Hillsboro swimmers outscore Peabody in a duel


The Hillsboro and Peabody swim teams opened the competitive portion of the season Saturday with a dual meet at the Hillsboro Aquatic Center.

The host team finished on top by a score of 761 to 521. Follow­ing are the individual results.

Hillsboro dual

100-yard freestyle

Girls 9-10: 1. Tori Pickens (P) 1:39.59, 2. Jenna Hinerman (H) 14:26.76, 3. Chloe Pankratz (H) 1:47.98, 4. Millie Sechrist (H) 1:54.20.

Boys 9-10: 1. Joe Knoll (H) 1:53.75, 2. Elias Kalua (H) 2:16.68, 3. Jordan Anderson (P) 2:25.64, 4. Tucker Moss (H) 2:39.01, 5. Koby Schroeder (P) 2:56.81.

Girls 11-12: 1. Abby Sechrist (H) 1:41.52, 2. Madison Sheppard (H) 1:42.56, 3. Anna Lubbers (P) 1:44.70, 4. Callie Linnens (H) 1:50.14, 5. Mallory Harris (P) 1:51.03, 6. Desiree Wittig (P) 2:23.61.

Boys 11-12: 1. Travis King (H) 1:33.34, 2. Jaden Priest (H) 1:42.31, 3. Bryce Brouilette (H) 1:49.19, 4. Bryant Young (P) 2:14.47.

Girls 13-14: 1. Emily Sechrist (H) 1:17.92, 2. Katy Benson (P) 1:19.47, 3. Lexi Anderson (P) 1:25.67, 4. Kianna Hinerman (H) 1:31.75, 5. April Newfield (P) 1:37.08, 6. Kalen Moss (H) 1:46.42.

Boys 13-14: 1. Braxton Kyle (P) 1:18.00, 2. Nicholas Preheim (P) 1:20.53, 3. Stephen Brazil (H) 1:37.20.

Girls 15-18: 1. Embry Hodges (P) 1:16.14, 2. Victoria Stang (H) 1:25.91, 3. Lindsey Brazil (H) 1:30.27, 4. Taylor Vogt (H) 1:35.50, 5. Lily Harris (P) 1:41.00.

Boys 15-18:?1. Nathaniel Stang (H) 59.33, 2. Tanner Sechrist (H) 1:06.33, 3. Garret Schroeder (P) 1:11.47, 4. Zachary Preheim (P) 1:12.19, 5. Jeff?Pritchard (H) 1:15.34, 6. Seth Topham (P) 1:18.96.

100-yard medley relay

Girls 8 and under: 1. A team, Brooklyn Brouilette, Megan Bechtold, Macy Priest, Iris Klein (H) 2:30.89. 2. A team, Mya Winter, Hadlye Clark, Emma Schroeder, Lexi Schreiber (P) 2:51.47.

Boys 8 and under: 1. A team, Jakob Graber, Philip Young, Alex Ramsey, Ethan Ramsey (P) 3:11.25.

Girls 9-10: 1. A team, Eva Noble, Millie Sechrist, Ashley Brazil, Katie Evans (H) 1:52.79, 2. A team, Kayla Page, Adriana Newman, Tori Pickens, Sydney Hodges (P) 1:59.81, 3. B team, Abigail Driggers, Shariesse Thiessen, Chloe Pankratz, Jenna Hinerman (H) 2:00.89.

Boys 9-10: 1. A team, Brant Brouillette, Josiah Driggers, Elias Kalua (H) 2:04.78, 2. B team, Tucker Moss, Shephard Stang, Joe Knoll (H) 2:06.87, 3. A team, Alex Caldwell, Koby Schroeder, Zach Stephy (P) 2:26.75.

200-yard medley relay

Girls 11-12: 1. A team, Sonja Jost, Abby Sechrist, Kiersten Kalua, Madison Shepphard (H) 3:14.01, 2. A team, Mallory Harris, Desiree Wittig, Raegan Schreiber, Anna Lubbers (P) 3:38.89.

Boys 11-12: 1. A team, Jaden Priest, Jonathan Hinderman, Travis King, Brodie Rathbone (H) 3:42.24.

