alvena Bartel
  • Yarn: Shana Thornhill, Shana Thornhill, Rose Suderman
  • Poultry: Emery Dalke, Emery Dalke, Emery Dalke

Pedal Pull Winners

4 Year Old Class

1st Rylee Houseman, 2nd Quin Janzen, 3rd Camdyn Hajek

5 Year Old Class

1st Brendan Jost, 2nd Trent Summervill, 3rd Olivia Gillespie

6 Year Old Class

1st Charlotte Silhan, 2nd Kyle Epp, 3rd Eli Suderman

7 Year old Class

1st Broden Loewen, 2nd Tucker Weber, 3rd Samuel Groening

8 Year Old Class

1st Rusty Wyss, 2nd Jaxson Gillespie, 3rd Tanner Gentry

9 Year Old Class

1st Jaeten Loewen, 2nd Jackson Kleiber, 3rd Zachery Schlesener

10 Year Old Class

1st Lauryn Vogt, 2nd Landon Hein, 3rd Maria Carlson

11 Year Old Class

1st Karalyn Krispense, 2nd Cash Walles, 3rd Daniel Rziha

12 Year Old Class

1st Aden Nickel, 2nd Alex Scott

Parade Winners

4-H Float

1st Goessel Goal Getters, 2nd South Cottonwood

Other Floats

1st, Truckers Christian Ministries, 2nd HS Band, 3rd Circles of MN County

Decorated Entries

1st Kenny, 2nd Aron Gunn

Demolition Derby

Powder Puff

1st Carla Hamm, 2nd Liz Johnson, 3rd Jena Terrell

Lawn Mower

1st Jasee Hamm, 2nd Seth Schneider, 3rd Parker Schultz

Figure 8

1st Nathan Amstatz, 2nd Mike Brandt, 3rd Jared Dyck

Bonestock

1st Dustin Horn, 2nd Joe Stringer, 3rd James Spohn

Compact

1st Evan Slater, 2nd Troy Hett, 3rd Blake Stringer

Mad Dog

Tristen Hett

Feature

1st Dalton Graves/Matt Bowers

2nd Blaize Lehman

3rd Russell Klenda/Josh Cataneda


Courtesy Photo Tayle Black, Grand Champion Showman and Greeding Gilt
Courtesy Photo Tayle Black, Grand Champion Showman and Greeding Gilt
Courtesy Photo Corin Parmley and Cailey Barney- Senior Sheep Showman Grand and Reserve Grand Champion.
Courtesy Photo Corin Parmley and Cailey Barney- Senior Sheep Showman Grand and Reserve Grand Champion.
Courtesy Photo Tayle Black and Landon Roberts- Swine Showmanship Grand and Reserve Overall
Courtesy Photo Tayle Black and Landon Roberts- Swine Showmanship Grand and Reserve Overall
Courtesy Photo Madeline Meier - Grand Champion Breeding Beef
Courtesy Photo Madeline Meier - Grand Champion Breeding Beef
Courtesy Photo Cailey Barney and Morgan Gaines- Round Robin Grand and Reserve Grand.
Courtesy Photo Cailey Barney and Morgan Gaines- Round Robin Grand and Reserve Grand.
Courtesy Photo Meat Goat Showman Grand and Reserve Grand - Morgan Gaines and Corin Parmley
Courtesy Photo Meat Goat Showman Grand and Reserve Grand - Morgan Gaines and Corin Parmley
Courtesy Photo Madeline Meier & Devon Gaines, Grand and Reserve Champion Beef Showman -
Courtesy Photo Madeline Meier & Devon Gaines, Grand and Reserve Champion Beef Showman -
Courtesy Photo Calleigh Soyez - Grand Champion, Market Lamb and Breeding Sheep.
Courtesy Photo Calleigh Soyez - Grand Champion, Market Lamb and Breeding Sheep.
Courtesy Photo Charlie Peters - Grand Champion, Market Beef
Courtesy Photo Charlie Peters - Grand Champion, Market Beef
Courtesy Photo Landon Roberts Grand Champion, Market Swine
Courtesy Photo Landon Roberts Grand Champion, Market Swine
Courtesy Photo Alex Young - Grand Champion, Dairy Wether
Courtesy Photo Alex Young - Grand Champion, Dairy Wether
Courtesy Photo Alex Young - Grand Champion, Dairy Wether
Courtesy Photo Alex Young - Grand Champion, Dairy Wether
Courtesy Photo Ashley Peters - Grand Champion, Breeding Goat
Courtesy Photo Ashley Peters - Grand Champion, Breeding Goat
Courtesy Photo Rylee Thomas - Grand Champion, Halter Horse
Courtesy Photo Rylee Thomas - Grand Champion, Halter Horse