Following are the results.
BREEDING HEIFERS
Grand champion: Ty Goossen (Angus)
Reserve grand champion: Haley Lauer (AOB)
Angus
- Champion: Ty Goossen
- Reserve champion: Lindsey Legako
- Class 1: 1. Ty Goossen, 2. Lindsey Legako, 3. Chance Little, 4. Caleb Barkman, 5. Cale Hinrichson.
- Class 2: Cale Hinrichson, 2. Katey Elrich, 3. Taylor Packard.
Charolais
- Champion: Maci Schlehuber
- Reserve champion: Addi Marston
- Class 1: Maci Schlehuber, 2. Maci Schlehuber, 3. Casey Craver, 4. Clay Toews, 5. Dustin Nattier, 6. Justin Mosiman.
- Class 2: 1. Addi Marston, 2. Maci Schlehuber.
Hereford
- Champion: Shelby Hutchinson.
- Reserve champion: Allie Will.
- Class 1: 1. Allie Will, 2. Chandler Ladner, 3. Tarra Eidson, 4. Sam Ehrlich.
- Class 2: 1. Shelby Hutchinson, 2. Kelsey Baker.
Maintainer
- Champion: Ty Goossen
- Reserve champion: Megan Legako
- Class 1: 1. Ty Goossen, 2. Megan Legako, 3. Cory Craver, 4. Justin Mosiman, 5. Erin Mosiman.
- Class 2: 1. Chance Little.
Shorthorn
- Champion: Addi Marston
- Reserve champion: Ashley Oliver
- Class 1: 1. Addi Marston, 2. Ashley Oliver, 3. Erin Mosiman, 4. Cassadie Copeland, 5. Ryan Goetzman, 6. Tarra Eidson, 7. Tyler Lowry.
- Class 2: 1. Taylor Packard.
- Class 3: 1. Tyler Lowry.
Commercial
- Champion: Haley Lauer
- Reserve champion: Kelsey Baker
- Class 1: 1. Haley Lauer, 2. Lisa Geis.
- Class 2: 1. Kelsey Baker, 2. Lauren Geis, 3. Sarah Nattier, 4. Cassadie Copeland, 5. Nellie Hill, 6. Danielle Lautt. 7. Ethan Fowler, 8. Trenton Goering, 9. Taylor Goering.
- Class 3: Nicholas Meyer.
All other breeds
- Champion: Haley Lauer
- Reserve champion: Taylor Harms
- Class 1: 1. Chance Little, 2. Chance Little, 3. Chandler Ladner, 4. Cassadie Copelan, 5. Madison Gehrer, 6. Clay Toews, 7. Danielle Lautt, 8. Chandler Ladner, 9. Elizabeth Meyer.
- Class 2: 1. Haley Lauer, 2. Taylor Harms, 3. Brome Stahly.
MARKET STEERS
- Grand champion: Megan Legako (crossbred)
- Reserve grand champion: Ryan Goetzman (crossbred)
Angus
- Champion: Casey Hinrichson
- Reserve champion: Chance Sterling
- Class 1: 1. Casey Hinrichson, 2. Chance Sterling, 3. Trent Wilkerson, 4. Kasey McNally, 5. Karl Riffel, 6. Taylor Groening, 7. Kirby Moore.
Chianina
- Champion: Clay Carpenter
- Reserve champion: Brett Goetzman
- Class 1: 1. Clay Carpenter, 2. Brett Goetzman, 3. Jenna Goetzman, 4. Cameron Motter, 5. Katey Elrich.
Hereford
- Champion: Cody Hutchinson
- Reserve champion: Shelby Hutchinson
- Class 1: 1. Allie Will, 2. Kelsey Baker, 3. Chandler Ladner, 4. Nicholas Meyer, 5. Cody Kissinger, 5. Cody Kissinger, 6. Colton Jeffrey.
- Class 2: 1. Cody Hutchinson, 2. Shelby Hutchinson, 3. Danielle Lautt, 4. Kelsey Baker, 5. Sam Ehrlich.
Shorthorn
- Champion: Lindsey Legako
- Reserve champion: Alex Nuss
- Class 1: 1. Lindsey Legako, 2. Alex Nuss, 3. Corey Craver, 4. Daniel Lambert, 5. Nathan Lambert, 6. SaRae Roberts.
Crossbred
- Champion: Megan Legako
- Reserve champion: Ryan Goetzman
- Class 1: 1. Daniel Lambert, 2. Chandler Ladner, 3. Danielle Lautt, 4. Tanner Paxson, 5. Trenton Goering, 6. Isaac Simpson.
- Class 2: 1. Trent Wilkerson, 2. Corey Craver, 3. Alex Nuss, 4. Dustin Nattier, 5. Sam Ehrlich, 6. Lauren Geis, 7. Casey Craver, 8. Tom Gatz.
- Class 3: 1. Megan Legako, 2. Ryan Goetzman, 3. Devon Gaines, 4. Tam Gatz, 5. Tayla Kimball.
All other breeds
- Champion: Bryce Roberts
- Reserve champion: Jeff Cather
- Class 1: 1. Bryce Roberts, 2. Jeff Cather, 3. Sarah Nattier, 4. Brome Stahly, 5. Danielle Henley.
Market heifer
- Champion: Haley Lauer
- Reserve champion: Danielle Lautt
- Class 1: 1. Haley Lauer, 2. Danielle Lautt, 3. Brett Goetzman, 4. Madison Gehrer.