Girls 13-14: 1. A team, April Newfield, Mackenzie Young, Lexi Anderson, Katy Benson (P) 2:56.03, 2. A team, Kalen Moss, Cassandra Stang, Darcy Heinrichs, Kianna Hinerman (H) 3:05.76.

Boys 13-14: 1. A team, Braden Vogt, Stephen Brazil, Leighton Wagner (H) 3:07.99.

Girls 15-18: 1. A team, Embry Hodges, Michaela Methvin, Lily Harris (P) 2:50.01, 2. A team, Lindsey Brazil, Emily Sechrist, Victoria Stang, Taylor Vogt (H) 3:22.00.

Boys 15-18: 1. A team, Tanner Sechrist, Nathaniel Stang, Jeff Pritchard (H) 2:20.44, 2. A team, Brody Kyle, Seth Topham, Braxton King (P) 2:22.55, 3. B team, Harry Faber, Austin Calam, Scott Brazil (H) 2:33.44, 4. Garret Schroeder, Zachary Preheim, Nicholas Preheim (P) 2:35.65.

25-yard butterfly

Girls 8 and under: 1. Megan Bechtold (H) 35.08, 2. Emma Schroeder (H) 35.12, 3. Macy Priest (H) 45.27, 4. Lexi Schreiber (P) 51.08, 5. Hadlye Clark (P) 58.08, 6. Sarah Spencer (P) x1:11.43.

Boys 8 and under: 1. Carson Linnens (H) 32.45, 2. Andrew Driggers (H) 41.57, 3. Alex Ramsey (P) 42.06, 4. Philip Young (P) 46.25, 5. Ethan Ramsey (P) 49.55.

Girls 9-10: 1. Tori Pickens (P) 23.48, 2. Jenna Hinerman (H) 24.28, 3. Ashley Brazil (H) 26.34, 4. Chloe Pankratz (H) 27.31, Sydney Hodges (P) 34.89.

Boys 9-10: Joe Knoll (H) 26.81, Elias Kalua (H) 31.02, 3. Shephard Stang (H) 35.18, 4. Koby Schroeder (P) 40.39.

50-yard butterfly

Girls 11-12: 1. Kiersten Kalua (H) 47.35, 2. Mallory Harris (P) 50.87, 3. Sonja Jost (H) 53.09, 4. Madison Sheppard (H) 57.30.

Boys 11-12: 1. Jonathan Hinerman (H) 52.31, 2. Travis King (H) 58.69, 3. Brodie Rathbone (H) 1:07.91, 4. Bryant Young (P) 1:25.65.

Girls 13-14: 1. Katy Benson (P) 42.00, 2. Emily Sechrist (H) 43.17, 3. Lexi Anderson (P) 47.15, 4. April Newfield (P) 49.28, 5. Darcy Heinrichs (H) 50.70, 6. Cassandra Stang (H) 56.18.

Boys 13-15: 1. Nicholas Preheim (P) 39.20, 2. Braden Vogt (H) 40.83, 3. Stephen Brazil (H) 54.45.

Girls 15-18: 1. Embry Hodges (P) 39.17, Victoria Stang (H) 47.14, Lily Harris (P) 48.06, Lindsey Brazil (H) 49.14, 5. Taylor Vogt (H) 50.52.

Boys 15-18: 1. Brody Kyle (P) 32:14, 2. Tanner Sechrist (H) 35.25, 3. Jeff Pritchard (H) 36.59, 4. Garret Schroeder (P) 37.45, 5. Zachary Preheim (P) 38.12, 6. Scott Brazil (H) 40.14.

25-yard backstroke

Girls 8 and under: 1. Emma Schroeder (P) 34.72, 2. Macy Priest (H) 36.63, 3. Brooklyn Brouillette (H)?37.57, 4. Megan Bechtold (H) 37.71, 5. Lexi Schreiber (P) 38.61, 6. Mya Winter (P) 48.95, 7. Hadlye Clark (P) x52.86, 8. Sarah Spencer (P) x1:10.34.

Boys 8 and under: 1. Carson Linnens (H) 40.62, 2. Andrew Driggers (H) 43.33, 3. Alex Ramsey (P) 47.58, 4. Ethan Ramsey (P) 55.45, 5. Jakob Graber (P) 56.42.

Girls 9-10: 1. Millie Sechrist (H) 28.85, 2. Sydney Hodges (P) 32.06, 3. Adriana Newman (P) 32.01, 4. Eva Noble (H) 33.56, 5. Shariesse Thiessen (H) 45.30.

Boys 9-10: 1. Joe Knoll (H) 27.92, 2. Brant Brouillette (H) 31.59, 3. Tucker Moss (H) 31.95, 4. Jordan Anderson (P) 34.08, 5. Max Caldwell (P) 50.92.

50-yard backstroke

Girls 11-12: 1. Sonja Jost (H) 50.70, 2. Abby Sechrist (H) 54.78, 3. Reagan Schreiber (P) 57.96, 4. Callie Linnens (H) 59.04, 5. Desiree Wittig (P) 1:08.97.

Boys 11-12: 1. Bryce Brouillette (H) 57.50, Jaden Priest (H) 59.36, 3. Ben Koop (H) 1:06.91.

Girls 13-14: 1. Mackenzie Young (P) 48.36, 2. April Newfield (P) 51.86, 3. Kianna Hinerman (H) 52.39, 4. Kalen Moss (H) 52.40, 5. Darcy Heinrichs (H) 1:00.70.

Boys 13-14: 1. Braden Vogt (H) 42.64, 2. Nicholas Preheim (P) 44.22, Leighton Wagner (H) 1:03.11.

Girls 15-18: 1. Embry Hodges (P) 41.95, 2. Michaela Methvin (P) 44.67, 3. Victory Stang (H) 50.99, 4. Lindsey Brazil (H) 51.98, Taylor Vogt (H) 53.64.

Boys 15-18: 1. Nathaniel Stang (H) 32.47, 2. Tanner Sechrist (H) 35.16, 3. Brody Kyle (P) 36.73, 4. Zachary Preheim (P) 38.43, 5. Seth Topham (P) 40.14, 6. Henry Faber (H) 40.15.

25-yard freestyle

Girls 8 and under: 1. Megan Bechtold (H) 27.22, 2. Emma Schroeder (P) 30:82, 3. Macy Priest (H) 33.73, 4. Mya Winter (P) 33.90, 5. Lexi Schreiber (P) 37.09, 6. Brooklyn Brouillette (H) 39.46, 7. Hadlye Clark (P) x42.23.

Boys 8 and under: 1. Carson Linnens (H) 25.20, 2. Alex Ramsey (P) 33.78, 3. Andrew Driggers (H) 36.09, 4. Alex Caldwell (P) 37.22, 5. Ethan Ramsey (P) 42.99, 6. Philip Young (P) 46.01, 7. Jakob Graber (P) x47.40.

Girls 9-10: 1. Tori Pickens (P) 17.56, 2. Ashley Brazil (H) 19.69, 3. Chloe Pankratz (H) 29.09, 4. Jenna Hinerman (H) 20.59, 5. Katie Evans (H) 21.79, 6. Millie Sechrist (H) x23.26, 8. Sydney Hodges (P) 28.57, 9. Shariesse Thiessen (H) x29.89, 10. Adriana Newman (P) 31.20, 11. Abigail Driggers (H) x35.42.

Boys 9-10: 1. Joe Knoll (H) 20.00, 2. Shephard stang (H) 21.04, 3. Elias Kalua (HO 26.43, 4. Jordan Anderson (P) 26.46, 5. Brant Brouillette (H) x31.44, *5. Max Caldwell (P) 31.44, 7. Tucker Moss (H) x31.65, Josiah Driggers (H) x32.20, 9. Jack Parks (P) 34.51, 10. Kyle Horton (H) x49.14.

Girls 11-12: 1. Kierston Kalua (H) 38.38, 2. Raegan Schreiber (P) 42.01, 3. Sonja Jost (H) 42.48, 4. Madison Sheppard (H) 44.06, 5. Abby Sechrist (H) 46.87, 6. Anna Lubbers (P) 47.37, 7. Callie Linnens (H) 48.27, 8. Mallory Harris (P) 48.40, 9. Desiree Wittig (P) 50.53.

Boys 11-12: 1. Travis King (H) 29.76, 2. Jonathan Hinerman (H) 42.84, 3. Jaden Priest (H) 45.82, 4. Bryce Brouillette (H) 46.35, 5. Ben Koop (H) 51.11, 6. Brodie Rathbone (H) 54.76, 7. Bryant Young (P) 56.90, 8. Dylan Horton (H) 1:22.07.

50-yard freestyle

Girls 13-14: 1. Emily Sechrist (H) 34.39, 2. Katy Benson (P) 34.90, 3. Lexi Anderson (P) 38.05, 4. Mackenzie Young (P) 40.10, Kianna Hinerman (H) 40.54, 6. Cassandra Stang (H) 41.89, 7. Darcy Heinrichs (H) 43.17, 8. April Newfield (P) 45.56, 9. Kelen Moss (H) 47.07.

Boys 13-14: 1. Braxton King (P) 32.36, 2. Nicholas Preheim (P) 34.31, 3. Braden Vogt (H) 35.76, 4. Stephen Brazil (H) 43.31, 5. Leighton Wagner (H) 55.22.

Girls 15-18: 1. Embry Hodges (P) 34.68, 2. Victoria Stang (H) 37.20, 3. Michaela Methvin (P) 37.95, Lindsey Brazil (H) 41.68, 5. Taylor Vogt (H) 43.23.

Boys 15-18: 1. Nathaniel Stang (H) 27.29, 2. Brody Kyle (P) 28.23, 3. Tanner Sechrist (H) 29.62, 4. Henry Faber (H) 30.12, 5. Zachary Preheim (P) 31.42, 7. Jeff Pritchard (H) 32.40, 8. Scott Brazil (H) 34.50, 9. Austin Calam (H) 34.98.

25-yard breastroke

Girls 8 and under:?1. Emma Schroeder (P) 31.36, 2. Megan Bechtold (H) 32.60, 3. Lexi Schreiber (P) 35.73, 4. Hadlye Clark (P) 45.05, 5. Brooklyn Brouillette (H) 51.84, 6. Sarah Spencer (P) 1:49.85.

Boys 8 and under: 1. Carson Linnens (H) 30.04, 2. Philip Young (P) 44.66, 3. Ethan Ramsey (P) 45.47, 4. Alex Ramsey (P) 46.03, 5. Andrew Driggers (H) 47.29, 6. Jakob Graber (P) 1:05.78.

Girls 9-10: 1. Ashley Brazil (H) 23.44, 2. Chloe Pankratx (H) J29.54, 3. Tori Pickens (P) J29.54, 4. Millie Sechrist (H) 33.29, 5. Adriana Newman (P) 34.03.

Boys 9-10: 1. Shephard Stang (H) 24.33, 2. Jordan Anderson (P) 34.12, 3. Elias Kalua (H) 35.92, 4. Max Caldwell (P) 38.45, 5. Koby Schroeder (P) 38.47, 6. Josiah Driggers (H) 42.28.

50-yard breastroke

Girls 11-12: 1. Raegan Schreiber (P) 54.50, 2. Anna Lubbers (P) 54.50, 3. Abby Sechrist 9H) 55.70, 4. Keirston Kalua (H) 56.08, 5. Callie Linnens (H) 59.54, 6. Desiree Wittig (P) 1:00.48.

Boys 11-12: 1. Jonathan Hinerman (H) 56.24, 2. Ben Koop (H) 1:00.69, 3. Bryant Young (P) 1:05.14, 5. Brodie Rathbone (H) 2:05.29.

Girls 13-14: 1. Katy Benson (P) 45.59, 2. Mackenzie Young (P) 46.04, 3. Cassandra Stang (H) 47.59, 4. Lexi Anderson (P) 49.11, 5. Kianna Hinerman (H) 52.91, 6. Darcy Heinrichs (H) 58.64.

Boys 13-14: 1. Braxton Kyle (P) 43.36, 2. Stephen Brazil (H) 53.72.

Girls 15-18: 1. Michaela Methvin (P) 42.10, 2. Taylor Vogt (H) 49.11, 3. Victoria Stang (H) 51.70, 4. Lindsey Brazil (H) 52.25, 5. Lily Harris (P) 53.59.

Boys 15-18: 1. Nathaniel Stang (H) 35.81, 2. Brody Kyle (P) 38.22, 3. Austin Calam (H) 40.95, 4. Garret Schroeder (P) 44.56, 5. Scott Brazil (H) 46.11.

100-yard freestyle relay

Girls 8 and under: 1. A team, Macy Priest, Brooklyn Brouillette, Megan Bechtold, Iris Klein (H) 2:13.90, 2. A team, Lexi Schreiber, Sarah Spencer, Hadlye Clark, Emma Schroeder (P) 3:35.70.

Boys 8 and under: 1. A team, Ethan Ramsey, Alex Caldwell, Jakob?Graver, Alex Ramsey (P) 2:49.67.

Girls 9-10: 1. A team, Millie Sechrist, Eva Noble, Katie Evans, Ashley Brazil (H) 1:30.28, 2. A team, Sydney Hodges, Kayla Page, Adriana Newman, Tori Pickens (P) 1:40.36, 3. B team, Jenna Hinerman, Shariesse Thiessen, Abigail Driggers, Chloe Pankratz (H) 1:52.34.

Boys 9-10: 1. A team, Joe Knoll, Shephard Stang, Elias Kalua (H) 1:32.06, 2. B team, Tucker Moss, Brant Brouillette, Josiah Driggers (H) 2:06.60, 3. B team, Jordan Anderson, Max Caldwell, Jack Parks (P) 2:41.37.

Girls 11-12: A team, Sonja Jost, Abby Sechrist, Callie Linnens, Kiersten Kalua (H) 3:14.50.

Boys 11-12: 1. A team, Jaden Priest, Travis King, Brodie Rathbone, Jonathan Hinerman (H) 3:07.70.

200-yard freestyle relay

Girls 13-14: 1. A team, Lexi Anderson, April Newfields, Mackenzie Young, Katy Benson (P) 2:42.34, 2. A team, Kianna Hinerman, Darcy Heinrichs, Kalen Moss, Cassandra Stang (H) 2:52.98.

Boys 13-14: 1. A team, Braden Vogt, Stephen Brazil, Leighton Wagner (H) 2:49.10.

Girls 15-18: 1. A team, Embry Hodges, Lily Harris, Michaela Methvin (P) 2:34.73, 2. A team, Victoria Stang, Lindsey Brazil, Taylor Vogt, Emily Sechrist (H) 2:37.14.

Boys 15-18: 1. A team, Nathaniel Stang, Scott Brazil Harry Faber (H) 2:01.16, 2. A team, Brody Kyle, Braxton Kyle, Seth Topham (P) 2:3.81, 3. B team, Tanner Sechrist, Jeff Pritchard, Austin Calam (H) 2:09.66.

100-yard IM

Girls 9-10: 1. Ashley Brazil (H) 1:57.80, 2. Jenna Hinerman (H) 2;07.60, 3. Katie Evans (H) 2:29.26, 4. Sydney Hodges (P) 2:43.70, 5. Adriana Newman (P) 3:02.20.

Boys 9-10: 1. Shephard Stang (H) 2:21.00, 2. Koby Schroeder (P) 3:07.38, 3. Brant Brouillette (H) 3:13.28.

Girls 11-12: 1. Kiersten Kalua (H) 1:48.33, 2. Sonja Jost (H) 1:53.03, 3. Mallory Harris (P) 1:55.90, 4. Raegan Schreiber (P) 1:58.88, 5. Anna Lubbers (P) 3:03.63, 6. Madison Sheppard (H) 2:06.75.

Boys 11-12:?1. Jonathan Hinerman (H) 1:54.30, 2. Travis King (H) 2:03.01, 3. Bryce Brouillette (H) 2:17.40.

Girls 13-14: 1. Emily Sechrist (H) 1:30.39, 2. Mackenzie Young (P) 1:50.26, 3. Cassandra Stang (H) 1:56.30.

Boys 13-14: 1. Braden Vogt (H) J1:27.90, 2. Braxton King (P) J1:27.90.

Girls 15-18: 1. Michaela Methvin (P) 1:39.48, 2. Victoria Stang (H) 1:42.39, 3. Lindsey Brazil (H) 1:43.01, 4. Taylor Vogt (H) 1:48.28, 5. Lily Harris (P) 1:55.88.

Boys 15-18: 1. Brody Kyle (P) 1:20.10, 2. Harry Faber (H) 1:23.24, 3. Garret Schroeder (P) 1:27.48, 4. Jeff Prichard (H) 1:29.09, 5. Scott Brazil (H) 1:40.94.


Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.